Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272748/bmid_zlocin-na-zlenicich-hrade-l-p-1318-PA4-272748.jpg 4 192 192

Šlechtici, kteří se r. 1318 sejdou na hradě Zlenicích, aby srovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se již zpočátku svého rokování nepohodnou, a tak poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, padá vlastní podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští. Kromě postavy ,,detektiva“ Petra Ptáčka, která je smyšlená, jsou všechny postavy historicky doložené. Radovan Šimáček prostudoval řadu historických materiálů, aby se mu podařilo vystihnout dobu počátku 14. století, posázavskou krajinu v onen čas i způsob myšlení lidí, kteří vládu Jana Lucemburského zažili.... celý text

Disease
08.10.2020 4 z 5

Výborná historická detektivka, která se dobře čte i po letech.

Monika1717
19.08.2020 4 z 5

Pěkná historická detektivka, zajímavá zápletka i rozuzlení. Historické postavy i místa. Jedna hvězdička dolů za kocoura.

TomHr
07.07.2020 5 z 5

Historik - hnidopich patrně v knize najde některé nesrovnalosti, které mu mohou vadit. Naopak člověk dějepisem nepolíbený se záhy ztratí v množství historických postav, kterými autor svůj román zalidnil. Takže bych knihu doporučil člověku, kterého baví české středověké dějiny. Pokud máte aspoň trošku povědomí o tom, kdo byl třeba Vilém Zajíc z Valdeka, knihu si užijete, a také historické pozadí, které autor dle mého laického názoru zručně nahodil. K navození atmosféry přispívá i zasazení do reálných míst, do barvitě popsaných středověkých měst a hradů. Co na tom, že většina z nich je dnes v krajině sotva patrná...
Příběh začíná zajímavě a svižně. Pak se tempo mírně rozplizne, ale autor vždy v pravou chvíli přijde s dějovým zvratem nebo nějakou novinkou a udrží tak pozornost posluchačovu. Zápletka je solidní a rozuzlení nápadité, i když postrádám vysvětlení několika drobností.
Zločin na Zlenicích hradě je v podstatě stará dobrá detektivka klasického střihu zasazená do atraktivního středověkého prostředí.

bazyk21
03.03.2020 5 z 5

Po 30-ti letech jsem zavzpomínal na dětství a opět trefa do černého, skvělý odpočinkový detektivní příběh

renefer
27.12.2019 5 z 5

Historická krimi ode mne nemůže dostat jinak než za pět hvězdiček. Miluju Protivu z Protivce a kdyby měl Petr Ptáček další díly, určitě bych po nich sáhla.

Pavelpi
16.11.2019 5 z 5

Viděl jsem sice film v televizi,ale kniha je o hodně moc lepší.Připomíná mi to mého oblíbeného Vondrušku a já jsem se do čtení zabral tak,že mi to trvalo skoro celou noc a stálo to za to.Takže plný počet bodů.

Malarkey
02.10.2019 4 z 5

Ta podobnost s prvním dílem příběhů Oldřicha z Chlumu od pana Vondrušky je více než zřejmá. Nicméně mi to vůbec nevadilo. Naopak jsem ocenil jednoduchou zápletku a ještě jednodušší vyšetřování. To ale bylo to jediné jednoduché, co na knize je. K rozuzlení Petr Ptáček přijde hloubavým přemýšlením a chvíli to trvá. Cestování po Posázaví je ale skvěle popsáno a parádně se čte. Okamžitě jsem měl chuť na některý z hradů kolem Zlenice vyrazit. Ne-li navštívit rovnou onen hrad Zlenický. Posázaví pan autor popsal opravdu věrohodně a myslím si, že se v něm inspirovali i autoři české počítačové hry Kingdome Come. Na tehdejší dobu zřejmě opravdu jedinečná záležitost, ale i na dnešní poměry pořád hodně slušná historická detektivka.

Vidlička
31.07.2019 2 z 5

TROCHU SPOILER
Teda, pane Oldřichu z Týnce, vím, že žijete ve středověku, ale připoutat kocúrika v mučírně k popravčímu špalku a ještě ho zabordelit popelem, za to jdou holt hvězdičky dolů... :-D

sarka45
06.04.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Pavla Soukupa. Úvod této historické detektivky mě poněkud vyděsil, protože se všechny hlavní postavy sešly na jednání u pana Oldřicha ze Zlenic a já jsem se v nich naprosto nestihla orientovat. Navíc bylo v úvodu předestřeno i historické pozadí tohoto jednání, které mi hlavu ještě více zamotalo. Naštěstí mnoho dalších postav už nepřibylo, takže jsem se posléze zorientovala a další děj už sledovala bez nesnází. Jazyk byl poněkud archaický, ale v podání pana Soukupa zněl mile a srozumitelně. Zápletka byla zajímavá, pro mě těžko rozluštitelná, takže i napínavá, zajímavý pohled na život ve 14. století. Pan Soukup má úžasný hlas a jeho interpretace byla skvělá.

Isew
16.09.2018 5 z 5

Tohle je naprosto dokonalá detektivka. Nevím, čím to je, ale po mnoha Vondruškových knihách (které mi dost splývají), mnoha jiných detektivkách, si i po mnoha letech vybavím s překvapující podrobností děj této knihy. Prostředí ke vykresleno tak, že jsem skoro cítila ten chlad starého hradu. Já mám tenhle příběh zkrátka hodně ráda.

