Životní proudy

Životní proudy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196121/zivotni-proudy-gfR-196121.jpg 4 5 1

Úvod do biosyntézy, metody somatické psychoterapie a jak prohloubit terapeutickou práci se stresem a emočními problémy.

Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Triton

Lifestreams

Shindo
29.07.2019 4 z 5

S biosyntézou som sa stretával dosť často, no nikdy som nepochopil, o čom presne je. Akonáhle som našiel český preklad tejto knihy, v momente som ju objednával. Len je škoda, že český preklad tejto knihy vyšiel takmer 30 rokov po vydaní originálu.

Psychoterapia (našťastie) už dávno nie je o tom, že človek leží na pohovke a za hlavou mu sedí smrteľne chladný a vážny analytik. Práca s telom je súčasťou mnohých smerov, takisto aj biosyntézy. Autor tu pekne vysvetľuje tri hlavné koncepty (facing, sounding, centering) a uvádza viacero príkladov účinku biosyntézy aj z vlastnej praxe.

S čím som však nesúhlasil bolo stavanie na ezopojmoch ako čakry, astrálni dvojníci alebo aura a snaha odobriť to tým, že veda sa v súčasnosti (rok 1987?) snaží nájsť k takýmto veciam cestu. Rovnako pochybné mi prišlo aj čerpanie z Janovovej "terapie prvotného výkriku", ktorá je často považovaná za nevedeckú, prípadne alternatívnu. Aj na Reicha a jeho orgonoterapiu, ktorého si autor v podstate dáva za základ svojej teórie, som sa pozeral s rezervou.

Ako úvod do biosyntézy je to ale dobrá voľba.

psychoterapie prenatální život biosyntéza

David Boadella