Zmařené dětství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tato přesvědčivá monografie zavádí čtenáře do období druhé světové války. Do nacisty okupovaného Polska. Doba a události jsou předávány očima a vnímáním židovského chlapce, devítiletého Yehudy. Je svědkem ponížení jeho otce, který je zahnán na nákladní auto a poté ho už nikdy nespatří. On, jeho matka a sestra prchají do Varšavy a pod nosem fašistické mašinérie, horlivě podporované některými Poláky, přežívají, vydávajíc se za katolíky. Dnes a denně však stojí před faktem, že jejich původ může být odhalen a oni budou okamžitě popravení, nebo deportováni do koncentračního tábora. Dílo je střízlivou připomínkou osobní daně za vyhlazování židů za druhé světové války. Kniha je mučivý portrét trpkých ztrát a zmařeného dětství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12872/zmarene-detstvi-12872.jpg 3.810
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Millennium Publishing
Originální název:

Lost childhood, 2002


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Zmařené dětství

cori
30.04.2017

Vyprávění devítiletého chlapce začíná v září 1939, kdy se svými rodiči a 16- ti letou sestrou Lalou prchají ze Lvova před Rusy, kteří napadli východní Polsko a připojili ho k Ukrajině. Po útoku Německa na SSSR přebírají vládu nad městem ukrajinští nacionalisté a začíná pronásledování Židů. Otec je s ostatními muži zatčen a hned ten den v lese popraven, což rodina až do konce války netuší a doufá, že byl převezen na práci do Rakouska. Díky Lálinímu nápadníkovi získají falešné doklady a vydávají se za polské katolíky. Odcházejí ze Lvova do Krakova a později do Varšavy, kde zažijí v srpnu 1944 povstání, kdy se Yehuda stane členem Zemské armády jako kurýr přenášející vzkazy a zbraně skrz kanalizaci.
Je neuvěřitelné, jak se malý chlapec musel vyrovnat s každodenním stresem, kdy mu hrozilo odhalení, už jen proto, že byl obřezaný, což ho stavělo před problém, jak se vyhnout koupání a rannímu oblékaní před svědky, když žil v podnájmu s 3 cizími lidmi. Skutečné nepochopitelný je i antisemitismus Poláků, kteří ač sami perzekuováni Němci udávali Židy a vydírali je. I proto bylo životně důležité sehnat fotografii z prvního svatého přijímání a ukázat ji sousedům.

pamik111
06.02.2016

Kniha je psána z pohledu malého chlapce, později dospívajícího. Popisuje v ní smutný příběh své rodiny, líčí v ní velmi přesvědčivě svoje zážitky s perzekucí židů, neustálý strach z prozraní...Bohužel název knihy je pravdivý.