Zloduch Petříček: Strašidelná historie ze 13. století

Zloduch Petříček: Strašidelná historie ze 13. století https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494981/bmid_zloduch-petricek-strasidelna-histor-5Dr-494981.png 4 7 4

První strašidelný Spießův román (1791), dějově zasazený do doby křížových výprav do Palestiny, má dvě hlavní postavy: rytíře Rudolfa z Westerburgu a zlého ducha tohoto rodu, mužíčka Petra, který Rudolfem nenápadně manipuluje a svádí ho ke zlým a hříšným skutkům. V souladu s autorovou úvahou, že malé pochybení na začátku vede k hrůzným zločinům na konci, sledujeme Rudolfovu proměnu z rytíře s čestnými úmysly ve svůdce mladých dívek a manželek, přes lháře a podvodníka až k vrahovi, jenž se upíše ďáblu a je za to – v rámci výchovného vyznění románu – po zásluze potrestán. Ačkoli Spieß v knize pracuje s nadpřirozenými silami, nezapře v sobě autora doby osvícenství – ať již ve zmíněné a v textu několikrát proklamované výchovné tendenci, nebo v závěrečném „vysvětlení“ motivace zloducha Petra k jeho jednání. Po více jak dvou stoletích je Spießův „strašidelný“ román úsměvnou kuriozitou, nicméně jeho poznatek o dalekosáhlých následcích drobného poklesku platí stále.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Academia

Das Petermännchen , 1791

petrarka72
27.03.2024 4 z 5

Bavilo mě to - tu více, tu méňě. Původně čteno kvůli autorovi - divadelníkovi, který se přinejmenším otřel o západní Čechy tím, že napsal román o Hansi Heilingovi. (Ten u nás zatím nevyšel a nutně ho potřebuji.) Zloduch Petříček je litetatura triviální v pravém slova smyslu: příběh nadpřirozený, s typizovanými postavami, množstvím klišé a nekonečnem odboček, návratů a moralistních vložek. Jenomže taky napínavý, barevný a se zábavnými komentáři, včetně závěrečného trojího vysvětlení, jak si tuhle rozkošnickou faustiádu o morálním sešupu jednoho rytíře a jeho našeptávači vykládat.

los
25.09.2022 4 z 5

Maidlovi dunivý zádoplác za znovuuvedení Spiesse do české literatury a vynikající překlad, myslím, že skvěle vybalancoval míru lingvisticko-translatologické piety k osvícenskému textu a současně přihlížel k požadavkům moderního čtenáře

+ doporučuju pozorně přečíst doslov, kterým Maidl uvádí do dobového kontextu: ano, Petermännera ad. četla všechna naše velká literární esa a množství aluzí a převzatých motivů, postupů a zápletek v jejich díle to jen a jen potvrzuje

dnešnímu čtenáři může vyprávění přijít naivně pohádkové, ale zase když sleduji současnou filmovou tvorbu z marvelského či disneyovského světa...

janamaluveckova
03.09.2022 5 z 5

Čte se dobře a osloví i čtenáře 21. století.

KuroHaru
01.09.2022 4 z 5

Že se roku 2022 dočkáme vydání už téměř zapomenutého románu tohoto německo-českého romantického autora, bych nečekala, takže za mě opravdu milé překvapení. Ve své době byl "Petermännchen" jedním z nejčtenějších děl, i když z dnešního pohledu tento kousek nevykazuje příliš vysokou kvalitu: Jak píše i překladatel v doslovu, obsahuje mnoho nesrovnalostí, chyb, klišé a ani jazykově a stylisticky není nijak zvlášť vybroušený.
Jelikož jsem se seznámila i s německým originálem, musím říct, že český překlad, který citlivě zvládl zachovat harmonii mezi moderními a archaickými jazykovými prostředky, tento román jen pozvedl a zajistil jeho lepší čtivost a atraktivitu pro čtenáře 21. století.

Christian Heinrich Spiess
německá, 1755 - 1799
2022  86%Zloduch Petříček: Strašidelná historie ze 13. století
1852  80%Krásná Oliwie, aneb, Strassidlo u bjlé wěže: prawdiwá historie z třináctého stoletj