Páté roční období

Páté roční období https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385325/bmid_pate-rocni-obdobi-7iw-385325.jpg 4 279 64

Během jediného dne se stanou tři strašné věci. Essun, která se skrývá v jednom tichém městečku jako obyčejná učitelka, přijde domů a zjistí, že manžel surově zavraždil jejich syna a unesl dceru. Mocné Sanzedské císařství, jež bylo po tisíc let nositelem pokroku a základem civilizace, se zhroutí, protože jistý šílenec pomstychtivě zničí jeho největší město. A co je nejhorší, v srdci jediného světového kontinentu se začne rozevírat velká rudá trhlina, která chrlí tolik popela, že zakryje oblohu na celé roky. Nebo staletí. Toto je ale Tišina, svět, kde boj o život není zdaleka ničím novým a kde větší strach než dlouhá chladná noc budí orogénové — ti, kdo ovládají sílu země jako zbraň. Essun si uvědomí, kým je, a rozhodne se získat dceru zpátky. Je jí jedno, že svět kolem ní se rozpadá. Bude-li to nutné, klidně ho sama zničí, jen aby dosáhla svého.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

The Fifth Season , 2015

Mitculka
16.04.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem letos četla, a moc mě mrzí, že jsem měla kvůli škole tak málo času se k ní vracet. Moc se mi líbila ta syrovost a existencialismus v tomto díle a nenápadné postupné propojování tří dějových linek. Také ta temnota způsobená blížící se katastrofou, která dýchá z děje i obálky, na mě velmi působila. Poprvé jsem se zde setkala s dich-formou, také vskutku zajímavý zážitek.

Jediné, co mě trochu mrzelo, byla absence spousty zmiňovaných míst na mapě na deskách. Na druhou stranu ale velmi oceňuji oba dodatky, seznam období i slovníček pojmů.

Feryy
25.03.2019 5 z 5

Pro mě osobně to byla výborná kniha. Autorka nic neřekne přímo, chce to si hodně domýšlet a to je super. Fakt originální nebo aspoň pro mě úžasný svět a pojetí "magie". Musím rozhodně za sebe doporučit. A těším se na další díly.

Dani3
18.03.2019 3 z 5

Páté roční období není zrovna lehkým čtením a vyžaduje notnou dávku trpělivosti.

Prvních sto stran bylo opravdu náročných, autorka tu totiž hojně využívá vymyšlených výrazů, navíc i některá běžná slova tu mají úplně jiný význam, než jak je známe. Kniha sice obsahuje slovníček, ale ne všechny výrazy jsou tu vysvětlené. Je pravda, že postupem času jejich význam vyplyne z kontextu, nicméně ze začátku je to hodně matoucí.

Kniha samotná je rozdělená na tři dějové linky, které se na konci spojí v jednu velmi neotřelým způsobem. Zarazilo mě, že dějová linka z pohledu Essun je vyprávěna v jiném pádě než dvě zbývající z pohledu Damaji a Syenit. Sice chápu, proč si tento způsob autorka vybrala, nicméně mi moc nesedl.

Jako i v jiných knihách, které jsem od autorky četla, tak i tady Jemisinová pracuje s otázkou otroctví. Nadvláda nad určitou skupinou, v tomto případě nad orogény, je jedním z hlavních prvků příběhu. Zajímavé je, že orogénové jsou přitom silnější a nepostradatelní pro přežití ostatní, ale protože jsou nepředvídatelní, tak jsou nebezpeční a jsou onou utlačovanou skupinou.

Příběh samotný je velmi propracovaný a originalita se mu opravdu upřít nedá. Ale je i ponurý, násilný a depresivní, ovšem není se čemu divit, pátá období jsou o přežití.