Alíša236
04.07.2018 4 z 5

Nenáročná, odpočinková detektivka. Jen mě rozčilovalo časté opakování již známých skutečností.

85098211
12.03.2018 5 z 5

Výborná historická detektivka, mně se líbila moc :-).
Kromě toho znám i rozhlasovou hru, ta je podle mého názoru stejně zdařilá.

slyvuska
23.08.2017 4 z 5

pěkná detektivka a i historicky zajímavá... Jen trochu škoda, že jsem uhádla, kdo je vrah, mám radši, když to do poslední chvíle nevím...:-)

Rade
21.08.2017 3 z 5

Jako dějepisná pomůcka určitě ano, jako barvité středověké dobrodružství taktéž, vlastenecká nota vzhledem k datu vydání je také pochopitelná.
Nicméně zase tak moc mě kniha neohromila. Zkouška pravdy s očarovaným kocourem v mučírně hradu za rachocení hromu, tajemná skříňka s ostatky se skrytou jehlou, to jsou spíše atributy dobrodružné literatury pro mládež, čemuž odpovídá i to vydání i v dětském nakladatelství.
Na druhou stranu chápu, že kdo si knihu zamiloval v dětství, stane se pro něj srdcovkou…

Zombice
31.07.2017 5 z 5

Knihu jsem četla v 70. letech minulého století. Již tehdy mě upoutal historický příběh s detektivní zápletkou. Pro mě bezva čtení s napínavým dějem.
Nyní jsem tento příběh oprášila prostřednictvím ČR 2 a jeho ,,četby na pokračování". A protože jsem část svého dětství strávila ve Zlenicích, přenesla jsem se na břeh řeky Sázavy k přívozu, kde jsme společně se setrou pod zříceninami ,,Hlásky" tak rády pobývaly.
Nyní na mě příběh působil dost naivně, ale za ,,návrat do dětství" - chtě nechtě - dávám plný počet bodů. Snad mi moji nostalgii odpustíte :-)
P.S. Televizní inscenaci s Petrem Kostkou v roli pana Petra Ptáčka mám ráda též.

P.P.S. I mě tento příběh připomíná později vydanou knihu Vlastimila Vondrušky: Dýka s hadem.

Atanone
14.05.2017 4 z 5

Docela napínavá historická detektivka

Salonka
26.12.2016 5 z 5

Je fajn trochu poznať malebnú oblasť Středního Posázaví. Vidieť miestami pokojnú, miestami bystrú Sázavu, už odpradávna sa kľukatiacu pomedzi hory, lesy a lúky; obdivovať rozvaliny hradov ukryté v zákutiach predchnutých minulosťou, nájsť učupené dedinky starobylých názvov ... potom je o niečo ľahšie priblížiť si atmosféru štrnásteho storočia, hradné múry a hlásne veže, zbrojnošov na stráži, rušivý dupot kopýt rozliehajúci sa v tichu – a súdobého detektíva Petra Ptáčka (hoc vymyslenú postavu), ktorý pátra po motíve vraždy Oldřicha ze Zlenic. Dôvtipný mladý muž hľadá jednotlivé dieliky a skladá z nich ucelený obraz udalostí, ktoré zločinu predchádzali. Zdanlivo jednoduchá záležitosť sa náhle komplikuje, Petr Ptáček musí načrieť hlbšie do minulosti, pričom je v stávke jeho život i česť podozrievaných českých pánov a čas neúprosne letí ...

Autor rozvíja fiktívny detektívny príbeh, ktorému nechýba asi nič. Je primerane dlhý, priamočiary, napínavo vyrozprávaný, punc reálnosti mu dodávajú faktické základy (čo mi evokuje v detstve obľúbené povesti). Zápletka je uveriteľná, čitateľa navádza premýšľať a kombinovať spolu s Petrem Ptáčkem (až k prekvapivému koncu).

Čítala som vydanie edície KOD (Knihy odvahy a dobrodružství) z roku 1968. Knižka bola pre mňa prvým zoznámením sa s touto edíciou a forma ma hneď pozitívne oslovila. Okrem iného ma zaujali ilustrácie Václava Fialy, ´Poznámka historická´ na konci a výpočet kvalitných diel, ktoré v rámci tejto edície do spomínaného roku vyšli, na obale vzadu.

Páčilo sa, predčilo očakávania, nie je o čom, za päť. :-)

klarence
31.10.2016 3 z 5

Kniha mne velmi zaujala, na základě historických události. Sice jsem měla trochu problém se začíst, ale musím přiznat, že měl příběh zajímavé rozuzlení.

hrona
05.10.2016 3 z 5

Kniha je v celku zajímavá, trošku mě vadil styl psaní, v každé kapitole proběhne rekapitulace a shrnutí toho, co se zatím vyšetřující dozvěděl. Pro připomenutí v půlce knihy, je to fajn, ale na každé páté stránce se to stává malinko otravné.

skautikledec
22.08.2016

Když jsem četl spoustu historických románů od Vondrušky, především právě zločiny řešené jeho postavou královského prokurátora Oldřicha z Chlumu, připadalo mi, že v téhle oblasti už mě vlastně nemá co překvapit. Překvapilo. Tato knížka je psaná jinak, ale nádherně. Ideální pro všechny, kdo mají rádi českou historii a kdo se ho chtějí dotknout i jinak, než jak nám je popisují učebnice.