Život Vernona Subutexe 2

Život Vernona Subutexe 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525163/bmid_zivot-vernona-subutexe-2-653a1ec80cdd1.jpg 4 13 3

Vernon Subutex série

Houellebecq v sukních! Nebo v křiváku? Druhá část provokativního románu z francouzského undergroundu. Vernon, zkrachovalý obchodník s gramodeskami, to svým stoickým postojem vůči proměnám moderního světa dopracoval až mezi pestrou komunitu pařížských bezdomovců. K jeho skromnému majetku však stále patří „pod vlivem“ nahraná zpověď zesnulé hudební star, ale i mnohá kamarádství ze starých časů. A tak se po jeho stopách vydá nesourodá pátrací skupinka tvořená postavami, se kterými jsme měli čest už v první ze tří částí románu. Patří do ní nejen Vernonovi kamarádi z mládí, domácí násilník, frustrovaná single úřednice a nespokojený xenofob, ale i bývalá pornohvězda, lesbická hackerka nebo přísná mladá muslimka. Spolu pročesávají parky a odlehlé čtvrti, hledají Subutexe a nalézají kouzlo přátelství a nový způsob života. Co s nimi všemi bude, co bude s nahrávkami a co v nich vlastně zpěvák sdělil světu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Garamond

Vernon Subutex 2 , 2015

kristleko
14.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Po poněkud utahaném začátku druhý díl otevírá dvě linie, které se v příběhu střetávají jako černá a bílá. Na jedné straně je to zpověď Alexe Bleache coby manifest rockové generace, pro kterou hudba znamenala vše. Ti lidé neproseděli život před televizí, ale prožili jej na koncertech, zkrátka tak, že "se ve všech ohledech shodoval s jejich sny". Posledním exemplářem tohoto druhu je Vernon Subutex, jemuž se nakonec žije nejlépe na ulici, protože "má úplně všechno na salámu a bere věci, jak přicházejí". V pařížském parku Buttes-Chaumont a v jednom přilehlém baru se stává jakýmsi kazatelem, jako DJ dovede lidi vtáhnout, dostat je do transu, aspoň na chvíli díky němu vyklouznou z ubíjející všednosti a okusí svobodu a nespoutanost jeho bohémského světa. Jeho rubem je démonický producent Dopalet, jenž dává okázale na odiv svou moc, aby zamaskoval vlastní povrchnost a prázdnotu. Zajímavý je motiv protestů escrache, kdy lidé berou spravedlnost do vlastních rukou a obnažují poklesky mocných přímo před jejich domy. Každopádně jsem zvědavý, jak obě zápletky - pomsta za Vodku Satanu i rockové "tábory lidu" - dopadnou v posledním díle. (9/10)

adorjas
03.09.2023 4 z 5

Čauko Vernonko, ešte vždy si ma dosť bavil. Hovoríš z vnútorného rozpoloženia viacerých postáv, a toto vnútorné prežívanie alebo vnútorný monológ teda, posúva dej dopredu. Naďalej pinduješ na spoločnosť, tentokrát aj matky na materskej (shame on me) a dobre! Naďalej ma bavíš a idem s tebou do trojky :D

čika
29.11.2021 3 z 5

Úprimne - v dvojke som sa dosť strácala a chcela som ju mať rýchlo za sebou. Presýtenie postavami i myšlienkami, odbočky a cestičky, mala som problém zachytiť hlavnú dejovú líniu. Ani neviem,na čo sa mám vlastne tešiť v trojke.