Konec je otevřený, proto doufám, že na pokračování nebudeme muset dlouho čekat.

denniys
25.02.2019 5 z 5

Skvělé..z počátku jsem byla trochu vykulená z pocitu, že nic nechápu, po pár stránkách jsem se do knihy zakousla tak, že bylo téměř nemožné ji odložit.. styl psaní mi byl strašně sympatický svou originalitou a čtivostí, stejně tak mě bavila návštěva dalšího neotřelého světa plného zvláštní magie..ve chvíli pochopení souvislosti mezi příběhy více hrdinek mi sklapla huba..kde jsou další díly??? akutně je potřebuji :)

Archie
23.02.2019 2 z 5

Pochvalne ody na obalce a umisteni v ruznych zebrickach navnadilo. Bohuzel, kniha mi silne pripominala domaci Faju - zenska fantasy/YA/scifi/dystopie od autorky, ktera ma cit pro intimni pribeh, nikoliv vsak pro fantasy. Kazde treti slovo zkratka nemusi vychazet z fiktivniho jazyka, zejmena pokud pro nazvoslovi nemam cit. Cist neustale veci typu "oregonaj si sedl na zidlovnik a zavolal na morbegaje sediciho na kreslozidli pojidaje chlebovici", je v kombinaci s prekladem vrazedna kombinace. Pribeh je navic vypraven formou, do ktere se vcelku snadno dalo zacist, oblibit si vsak postavy nikoliv. Doufam, ze obalka proklamujici "pomalou zmenu v pojeti fantasy", neni nicim vic, nezli marketingovym sloganem. Divne.

jeani001
15.02.2019 3 z 5

Ufff... Tak přečíst tuto knihu byl pro mě fakt oříšek. Prvních sto stran jsem četla několik dní, bylo to zmatené, divné a já vlastně netušila o čem je řeč, takže říct, že jsem se k čtení nutila je slabé slovo.
Každopádně vzhledem k pochvalných recenzím jsem zatla zuby a nějak se prokousala až do poloviny knihy, kde už zaprvé byla škoda přestat a za druhé mě příběh začal bavit. A poslední třetina knihy? Ta je vážně skvělá, jak už zmiňovali další čtenáři.
Pokud bych měla Páté roční období shrnout, jedná se o velmi originální fantasy knihu pro dospělé čtenářky, což je super, protože těchto knih moc není (spíše žádná, ale s YA fantasy se roztrhl pytel), navíc získává plusové body za detailně promyšlený svět. Mínusem pro mě byl styl psaní, osobně mi nejvíce vadí vypravování o Essun ve druhé osobě, fakt jsem to nemohla zkousnout. Navíc ať jsem četla sebedůkladněji, myslím, že tak 80% příběhu pořád nechápu, což je trochu k vzteku.
Za přečtení každopádně kniha stojí, jen to chce pevné nervy :-)

milena8281
14.02.2019 4 z 5

Obvykle nečtu tento žánr, sáhla jsem po knize spíš ze zvědavosti. Dlouho mi trvalo se začíst. Ve výsledku mě ale kniha zaujala a určitě si počkám na pokračování.

Arwen777
13.02.2019 3 z 5

Po přečtení knihy jsem zmatená, nemůžu se rozhodnout, jestli se mi líbila nebo ne.
Když z toho vyjmu linii příběhu, tak ta se mi líbila. Svět je zajímavý, děj se pomalu rozvíjí, střídá se minulost a přítomnost, napínavé a vysvětlující pasáže. Konec byl velmi napínavý a po poslední větě máte chuť hned vzít druhý díl a zjistit, co tím autorka myslela...
Ale ten styl psaní mi nesedl. Nelíbila se mi snaha dát za každou cenu i normálním (nám známým) věcem, povoláním nebo částem přírody nová, originální jména. Pro mě se tím kniha stala špatně čitelnou a některé výrazy mě vyloženě rozčilovaly. Stejně jako podle mě úplně zbytečné sprosté výrazy (ty měly překvapivě nám známou formu, ačkoliv "sakrování" bylo zase originální).
Takže ve výsledku jsem z knihy rozpačitá. Kdyby to bylo psané normálním jazykem, určitě bych sáhla po dalších dílech. Takhle si nejsem jistá.

