Život zn. Hygge

Život zn. Hygge https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380894/mid_zivot-zn-hygge-Gtu-380894.png 4 242 84

Román, který působí jako vřelé, přátelské objetí... čisté hygge. Jak velká je šance na lásku u dvou zcela odlišných povah? Nastupující hvězda „ženské romantické literatury“ Rosie Blakeová přináší na knižní trh pozitivní milostný příběh pro všechny čtenářky, které mají rády horkou čokoládu, zatažené závěsy, příjemné světlo svíček a chvilky pod hřejivou dekou, kdy se mohou začíst do knihy, která jim přinese pocit štěstí a pohody. Venkovské městečko Yulethorpe zažívá pošmourný, nevlídný podzim, a stejně tak zasmušilí jsou i jeho obyvatelé. Hlavní ulice je prázdná, většina krámků a obchůdků je zavřená, jediný hostinec bojuje o přežití. A vypadá to, že i poslední otevřený obchod, hračkářství, brzy skončí také, protože jeho majitelka už nemá energii bojovat s nezájmem zákazníků a pesimismem sousedů. V Yulethorpu to jde od desíti k pěti. Jenomže pak se v městečku jednoho dne objeví mladá Dánka jménem Klára Kristensenová. Klára chce původně zůstat jen pár dní, aby si na vlastní oči prohlédla krásné, malebné okolí, které dosud zná jen z detektivního seriálu Vraždy v Midsommeru, který Dánové vyloženě milují. Shodou náhod se ale hned první večer seznámí s Luisou, excentrickou majitelkou hračkářství, která se právě impulzivně rozhodla, že sbalí kufry a odjede na delší dovolenou do Španělska. Slovo dá slovo, Klára se u Luisy ubytuje a domluví se s ní, že se bude starat nejenom o její domácí miláčky, ale pokusí se postavit na nohy i krachující obchod. Netrvá dlouho a díky jejím novým nápadům podle hygge, tedy skandinávského konceptu spokojeného života, a přátelské povaze se krámek stává středobodem celého městečka. Pak se však v Yulethorpu nečekaně objevuje Luisin syn Joe. Matčin odjezd do ciziny ho zaskočil a mladá Dánka v domě jeho matky mu připadá podezřelá. Jako úspěšný londýnský burzovní makléř chce dát věci co nejrychleji „do pořádku“: obchod zavřít a spolu s domem co nejdráž prodat. Joeův život je pravý opak hygge – bez mobilu a laptopu se ani nehne, je pragmatický a výkonný a už dávno zapomněl, jaké to je radovat se z drobných životních potěšení, přírody a blízkosti přátel a rodiny. Kláře vůbec nerozumí a podezírá ji z postranních úmyslů. Copak někdo může pracovat tak tvrdě a „vykouzlit“ tolik pohody bez nároku na odměnu? Copak jen tak smaží po ránu dánské lívance a upřímně se raduje z východu slunce? Joe a Klára nemají na první pohled téměř nic společného, přesto začne být brzy oběma jasné, že je k sobě něco přitahuje Jenomže dokáže muž velkoměsta a tvrdého obchodu přistoupit na mnohem pomalejší, pohodovější a šťastnější styl života podle hygge – a dokáže se ještě opravdově zamilovat?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Jota

The Hygge Holiday , 2017

NannyOgg24
19.01.2021 4 z 5

Krásné oddychové čtení, kniha krásné plyne, žádné překotné zvraty. Zabalit se do peřiny, uvařit si horkou čokoládu a začít číst.

Nikychlupova
14.12.2020 4 z 5

Fájň pohodové čtení, u kterého se chcete obklopit svíčkama.

Jandulena
31.10.2020 5 z 5

U knihy mě nejdříve zaujal název. Po shlédnutí hodnocení zde, jsem si říkala, že knize dám šanci a jsem z ní nadšená. Vykreslení jednotlivých postav mě velmi bavilo, líbila se mi životní energie Luisy, i když si musela projít těžkým obdobím. Klára ve mě vyvolala potřebu udělat si opravdové pohodlí pro čtení knížky a opravdu to stálo za to. Všude jsem si rozsvítila svíčky, zachumlala se do teplé deky a s čajem v jedné ruce a s knihou v druhé jsem celý příběh přečetla.
Do dnešní vystresované doby to bylo opravdu příjemně odpočinkové čtení.

Zomy
30.09.2020 3 z 5

Autorka má zvláštní dar, že ačkoliv píše o ničem, píše neuvěřitelně plynule a knížka se přečte úplně sama.
S pojmem hygge jsem se poprvé setkala díky Julii Caplin a její Kavárně v Kodani. A díky ní jsem si tento pojem zapamatovala a dokážu si ho poměrně detailně představit.
O knížce Rosie Blakeové to ale říct nemůžu. Obálka je v podstatě krásná, jemná, ale působí na mě chaoticky, což je přesný opak hygge.
Joe je v jednu chvíli arogantní blb, v druhou chvíli ňouma, který se potí a neumí říct kloudnou větu. Vůbec jsem z textu nepochopila, proč se do něj Klára zamilovala, protože jeho jediná kladná stránka - podle textu - byl jeho vzhled.
Ani Klára není podle mě vhodná představitelka životního hygge stylu - vždyť byla opuštěná, bezprizorní a úplně ztracená. Že pro ostatní umí udělat večeři a zapálit svíčku, to je málo.
Jak už jsem napsala, knížka se čte opravdu velmi lehce. Ale jednou stačilo.

