Život samá pohroma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli Začněte praktikovat mindfulness a tak zlepšete své zdraví i soustředění, snižte svůj stres a mějte větší radost z každého dne. Profesor Jon Kabat-Zinn vám bude tím nejpovolanějším učitelem. Téma meditace, které mělo do sedmdesátých let minulého století nálepku esoteriky a bylo spojováno téměř výhradně východními náboženskými systémy, v posledních letech vstoupilo hlavním vchodem do západní vystresované kultury. Mindfulness a meditace, jinak řečeno duševní trénink zaměřený na rozvíjení pozornosti k prožívání přítomného okamžiku, se stávají součástí lékařské a psychologické praxe, stejně jako do škol, vrcholového sportu, armády či do kultury nadnárodních firem (mimo jiné firem jako Google, Twitter a dalších). Meditaci dnes praktikuje mnoho známých osobností politiky, kultury či sportu (mimo jiné Bill Clinton, Al Gore, Clint Eastwood, Richard Gere či ragbista Jonny Wilkinson). Právě na základě dlouhodobých výzkumů, včetně těch nejnovějších, využívajících mj. snímkování mozku metodou magnetické rezonance, se ukazuje až nečekaně pozitivní vliv programů založených na mindfulness na tělesné i duševní zdraví, pohodu a odolnost. Replikovaný výzkum např. prokázal stejnou účinnost jako u antidepresiv, na něž západní svět – zdá se – čím dál tím víc spoléhá. Nárůst počtu vědeckých článků v této oblasti roste za posledních 15 let téměř geometrickou řadou. Není divu. Jon Kabat-Zinn je klíčovou osobností, která v USA a v mnoha dalších zemích uvedla mindfulness do mainstreamu v medicíně a v posledních desetiletích zásadně pomohla zmíněným programům stát se součástí moderní lékařské praxe i veřejné diskuse o zdraví. V roce 1979 vytvořil MBSR jako první program založený na mindfulness v medicíně a na lékařské fakultě Massachusettské univerzity založil protistresovou kliniku, jejímuž vedení se věnoval celý život, stejně jako vědeckému výzkumu, rozsáhlé publikační a přednáškové činnosti po celém světě. Program MBSR, kterým na Massachusettské univerzitě prošlo přes 20 000 pacientů, je dnes považován za excelentní příklad praxe psychosomatické a také tzv. participativní medicíny (pacient se spolu s lékaři aktivně podílí na prevenci nemocí a zlepšování svého zdraví). Život samá pohroma je zásadní kniha tohoto oboru, a ač vyšla v prvním vydání už před pětadvaceti lety, loni byla znovu zásadně revidována a doplněna o nejnovější poznatky z výzkumů i z autorovy praxe. Její nejnovější reedice vyjde v češtině vůbec poprvé u nás začátkem příštího roku. Kniha obsahuje kromě poutavého úvodu do problematiky také postupy, jak pracovat s vlastní myslí, postavené na Kabat-Zinnově dlouholetém a uznávaném protistresovém programu MBSR a bude doplněna o zvukový materiál....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311544/big_zivot-sama-pohroma-886-311544.jpg 4.141
Žánr:
Esoterika, astrologie, okultismus, Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Život samá pohroma

Eldar80
16. května

Nejdelší kniha o meditaci co jsem četl. Meditací zde míním všímavost. Pálijsky sati, anglicky mindfulness, což se nedá do češtiny přesně přeložit. Pochází to z buddhismu, ale obsah není náboženský. Tady pozor.
Není to duchovní ani esoterická literatura. Pouze je tam hluboká souvislost. Výklad je sekulární a naučný. Způsob, jakým je kniha napsána, jde přímo k meditační praxi všímavosti. Důležitá je samotná technika.
Těch 600 stran vypadá děsivě, ale to podstatné se probere do 200 stran. A když se vynechá předmluva k druhému vydání, tak samotná praxe má jen 140 stran. To už se dá v pohodě zvládnout. Pak jen následuje, co z toho plyne.
Řeší se změna paradigmatu a nový způsob myšlení. Dál se věnuje na 40 stranách stresu a pak následují na 150 stranách kapitoly k jeho jednotlivým druhům. A končí to, jak dál praktikovat po skončení MBSR programu.
A o tom to celé vlastně je. Snižování stresu pomocí všímavosti. Je to především terapeutická kniha pro lidi, kteří mají nějaké trápení. Proto v názvu není slovo meditace. Spoustu lidí by to mohlo odradit.
Je tam dost příběhů. To by asi v čistě vědecké knize neobstálo. Určitě to není kniha jak být šťastný. K meditaci se zde přistupuje podobně jako k nějaké terapeutické metodě. Důležité je, aby to pomáhalo.
Hlavní účel je užitečnost a pomoc lidem s různými problémy. Proto text není náboženský ani duchovní. Je to taková esoterika 21. století. Prastará moudrost a věda dohromady. Pro lidi bez potíží to podle mě není.
Meditace posiluje mysl jako celek. Zesílí pozitivní i negativní vlastnosti. Cílový čtenář je někdo, kdo musí pracovat s nějakým druhem stresu. Zkrátka, když jste zdraví, tak taky neberete léky.
Pro běžné lidi se naopak hodí esoterická literatura jako třeba: Mello (Bdělost), Tolle (Moc přítomného okamžiku), Thich Nhat Hanh, knihy o dzogčhenu apod. Ostatně jsou zmíněny v literatuře a doporučeny ke čtení.
A tak se to celé uzavírá a vracíme se zpět k buddhismu. :-) Zdá se, že kniha zvládne nahradit celý kurz. Tzn. ušetřit cca 4000 Kč. (Nebo kolik teď stojí certifikovaný MBSR.) Je to JEN na vás. A to může být problém.
Cílovým čtenářům jednoznačně doporučuju. Ostatním moc ne. Pokud netrpíte stresem, tak poslední 2/3 knihy jsou skoro zbytečné. 90% 4,5*