Ghandimaster
13.02.2019 3 z 5

Už jsem pochopil proč se z této knihy stal bestseller. Je to jedna z mála fantasy napsané ženou, které otevírá světové fantasy ženám. Hlavní hrdinka je žena a aby byly ukojeny romanticko-sexuální představy, tak si to rozdává se dvěma bisexuálními chlapy. Fantasy svět jako takový špatný není ale ten začátek byl hodně dlouho zmatený. Překlad jmen, názvů a užitkových kast do češtiny mi rval uši. Opravdu není potřeba překládat úplně všechno.

Alee
11.02.2019 4 z 5

Myslím si, že kniha je velmi dobrá a budoucí série má velký potenciál. Jestli první díl přesvědčí čtenáře k pokračování a neodradí je spoustou informací je věc jiná. Mně osobně množství informací nevadilo a v pořádku jsem vše stíhala sledovat, a to i bez používání slovníku cizích pojmů, který jsem na konci knihy objevila až po dočtení. Určitě to ale není kniha, co osloví každého (což nevidím jako problém, každý máme jiný vkus). Já si určitě pokračování přečtu. Svět, který autorka vytvořila, mě nadchl a chci vidět, kam se to všechno vyvine. Doufám ale, že se v příštím díle dočkám alespoň o trochu víc napětí, víc důrazu na rozvoj postav a prostě víc děje.

Atuin
05.02.2019 5 z 5

Velice originální kniha, napsaná několika přístupy a nelineárně, což všemu dává krapet víc čehosi, co nelze dost dobře vysvětlit. Stejně jako u Kostičasu i zde napíšu, že buď v té knize budete nebo ne. Ovšem tato kniha není bezobsažná a má pod " povrchem" ( to slovo se vyloženě hodí) víc než by se řeklo. Dost mi to v tomto směru připomnělo Netíka ( čistě subjektivní pocit, takže mi ho odpusťte). Ten rozměr který se vám neděje před očima není v knihách častý a za mě lahůdka 5/5..

Douška
Těším se až si pustím jako audio další díly, protože než to vyjde u nás čekat nevydržím. A jsem zvědavá jak se s přehledem popasovali polští překladatelé.

Purple7
31.01.2019 4 z 5

Věřím, že jsem pochopila tak 50 % a někdy mě napadá, jestli všemu rozumí i sama autorka. To je tak složitý svět! Není to úplně nejlehčí čtivo, spousta cizích názvů a koukat stále do slovníku mě úplně nebavilo. Kontextu jsem rozuměla, i když provedení někdy vázlo, ale to mi stačilo. Hodně dlouhou dobu jsem odhadovala, jak se všechny ty tři osudy propojí a výsledek jsem tedy vůbec nečekala, i když zpětně si uvědomuji, že jsem byla jen slepá, náznaky tam byly docela jasné. Fantasy prvky mě bavily dost, zase něco jiného.
Pozitivní pocity rozhodně převládají, dost se těším na další díl, ale zpočátku jsem myslela, že knížku úplně zavrhnu. Cca třetina knihy byla psána v 2. osobě jednotného čísla. A prvních pár vět první kapitoly zní: "Ty jsi ona. Ona je ty. Jsi Essun. Pamatuješ? Ta žena, které zemřel syn." Od té doby, co se mi narodil synáček jsem na takové věci dost přecitlivělá a dost těžko se mi něco takového čte. Zvlášť když knížnimu synovi byly 3 roky a tomu opravdovému doma jsou skoro 2... Tuto dějovou linku jsem tedy trpěla, ale zbylé dvě jsem si užila.

Lukasitch
25.01.2019 4 z 5

Dost těžko se mi hodnotí. Dávám čtyři a uvidíme co další díly.
V první polovině se mi první díl dost těžko četl a několikrát jsem i myslel, že ho nedočtu, ale zvědavost mě nutila jít dále. Nejvíce mi vadily kapitoly vyprávěné stylem o Essun k Essun.
V druhé polovině už to pěkně frčelo a nakonec se mi kniha vlastně líbila. Rozhodně se jí nedá vytknout neoriginalita.

