Zlá žena

Zlá žena https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191818/mid_zla-zena-3fS-191818.jpg 4 93 34

Barcelona, rok 1911. Chudinskou čtvrtí se šíří podivné zvěsti o příšeře, která v poslední době unesla a zavraždila několik dětí. Policie je bezmocná a navíc ji tento případ ani příliš nezajímá, jedná se totiž o dcery a syny prostitutek, které se často neodváží nahlásit, že se jim ztratilo dítě. Inspektor Moisès Corvo se však rozhodne, že tyto „bezvýznamné vraždy“ nenechá nepotrestané. Ve městě nemá moc dobrou pověst: sem tam si rád přihne, navštěvuje veřejné domy a konflikty často řeší pěstmi nebo pistolí. Vyšetřování ho zavede do luxusního veřejného domu Xalet del Moro a do kasina Arrabassada, za jehož zdmi se odehrávají nelegální obchody, do hospod, divadel, chudinských domů a do ordinace excentrického rakouského lékaře. Jeho nadřízení tvrdí, že kde není oznámení, nemělo by být ani vyšetřování, avšak inspektor Corvo a jeho kolega Malsano jsou jiného názoru a začnou pátrat na vlastní pěst, přičemž odkryjí nezodpovědnost tehdejší policie a poodhalí rovněž zoufalé podmínky, v nichž žije městská chudina. Kniha je založena na skutečném případu, který otřásl Barcelonou na začátku 20. století. Hlavní roli v něm hrála „Upírka z ulice Ponent“, jejíž krutost všechny šokovala. Zlá žena je strhující román, který potvrzuje literární talent Marca Pastora.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

La mala dona , 2010

Rav3n
03.02.2023 2 z 5

Byla jsem tak nějak na vážkách, zda mám vůbec hodnotit. Vlastně doteď nevím, co si mám myslet.
Asi jsem čekala něco jiného, snad víc komplexnějších profilů, emocí a zřejmě i víc vysvětlení. Nezpochybňuji vynikající hororové pasáže, ani spád.
Tohle nebylo žádné relaxační čtení, ale rozhodně bylo za hranicí mého vkusu.

Kyri
01.06.2022 3 z 5

Tak váhám, co napsat. Archaický jazyk mi přijde pro vytvoření atmosféry fajn. Hlavní hrdinka (záporná) byla trochu moc, hlavní hrdina (policajt) byl taky trochu moc. Když čtu, že to bylo podle skutečné události, váhám, nakolik fakta sedí, protože to pro mě nebylo moc důvěryhodné. Napínavé to taky moc nebylo, až na konci, kdy mě zajímalo, jak to dopadne. Konec jsem nečekala, což mě potěšilo.

Belanna
20.10.2021 4 z 5

Knížka se mi líbila. Chvilku jsem sice přivykala autorovu stylu psaní, ale pak už se četla dobře. Je to velmi drsný příběh o to víc mrazivější, že je postaven na skutečné události. Autor mě plně vtáhnul do nelichotivého prostředí Barcelony počátku minulého století.
Oblíbila jsem si inspektora Corva, který pro ránu opravdu nešel daleko. Jen konec mě trošku rozladil.

hanzmb
02.12.2019 5 z 5

Podle povolání autora bych čekal detektivku, podle zvoleného tématu thriller a on z toho vylezl horor jako hrom. V osobě vypravěče smrťáka až s prvky fantasy. Jako většina recenzentů jsem si jeho vstupy opravdu užíval. Těch krvavých scén tam až zas tak mnoho není. Ono stačí, když hlavní hrdinku honí mlsná :-). Bohužel má tato kniha 1 obrovský nedostatek. Je autorova jediná přeložená do češtiny.

Allys
10.06.2019 4 z 5

Kniha vychádza zo skutočných udalostí a možno aj na základe toho mi prídu niektoré časti miestami až neuveriteľne nechutné a kruté, možno aj preto, že šlo hlavne o deti. Vyvažuje to však rozprávač - smrť s patričným nadhľadom a správnou dávkou čierneho humoru. Práca detektívov je taktiež zaujímavá - riešenie zločinov bez modernej techniky, to už sa dnes len tak nevidí :-)

peti660
05.08.2018 5 z 5

,, Je to hrůzné, strašidelné a ohromně zábavné. Temně laděný katalanský román je směsicí gotického hororu a drsné krimi.. '' A přesně tohle vystihuje můj pocit z této knížky.

mironeta
11.01.2018 2 z 5

Historická detektivka do vlaku.

Zoy
31.08.2017 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale trochu mě zklamala. Zvláštní styl psaní, který mi nesedl.

Turmee
20.06.2017 3 z 5

Surové a kruté, nechutné a neuvěřitelné.

Příběh nám nabízí pohled na Barcelonu na začátku 20. století. Vykresluje atmosféru plnou strachu. Většina lidí, se kterými se setkáváme, je z nejnižších vrstev. Snad proto se celou knihou táhne smrad nemytých těl.
Vypravěčem je zde Smrt, která nás nelítostně seznámí se zvrácenostmi nechutných lidských myslí. Nikdo v tomto příběhu není nevinný, snad jen ty děti. Přestože mi žádná z postav nepřilnula k srdci, hltala jsem jednu kapitolu za druhou.