gretl74
24. února

Kniha, která rozhodně může mnohým něco dát, pro mě však byla spíš tou další deklarovanou pohromou. Nejdříve jsem si všímavě všimla, že se, stejně jako ve všech amerických seberozvojových knihách, pořád dokola opakuje to samé ... a dokola ... a dokola. Poté jsem byla mírně rozhozená z terminologie, nevím, zda se vše opravdu takto nazývá či zda je to dáno trošku i překladem, ale nevím, co se po mně chce, pokud mám "bděle sedět" či "se vcítit do počitků". Co se týče dýchání, přišla mi mnohem sympatičtější a srozumitelnější kniha Ledový muž. Rozhodně nemohu zavrhnout všechny myšlenky v knize předložené, ale asi nejsem úplně vhodným cílovým čtenářem, i když se vážně snažím. Možná by celkové ekologické situaci planety, která je také zmiňována, prospělo, kdyby se těchto 600 stran zkrouhlo na desetinku.
A propos - budhističtí mniši, z jejichž starobylého umění kniha i celé MBSR vychází, by asi nestačili zírat, jak neskutečně dobrý a výnosný byznys se z toho stal.


Ivy_9
09. ledna

Krásná kniha. Při čtení jsem cítila potřeby klik a uvědomila jsem si, že opravdu nemá smysl se za vším hnát. Má smysl se zastavit, být v přítomnosti a prostě být. Doporučuji. Ideální publikace do této doby.

ziriant
05.05.2022

Toto bude taková moje Bible, ke které se hodlám vracet. Netřeba mělnit všechno to, co mi kniha dala, dalšími slovy. Třeba příště.

Shindo
19.04.2022

Keď som čítal túto knihu pred piatimi rokmi a súčasne absolvoval kurz MBSR, bol som z nej unesený a odporúčal ju, kde sa dalo.

Roky ubehli a veci sa zmenili. Už mám čo-to prečítané a hlavne odmeditované. Z kurzu síce ťažím dodnes, hoci ma to tiahne k inému typu meditácie. Aj knihu som si prečítal opakovane a občas sa k nej vrátim, je dobre spracovaná a s množstvom bibliografie. Všímavosť sa však neskutočne sprofanizovala, stal sa z nej nástroj biznisu a zázračna pilulka a autori o nej píšuci rastú ako huby po daždi.
Skombinujte si KBT techniky s buddhizmom okliešteným o "náboženské" koncepty a voilá, máte Kabat-Zinna a spol.

DreamerX9
04.02.2022

Asi jsem čekala něco jiného
Jde o skvělou publikaci nabízející širší a odborný pohled na zklidnění, meditaci, dech a práci s tělem. Velmi zajímavé myšlenky jen se v některých kapitolách opakovaly a měla jsem pocit že vlastně čtu o tom samém jen z jiného úhlu.

sandratea
11.03.2021

"Člověk má netušené vnitřní zdroje, jedním z nich je laskavost sám k sobě."

Krásná kniha, která se dá sama číst jako meditace. Mnoho praktických tipů, ale ještě více zkušeností a vyčerpávající seznam vědeckých prací k mindfulness.

18.09.2019

S komentářem této knihy jsem si dala na čas. Chtěla jsem si udělat srovnání s dalšími dvěma knihami na podobné téma. (https://www.databazeknih.cz/knihy/umeni-zit-stastne-buddhova-abhidhamma-v-praxi-meditace-a-zvladani-zivota-64845 a https://www.databazeknih.cz/knihy/vsimavost-260586 ) a se vším respektem k autorovi musím za sebe napsat, že právě tato kniha mě oslovila nejméně. Zinnovi se nedá upřít, že se mu podařil husarský kousek. Povýšil staré východní učení na vědeckou disciplínu a zdomácnil ji na akademické půdě. Co se však samotné knihy týká, je to taková písmenková polévka. V té tlusté knize je spousta písmen a spousta zajímavých informací, ale mindfulness se týká tak třetina. Autor přichází s programem MBSR a podmínkou pro jeho absolvování je dodržování určitých pravidel. Jedním z nich je povinná formální meditace 6 dní v týdnu. Prostě musíš meditovat. A i když zmiňuje neformální praxi, tak preference ve prospěch meditace na úkor jiných možností, jak rozvíjet všímavost, je zřejmá. Velmi mě zaujal popis šestihodinového workshopu, který realizoval. Účastnilo se ho přes sto lidí. Upřímně mě to vyděsilo. Vůbec si neumím představit, že bych se něčeho podobného v takovém počtu účastníků zúčastnila. Ale možná je to tím, že mi tam chybí ta má představa duchovního obsahu. Zinn představuje mindfulness jako prostředek k dosažení vyšší kvality života a lepšího zdravotního stavu. A jestli si zde kdokoli v knize najde cokoli, co mu udělá dobře, je to dobře.

1