Zmizelá

Zmizelá
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221485/bmid_zmizela-221485.jpg 4 4292 4292

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání však může vražedně klamat… Amy Elliottová Dunneová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick Dunne, její muž, je po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Kriminální psychologický román americké spisovatelky Gillian Flynnové se brzy po svém vydání v roce 2012 stal doslova literární senzací, kultovní knihou a fenoménem – dodnes figuruje v první desítce žebříčku bestsellerů New York Times, v USA byl nejprodávanějším thrillerem roku, vyšel ve 29 jazycích a 42 zemích, byl zařazen do užší nominace na prestižní Orange Prize… a oslovil pochopitelně i filmové tvůrce: režie adaptace – k níž scénář napsala sama Flynnová – se ujal David Fincher (Klub rváčů, Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy), hlavních rolí Rosamund Pike a Ben Affleck.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Gone Girl , 2012

myshmother
24.04.2014 3 z 5

První třetinu knihy jsem si doslova protrpěla, protože se mi zdála být nezáživná. Potom začal mít děj spád, takže jsem dočetla na jeden zátah. Za hlavní nedostatek z mého pohledu považuji to, že jsem si za celou dobu nedokázala k hlavním postavám vytvořit jakýkoliv vztah. V podstatě jsem se během četby soustředila pouze na zápletku, která byla vymyšlena velice dobře a to, jak Amy měla vše propracováno, mě hodně bavilo, byť to je dost nepravděpodobné. Konec mě zklamal a nezbylo mi, než si v souvislosti s hlavními hrdiny pomyslet "PATŘÍ VÁM TO!". Policejní vyšetřovatele jsem považovala doslova za blbce, protože nejméně v jednom případě by museli Amy dostat, kdyby nebyli břídilové ((ne)existenci těhotenství a potratu lze lékařsky dokázat), ale nebudu šťoura. ;-) Práce medií a to, jak dokáží hýbat veřejným míněním a ovlivňovat životy lidí, autorka popsala naopak velice věrně. Nelituji, že jsem si knihu přečetla, nakonec mě i bavila, ale na plný počet hvězd to u mne nebylo.

Minette
21.04.2014 5 z 5

Kniha je naprosto úžasná. Je pravda, že začátek byl trochu nudný, ale konec jsem naprosto nečekala.

JaKlima
21.04.2014 1 z 5

Nemůžu hodnotit, knihu jsem nedočetla. Tím je asi řečeno vše.

Herodes
21.04.2014 5 z 5

Je to síla, zdánlivě "obyčejný" případ. Napsané tak, že člověk až uvěří, že by se mu to mohlo stát.

stanza
15.04.2014 5 z 5

Úžasná kniha, skvělé čtení.
Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat…
Něco takového jsem ještě nečetla, konec je naprosto nečekaně geniální. Buďte si ale jisti, že tenhle příběh ve vás bude ještě nějakou chvíli doznívat.

Sins
13.04.2014 3 z 5

Zmizelá nebyla vyloženě špatná kniha. Avšak děj vyprávěný ich-formou prostřednictvím dvou spřízněných postav je sice zajímavý koncept, mě však bavil daleko více jednostranně z pohledu Nicka. Amyiny psychologické rozbory a detailní popisy veskrze nepodstatných situací působily místy až stereotypně a kniha díky nim v první polovině trochu postrádala spád a ještě více navozovala relativní rozvleklost příběhu, který klidně mohl být rozepsán na méně stranách. Zhruba až v polovině knihy se začne děj trochu více posouvat a a posléze už příjemně graduje. Bohužel ke konci dochází knize trochu dech a úplný konec jaksi, pro mě neuspokojivě, vyšumí do ztracena...
V každém případě mě však "Zmizelá" bavila více něž autorčina prvotina "Ostré předměty" a už se těším na její filmové zpracování.

Rose18
08.04.2014 3 z 5

Bylo to dobré čtení, velmi jsem si oblíbila autorčin styl psaní. Z psychologického hlediska byla kniha geniálně propracovaná, ale příběh trochu pokulhával. Zmizelá byla předvídatelná, téměř nic mě nepřekvapilo. Ale i tak doporučuji - věřím, že si kniha našla/najde své oblíbence.

Kaliopea
08.04.2014 4 z 5

Na Kinga tahle paní spisovatelka nemá ještě ani zdaleka (alespoň pro mě a u této knížky),zezačátku jsem se hrozně nudila,pak byla trošku napjatá a nakonec spíš zmatená než překvapená...no nevím,nebylo to špatné,ale ke knížce se nejspíš nevrátím,nějak nevidím důvod a já ráda knížky ke kterým se vracím často...

mrkvicova
06.04.2014 3 z 5

Me knizka nenadchla,nejak jsem cekala vic. V podstate celou dobu jsem cekala nejaky velky zvrat a ten se pro me nekonal. Knizka je zajimave napsana, ale chvilemi jsem se i nudila.

