Zločin na polární stanici Zebra

Zločin na polární stanici Zebra https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29141/mid_zlocin-na-polarni-stanici-zebra-ENf-29141.jpg 4 34 10

Napínavá detektivka z neobvyklého prostředí polární stanice a americké ponorky Delfín vypravuje o sérii vražd, jejichž pachatel pochází z omezeného počtu osazenstva stanice.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ice Station Zebra , 1963

šantal2233
21.01.2022 5 z 5

Technické parametry jaderné ponorky ze 60. let min. století působí sice dnes malinko úsměvně a obrovský údiv kapitána nad kufrem, který lze otevřít jen po zadání číselného kódu, opravdový smích i vyvolal, ale příběh to byl napínavý, dramatický, "hustý". Za zmínku stojí i to, že v něm není ani jediná ženská postava!

Meda77
19.11.2021 5 z 5

Suprová jednohubečka a určitě ne poslední. Neokoukané prostředí, trošku humoru, ale hlavně od začátku do konce pěkně, napínavě a bez zbytečných nelogičností psaný krimi thriller, který pobopkuje kdejakého dnešního moderního čmárala. Pěkná dobová klasika. Doporučuji. Hupněte na to. (myšleno na knihu samozřejmě).

Nibiru
26.02.2021 5 z 5

V této "covidové" době, kdy není moc možností, kam vyrazit, jsem sáhla ve své knihovně i po těch knihách, které už jsem kdysi četla, abych si osvěžila jejich děj. Tato kniha k nim patří, a rozhodně jsem neudělala chybu. Pět hvězdiček si zaslouží z více důvodů: jednak je to originální námět a nesmírně atraktivní prostředí, ve kterém se odehrává: americká jaderná ponorka, její cesta do nehostinné Arktidy na severní pól a prostředí výzkumné polární stanice Zebra, umístěné právě poblíž pólu. Vzhledem k tomu, jak je kniha pojata, tak "ti dobří" jsou Američané, ti "zlí" jsou tentokrát Rusové. Je tudíž zjevné, že knížka před r. 1989 neměla šanci u nás vyjít. Otázka je, zda-li ve skutečnosti, v dobách tzv. studené války, byla zde líčená ruská strana opravdu tak "neschopná", jak je v knize popisováno. Nicméně, studená válka opravdu existovala a špionáž na obou stranách byla její součástí. V popředí stála samozřejmě špionáž týkající se vojenské techniky, resp. obecně techniky, která se dala využít z hlediska vojenské strategie. V knize se jedná o krádež nového typu špionážní kamery, která je schopna snímat z družice objekty s ultra vysokým rozlišením. Na polární stanici Zebra dojde k nevysvětlitelné katastrofě, kterou přežije hrstka zaměstnanců, a ti jsou odsouzeni k smrti hladem a zimou, pokud jaderná ponorka Delfín nedorazí včas, aby je zachránila. Děj je nesmírně poutavý, plný nepředvídatelných zvratů a překvapení, a když už se zdá, že rozuzlení je na dosah a čtenář si může oddychnout, nastává další zvrat, ještě horší než předchozí. Při čtení pasáží, kdy na palubě Delfína, ponořeného hluboko pod arktickým ledem, na cestě zpět do Anglie, dojde k požáru ve strojovně, a celá ponorka se ocitá ve smrtící pasti, bez možnosti se vynořit, čtenáři doslova tuhne krev v žilách. Při požáru v ponorce se automaticky vypíná jaderný reaktor, který je zdrojem pohonu a také podpory života, takže záleží pouze na tom, zda posádka uhasí požár dříve, než se vybije hlavní záložní baterie, určená ke znovuzprovoznění raktoru, anebo se udusí oxidem uhelnatým. Líčení těchto drastických hodin je tak sugestivní, že při čtení i já měla pocit, že mi dochází kyslík a nemůžu normálně dýchat.
Dramatický děj až do samotného závěru je tu a tam prošpikován velmi trefnými bonmoty, takže se člověk i přes vážnost líčené situace nevědomky neubránil smíchu.

JaneTrafy
23.12.2018 2 z 5

Kniha do půlky je pro me nudná. Nic moc zajímavého se tam nedozvíme. Ale zhruba po půlce se dějí se začínají dít věci. To jsem do toho byla ponorena. A konec zakončen komickou scénou neměla chybu. Nedá se říci ze bych knihu doporučila ale od te půlky jsem to hltala jedním dechem. Hold ta první půlka vše zkazila

Ovecka15
20.09.2017 5 z 5

Kniha se dobře čte, chválím neobvyklý výběr prostředí, kde se děj odehrává a také vtipné pasáže ☺ Konec byl naprosto úžasný.

kyssling
16.07.2017 5 z 5

Skvělé dobrodružství z velmi zajímavého prostředí. V závěru solidní krimi a pěkné zvraty !

Atanone
05.05.2017 5 z 5

Napínavé až do konce.Doporučuji do horkých letních měsíců,určitě se ochladíte.
Na to,že má kniha už pěkných pár křížků,by klidně mohla konkurovat současným "akčňákům". Nemám ani ponětí o atomových ponorkách,či životu za polárním kruhem,takže jestli tam byly nějaké "špeky",spolkla jsem je i s navijákem.No a co?

hankapimi
10.01.2016 4 z 5

Napínavá špionážní detektivka, četla jsem ji poprvé už hodně dávno a teď jsem si ji po letech připomněla... ale stejně mi vrtá hlavou, kde vzal autor ten název ? Delfín je celkem příhodné jméno pro ponorku, ale polární stanice ZEBRA ? Na to má představivost už tenkrát nestačila a pořád mi při čtení "ujížděly koutky" do smíchu... Jinak je to ta správná mrazivá detektivní "napínavka", určitě doporučuji přelouskat, nejlépe v teple u krbu !!

Nibiru
29.03.2012 5 z 5

Výborná napínavá detektivka, i když tento žánr moc nemusím, tak tuto knížku jsem si do své knihovny po právu zařadila,protože si to zaslouží. Vynikající ,místy i humorné dialogy, které ale napětí nikterak nesnižují.

bikerbm
03.12.2011 4 z 5

Detektivní román se špionážní zápletkou,odehrávající se v neokoukaném prostředí Arktidy. Sem tam trošičku naivní,ale kniha má děj a rychlý spád, můj celkový dojem z knihy je docela dobrý.

zfilmováno

Alistair MacLean
anglická, 1922 - 1987
1973  93%Konvoj do Murmanska
1992  88%Generál nesmí promluvit!
1994  86%Zločin na polární stanici Zebra
1992  76%Klíčem je strach