Zápletka nijak originální, konec lehce předívatelný. Přesto je mezi písmenky ukryto zvláštní zoufalství a šílenství, které se jen tak nevidí.

motolka
30.03.2017 4 z 5

Zvláštní knížka. Líbily se mi staré detektivní metody pátrání. Zajímavý byl i vypravěč. Takový laskavý smrťák :o)

Jinak zlá žena (pro mě bestie), byla o to hrůzostrašnějí, že vše bylo na motivy skutečné události. Konec byl smutný :o( Čekala jsem trošku jiný. O to byl ale reálnější.

jendoslav
24.01.2017 3 z 5

Nesedlo mi to, čekal jsem asi něco jiného... Třetí hvězdu dávám za scénu s hrncem, ta byla opravdu výživná.

rose
03.06.2015 3 z 5

Není to moc optimistické čtení. Taková detektivka v jiném kabátě. Je zajímavá tím historickým prostředím, které je vylíčeno hodně sugestivně.

Lorelei13
11.05.2015 2 z 5

Těšila jsem se na ni, ale zklamání mě přemohlo velice brzy. Nevím, jestli tu hroznou "čtitelnost" způsobil překlad,ale já jsem ji dočítala silou vůle a více než poslední třetinu už jsem přeskakovala odstavce, abych se jen dozvěděla rozuzlení, které...se nekonalo.

ondrash77
12.04.2015

Vypravěčka Smrt používá bohatý a neotřelý jazyk, na který si čtenář chvíli bude zvykat. Smrt má smysl pro černý humor, z některých vtípků občas až zamrazí. Dokáže ale ukázat i svoji “lidskou” tvář a se čtenářem se podělí o to, která z postav je jí sympatická více a která naopak méně.

alena4154
09.01.2015 5 z 5

Výborná kniha, přečtena na jeden zátah :) Nic pro slabší povahy. Určitě doporučuji. Konec mě vcelku překvapil a teď jen přemítám, kolik takových bestií tu "mezi námi" opravdu je..

Majollica
20.10.2014 5 z 5

Román Zlá žena má osobitý styl, ostatně jako sama Smrt, která příběh vypráví. Libuje si v ironii, volí šťavnatý jazyk, má slabost pro černý humor a je neúprosná - žádný detail si nenechá pro sebe a čtenáře nešetří do poslední stránky. Pak si vezme, co jí náleží, odejde a nechá vás přemýšlet o chladné bezcitnosti, o zlu a beznaději. Dovede vás až na okraj a dá vám nahlédnout do hlubin temnoty. Zpátky už ale musíte sami. ... Je-li Marc Pastor stejně zdatný kriminalista jako autor (o čemž nepochybuji), může Barcelona klidně spát.

Firefox4
20.09.2014 5 z 5

Příjemné překvapení - výborná atmosféra, styl vyprávění a občas do hry vstupující vypravěč jako malý bonus. Některé pasáže jsou poněkud drsnější, ale ani o trochu víc, než je pro děj nezbytně nutné.A na to, že to není žádná bichle, jsem si ji užívala několik večerů.

kejty91
09.09.2014 5 z 5

La mala dona ... úžasná kniha, bravůrně napsaná - myslím, že je vidět, že autor je s touto profesí spjatý ... polovinu knihy jsem myslela, že to bude fakt nějaký upír, pak jak se odkrývala pravda jsem si myslela, že E. nebude nikdy chycena a nakonec jsem si myslela, že ji zastřelí a Corva najdou, ale ani jedno z toho se nestalo...pro mě nečekané zvraty díky nimž mám po knize knižní kocovinu a cítím tu nespravedlnost světa

autor zde narážel i Dickense či Poa - důmyslně spjaté s celou atmosférou tohoto historického thilleru.

evasamankova
08.09.2014 2 z 5

Přiznávám, že tato kniha mě nebavila a dočetla jsem jí jen silou vůle. O napětí, které by mělo k thrilleru patřit, tady nemůže být ani řeč. Jednak proto, že po celou dobu víte o pachateli - kdo, kde, jak (některým knihám to ovšem na napínavosti vůbec neubírá), a jednak, a to hlavně, autorův styl je hodně zvláštní. Snaha napsat něco odlišným způsobem se cení, ale bohužel ne vždy se to povede. Vypravěč Smrťák, který občas bere slovo tomu vševědoucímu, je zajímavý a bavil mě na téhle knize asi nejvíc, ale celkově to do sebe nepasovalo. Skřípalo to, jako špatně namazaný stroj. Roztěkané, roztrhané a někdy trochu nesmyslné (chování postav). Občas nechutné, ale autor to odbývá pár větami, proto to se mnou nic nedělalo. A vlastně - nijak jsem mu to v jeho podání nevěřila.

hancass
24.08.2014 5 z 5

Kniha mě nadchla, vynikající příběh, děsivá atmosfera. Nesouhlasím s čtenářem pikilo a jeho příliš negativní kritikou Smrťáka. Jinak v Barceloně jsem byla a přes tuto knihu na mě opět dýchly vzpomínky z toho nádherného města.

španělská literatura thrillery Barcelona krimi katalánská literatura

Autorovy knížky

Marc Pastor