martin3683
05.04.2014 5 z 5

U většiny knih od Stephena Kinga, které jsem od něj četl, jsem jen kroutil hlavou a říkal jsem si, že autor je magor. A přesně to se mi dělo i při čtení této knihy... Našel jsem si tak nového Kinga v autorce detektivek. Hlavní postavy (manželé Amy a Nick) jsou skvěle vykresleny a to tak do hloubky, že se vám nechce věřit, že autorka není taky psychopat :-) Kniha je v podstatě o každodenním boji v manželství/vztahu mezi dvěma nevyrovnanými jedinci, který nemůže skončit dobře. Kdo má nějaký nepovedený vztah za sebou, ten si v knize najde pár podobných zážitků, které jsou tak reálně podány, až to mrazí a celé zápletce přidávají na síle a věrohodnosti. A kdo hledá jen detektivku, ten nebude zklamán a bude hltat každou stránku (od půlky knihy je to jízda).

barbuskaa
03.04.2014 5 z 5

Tato kniha byla pro mě příjemnou změnou, vlastně jsem tento žánr četla poprvé a musím říct, že mě velice zaujala.. Je pravda, že ze začátku je to takové zdlouhavé, ale později jsem se od knihy nemohla odtrhnout a byla jsem velice zvědavá, jak příběh dopadne.. Myslela jsem si, že dopadne jinak, ale určitě je konec i tak zajímavý.. :)

simlenka
28.03.2014 1 z 5

po 180 stranách neskutečné nudy jsem ji zahodila - možná ji někdy znovu zkusím, ale moc tomu nevěřím :-P nedoporučuji

Yana-66
18.03.2014 4 z 5

Mno... ze začátku jsem se nemohla začíst, zdálo se to býti nudné, ale pak.... prostě do detailu promyšlené naprosto všechno :-) i když ze zakončení jsem docela rozpačitá, ale nakonec, proč ne :-)

Šárka5875
16.03.2014 3 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, ale hodně mě zklamala. Díky bombastické reklamě jsem očekávala větší napětí, strhující děj, prostě něco docela jiného.

Terry11
16.03.2014 3 z 5

Mě ta kniha ze začátku moc bavila. Zvláště ty dvě časové roviny a dvě ich-formy, docela originální postup. Čím více jsme se však dovídali o obou aktérech, tím méně jsem věřila Amy. V nějaké třetině příběhu, kdy autorka rafinovaně čtenářům podsouvá Nickovu vinu, jsem byla ochotna jí to uvěřit. Pak ovšem zvrat ve vypravování, Amin osud se vysvětluje a kniha začíná mít úplně jiný záběr. Konečné řešení mě vyloženě zklamalo a zdálo se mi vzhledem k charakteristice hrdinů, zvláště Nicka, nelogické.

nejpet
15.03.2014 5 z 5

Pro mě velmi překvapivá knížka - několikrát jsem si myslela, že vím, jak dopadne... Vždycky jsem se spletla. Napínavý děj plný zvratů. Poutavý popis nenávisti a lásky, které od sebe dělí jen krůček.

RADOST
15.03.2014 5 z 5

Mnohem lepší než Ostré předměty. Nenechte se odradit rozvláčností a malou gradací první třetiny knihy. Opět je to kniha o lidech - lidech divných, i těch poddajných, kteří se dají tak lehce ovlivnit. Ovlivnit šílenci, ovlivnit veřejným míněním, ovlivnit médií, snadnějším řešením. Kniha o nepravdě, kterou nakonec z vlastní pohodlnosti nebo nemohoucnosti přijmeme jako řešení a povýšíme ji na ušmudlanou pravdu. Kniha o výchovných chybách a jejich důsledcích. V neposlední řadě je to kniha veskrze americká, o jejich životním stylu. Takže pro mně i varující - nepoddávat se tendencím, které k tomuto směřují.

Aja12
13.03.2014 4 z 5

První polovinu knížky jsem si říkala nic moc, ale pak nastal obrat k lepšímu..Jen jsem trošku čekala jiný závěr, ale i tak doporučuji dočíst až do konce.

Popelllka
13.03.2014 2 z 5

No, upřímně nesdílím nadšení většiny čtenářů. První část knihy je těžká nuda plná myšlenkových pochodů a rádoby vtipných testů, v druhé polovině pak se příběh docela zajímavě rozjede, nicméně, knížka by mohla mít klidně poloviční počet stran. Na mnoha místech se tam vaří vyloženě z vody, takže celkový dojem nic moc.

volej
11.03.2014 5 z 5

Pane jo,tak tomu říkám zajímavá knížka.Přečetla jsem ji za jednu neděli a tenhle styl můžu.Je zajímavé jak autorka prolíná pohled manžela na současný sled události a pohled manželky z minulosti pomocí deníku v první části knihy.Druhá část je ještě zajímavější,nápad podváděné manželky zničit svoji životní lásku obviněním z vraždy rovněž zaujal a nejlepší je konec.Čtenáři,máš se na co těšit.