Ann1307
23.01.2019 3 z 5

Slyšela jsem na tuhle knihu hodně chvály! A ano, byla dobrá!
Ale musím přiznat, že místy jsem se trochu nudila. Dlouhou chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a pochopila nový svět.
Ale celkově to je vážně skvěle vymyšlené a propracované. ☺️ Kniha začíná koncem světa v Tišině, což je země, ve které žijí Orogénové nebo-li hanlivě rogři, kteří ovládají schopnost pracovat s tepelnou a pohybovou energií a dalšími spřízněnými silami ve vztahu k seizmickým událostem. Dále zde žijí obyčejní lidé nebo-li Tišáci a Kamenožravci.
Hlavními hrdinkami jsou Essun, Syenit a Damaja. Bojují s nespravedlností, která je na Orogénech páchána. Orogénové jsou vlastně otroci - naprosto ovládáni Strážci, kteří je sledují, chrání, vedou a využívají.

Jedná se o první díl dospělácké fantasy. Já jsem ráda, že jsem si ho přečetla a myslím, že až vyjde další díl, budu chtít vědět, jak to s hrdinkami dopadne. Ale nadšená tak, jako všichni kolem asi fakt nejsem. ????
3,5⭐️/5⭐️

mira.k
26.12.2018 4 z 5

První díl. Bez chyb, ale chybí pokračování. Ochutnávka, dějově trochu neobvyklé a záleží, jak dlouhé bude čekání na pokračování. Místy zbytečně ukecané, možná trochu drsné. Uvidíme, jak to bude pokračovat. První díl k nejlepším dílům žánru patřit nebude. Ale číst se dá.

zdencaaa
08.12.2018 4 z 5

Přišlo mi, že kniha střídavě nabírala a ztrácela dech, ale závěr byl skvělý! Těším se na další díl.

anishta
04.12.2018 4 z 5

Skvělé. není to dle mého "mainstreamové" čtení, ale dokáže velmi zaujmout. Ten svět je tak zvláštní, místy dost krutý. Autorka se nebojí mluvit o všem otevřeně. Dějově se toho moc neděje, a zároveň se toho tam děje hrozně moc. Sledujeme tři dějové linie a vlastně jen jednu. Dle mého velmi chytře napsaný příběh a jsem dost zvědavá co si autorka vymyslela v dalších dílech.

petaSk
26.11.2018 3 z 5

Začetla jsem se, ale v poslední čtvrtině mi došel dech a prostě mě to nebaví. Myšlenka orogénie je originální a svět vykreslený pěkně. Je zde ovšem přehršel informací, jak z oblasti geologie, tak ohledně popisu vzhledu různých národů, které mě nebavily. Nemám nic proti popisům, takové Nádraží Perdido jde ve své obrazotvornosti a popisu světa ještě dál, ale oproti němu je Páté roční období jaksi suché. Nebaví mě postavy, nevidím žádnou zápletku, ani gradaci děje. Dialogy jsou zvláštně našroubované. Na jednu stranu postavy ke klení používají pro nás nové výrazy svého světa, na druhou stranu nadávají stejně jako puberťáci na sídlišti.
Sice jsem nedočetla posledních sto stran, ale souhlasím s jedním z předchozích komentářů: "Já nevím o čem to je." Vymyslet nový svět, ač jakkoliv barvitý prostě nestačí.
Po dalším díle nesáhnu.

martina1199
21.11.2018 5 z 5

Originální námět, svět i postavy. Příběh se valí a strhává čtenáře s sebou silou orogény :-) Bezútěšné, tísnivé. Drsné a dospělé. Vynikající.

Stanas513
04.11.2018 3 z 5

Včera jsem knihu dočetla a stále přemýšlím nad tím, o čem to vlastně bylo. Není fantasy jako fantasy. I když budou autoři vymýšlet nová slova a slovní obraty, nikdy nepřekonají Pána prstenů nebo Harryho Pottera. Toto je opět první kniha z trilogie, takže čtenář musí pokračovat ve čtení, pokud je dost zvědavý na to, jak to vlastně všechno dopadne. V každém případě smekám klobouk před prací překladatelů (v tomto případě Roman Tilcer ), protože jak může vyčítit, že vybral ta správná slova?!

postapokalyptické romány

N. K. Jemisin (p)