Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272748/bmid_zlocin-na-zlenicich-hrade-l-p-1318-PA4-272748.jpg 4 192 49

Šlechtici, kteří se r. 1318 sejdou na hradě Zlenicích, aby srovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se již zpočátku svého rokování nepohodnou, a tak poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, padá vlastní podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští. Kromě postavy ,,detektiva“ Petra Ptáčka, která je smyšlená, jsou všechny postavy historicky doložené. Radovan Šimáček prostudoval řadu historických materiálů, aby se mu podařilo vystihnout dobu počátku 14. století, posázavskou krajinu v onen čas i způsob myšlení lidí, kteří vládu Jana Lucemburského zažili.... celý text

jarin58
11.02.2016 5 z 5

Knihu jsem četl znovu asi po pětačtyřiceti letech a mé nadšení neopadlo.

Gold351
28.10.2015 4 z 5

Oblíbená knížka mého dětství. Možná právě ona odstartovala moji oblibu detektivek a především historie . Vracela jsem se k ní vždy o prázdninách.

trudoš
27.03.2015 3 z 5

Příjemná historická detektivka, v mnoha ohledech podobná, ale zároveň lepší, než pozdější prózy Vlastimila Vondrušky. I když srovnávat by bylo nefér, vzhledem k časovému rozpětí. Jenže paralela zápletek románů Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318 a Dýka s hadem jednoduše nedává jinou možnost. Samotné vyprávění bylo na můj vkus až zbytečně moc archaické, včetně vykřičníků takřka v každém dialogu - pro mě věc naprosto nepochopitelná, odporující smyslu tohoto interpunkčního znaménka. Víc než autenticitu tak u mě příběh vzbuzoval dojem, že čtu spíše pohádku než detektivku. Finální řešení hádanky je pak hodně autorem podmazané, drobné logické nedostatky jsou tu jen proto, aby vyšetřovatelé mohli případ vůbec rozlousknout, a ze zločinců to v důsledku dělá až příliš samoúčelně hlupce.
Přesto mezi českými historickými detektivkami těžko najdete něco výrazně lepšího. V imaginárním souboji pátračů Petra Ptáčka vs. Oldřicha z Chlumu jasně vede ten první. Vzhledem ke stáří románu, klobouk dolů.

metrolog
15.09.2014

Pro zajímavost hezký Článek o Zlenickém hradu http://www.archeologienadosah.cz/vylety/archeologie-na-zlenicich-hrade

Čtec
11.06.2014 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Jako kluk jsem do Zlenic jezdil na prázdniny za dědou a babičkou. Měli tam na chatě knížku Zločin na Zlenicích hradě l.p. 1318 (tu červenou s těmi proužky na hřbetu). Vždy navečer jsme si nahlas četli na verandě, a tam za řekou, skrytá v lese, byla ta Hláska, věž bývalého Zlenického hradu, kde se stal ten mord... Vidím to jak dnes a naskakuje mi husí kůže, jak to bylo krásný... Četli jsme tu knížku každé prázdniny znovu. A názvy dalších hradů a tvrzí z knihy - Mrač, Týnec, Český Šternberk... - to je prostě krásné Posázaví a moje dětství...

tenax
16.05.2014 4 z 5

Asi jedna z prvních historických detektivek u nás, předchůdce Vondrušky, Bauera a dalších, vždyť první knižní vydání vyšlo už 1941. Navzdory tomu docela moderní, čtivá, napínavá a hodnověrně popisující dané historické období. Rozhodně stojí za přečtení.

pudlik
21.05.2013 4 z 5

Souhlasim, skvele napsano a primo na nas dycha atmosfera stredoveku a zaroven muzeme obdivovat chytrost pana Petra a pana z Tynce. Opravdu stoji za precteni.

miczoken
14.06.2012 5 z 5

Historický román a detektivka v jednom - co dodat? Naprosto skvělá kombinace. Knihu jsem četla už podruhé a určitě ji ze své knihovny nevyřadím.

Bránolog
07.02.2012 5 z 5

V méně obvyklém žánru historické detektivky má česká literatura důstojné zastoupení.