Pralinka1910
23.09.2020 2 z 5

Tady je krásne vidět, ze dobrý žurnalista ještě vůbec nemusí být dobrý spisovatel knih. Příběh není podán nijak zvlášť čtive, oceňuji pěknou obálku, ale ty holubicky u každého čísla kapitoly, to uz je trosku kyč....

Libi.livres
17.08.2020 5 z 5

Tato kniha mě na první pohled zaujala samozřejmě svou krásnou obálkou, dále pak přítomným hygge prvkem a slibným romantickým příběhem. A musím říct, že všeho uvedeného se mi dostalo, děj hezky plynul, hlavní postavy Kláru s Joem jsem si oblíbila, stejně jako ty vedlejší barvitě vykreslené postavy, přičemž mě velmi bavilo sledovat postupné sžívání se Kláry s angličany a v rámci toho zapojování i do jejich života dánský fenomén pohody a útulna zvaný hygge. Zajímavé bylo i sledovat nový vzestup předtím upadajícího hračkářství pod vedením nově příchozí cizinky Kláry, stejně jako zútulňování zapůjčeného bytu její rukou, a v neposlední řadě proměnu Joea z vystresovaného městského člověka na pohodového muže, který spatřuje hodnotu i v něčem jiném než jen v penězích.
Kniha se četla opravdu hezky a lehce, mnohokrát vykouzlila úsměv na tváři, zahřála u srdce a vytvořila pohodovou atmosféru, co více si pro dobrou náladu a užívání si čtení přát.

JanaO118
12.08.2020 4 z 5

Pohodová knížka nejlíp pro zimní večery u kamen! Moc se mi líbil způsob a styl života hlavní hrdinky, navození relaxační atmosféry a jemná romantická zápletka.

zuza108

28.05.2020 5 z 5

Příjemná oddechovka

mrousek
21.05.2020 5 z 5

Od této knihy jsem dostala přesně to, co jsem čekala a co chtěla. Četla se krásně, klidně a pohodlně. Hygge život je mým cílem a po přečtení jsem dostala inspiraci, jak to chci vlastně udělat.
Knihu doporučuji jako oddechovku:).

mamzila
23.04.2020 4 z 5

V této knize neočekávejte děj, téměř žádný v ní totiž není. Zato pohoda z ní sálá na dálku. A pozor: při čtení hrozí vznik akutní potřeby běžet do nejbližšího obchodu skoupit vonné svíčky, lampičky, chlupaté deky a polštářky.

alenkacermi
20.04.2020 4 z 5

Jednoduchý romantický příběh. Nejlepší byl papoušek, měl, vlastně měla bezvadné hlášky. Příjemné čtení

lucie5197
14.04.2020 2 z 5

Prvních cca 100 stran jsem si říkala, že to zní nadějně..že by z toho mohl být oddechvý, milý román, ke kterému se někdy vrátíte. Ale vlastně ne. Joe - nelítostný ředitel ze kterého mají ve firmě všichni strach a respekt, ale on sám při rozhovoru s mladou ženou není schopný dát dohromady větu bez koktání? Brečí u filmu od Sparkse, dává si pletové masky a zapaluje po bytě svíčky? Ale no tak.. Jeden velký problém téhle knížky jsou neuvěřitelné a nepropracované postavy. Slovo hygge se na tom objevovalo více, než ten samotný "hygge"život. Snad jen ten papoušek si zaslouží hvězdičku, jinak naprosto zbytečné plýtvání papírem.. a bod za líbivou obálku.

LucinQa77
06.04.2020 5 z 5

Hezké čtení

MegasBrumlů
30.03.2020 5 z 5

krásné, milé, hřejivé

lucakuca
28.03.2020 4 z 5

Uklidňující, pohodový, milý příběh. Papoušek s filmovými hláškami, hromady zapálených svíček, ňuchňacích dek, tlustých ponožek a očistných procházek po okolí.

Ciarra
16.03.2020 5 z 5

Pohodová oddechovka :)

Sahti
27.02.2020 5 z 5

Pohodové čtení, které Vám ukáže, jak je důležité mít kolem sebe lidi, které Vás mají rádi a také Vám ukáže, jak najít pohodu a pocit štěstí. Díky, že jsem objevila tuto knihu, která mi rozšířila obzory a navodila v hlavě mnoho nápadů, jak si udělit doma útulno v tomto stylu.

Eorin
21.02.2020 3 z 5

Číst tuto knihu bylo jako dívat se na klasický romantický film :) Víte dopředu, jak to skončí a zároveň od toho nečekáte moc, snad jen odpočinek a trochu té růžové limonády (která se v reálu prostě nestane).
A přesně to i dostanete. Je to příjemný, odpočinkový průměr s motivy hygge. Takže - já si odpočinula, užila jsem si různé tipy na hygge život, přešla jsem mávnutím ruky občasné divné skoky a zmatenosti ohledně časových skoků a na konci jsem se spokojeně pousmála, že to dopadlo tak, jak jsem si myslela a zase se pomalu můžu pustit do běžné reality.. ;)

životní pohoda, hygge

Autorovy knížky