Zlaté hodinky a jiné povídky

Zlaté hodinky a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278480/bmid_zlate-hodinky-a-jine-povidky-CgG-278480.jpg 4 3 2

Výbor Zlaté hodinky a jiné povídky představuje to nejlepší z povídkářské tvorby Johna McGaherna (1934–2006), který je již dnes považován za jednoho z klasiků jak irské, tak světové literatury. V mistrných prózách – z nichž česky vyšel hlavně román Mezi ženami (2003) – autor mapuje život v Irsku ve druhé polovině dvacátého století s neúprosnou, až prorockou bystrozrakostí a působivostí, nezřídka říznutou ironií a černým humorem. Jeho povídky se vyznačují obrazivým stylem, který umožňuje vidět svět nově a celistvě. Toto vidění vyrůstá z blízkosti přírodě, vnímavosti k přírodním dějům i duševním hnutím blízkých, z náboženského cítění odpadlíka od katolické církve a z osobní, často intimní zkušenosti člověka toužícího po lásce a pospolitosti, který se však zdráhá zavírat oči před lidskou špatností a mlčky se podvolovat umrtvující společenské konvenci.... celý text

Koka
16.05.2023 3 z 5

Kruté, drsné, docela beznadějné, bez štipky humoru či ironie - jak Irsko a Irové. Místy až doopravdy nechutné. Přečetla jsem to však celé, nevynechala jsem jedinou povídku. Zaskočil mne jenom divný spekulativní doslov editorky a překladatelky - naprosto nic z jejího výkladu jsem já v těch povídkách nenašla.

Mayaku
15.05.2016 3 z 5

Mám z McGaherna poněkud smíšené pocity. U prvních několika povídek mě strašně rušila nespisovná řeč, byť chápu, že to k postavám patřilo. Naštěstí tento rys od povídky "Korea" vymizel a už se to dalo, ale stejně se domnívám, že tento autor nebude úplně můj šálek čaje. McGahern hezky vystihuje život obyčejných lidí v druhé polovině dvacátého století v Irsku a to je podle mě hlavní přínos této knihy.