Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu

Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288637/bmid_zitra-bude-lip-kronika-miru-valky-a-63947d37e3ce6.png 5 72 29

Kniha Zdeny Kaprálové Zítra bude líp je skutečným příběhem o zápasu s totalitními režimy a nenávistí, kterou podněcovaly. V mikrohistorickém vyprávění rodiny Kaprálových se zrcadlí život generace, která proti své vůli procházela bouřlivým obdobím našich dějin. Strhující na knize je její autenticita - skutečné postavy prožívají skutečné události své doby – se strachem, slzami, odhodláním, s důvěrou i přemoženi zoufalstvím. Plasticitu mistrného vyprávění podtrhují obrazy z míst, která jsou řadě čtenářů známa z vlastní zkušenosti: brněnské ulice, údolí Říčky, modřická továrna Biochema (později Fruta). Třetí české vydání knihy je doplněno o šestnáctistránkovou fotografickou přílohu ilustrující děj knihy, vzpomínku Evy na své rodiče, kapitolu o mecenášství Kaprálových v České republice a stručnou historii klíčových míst knihy - továrny Biochema a Horního mlýna na Říčkách (dnes Kaprálův mlýn).... celý text

maruna
21.07.2016 5 z 5

Úžasná kniha, skutečný příběh, co musela všechno zažít paní Zdena s manželem a 2 dětmi, to ani není možné. Na vlastní kůži poznala bouřlivé období míru, války a exilu. Vzpomíná s láskou na svoji vlast, kterou musela opustit. Tu knihu si prostě musíte přečíst, jsou to naše dějiny !!

Zorka
07.06.2016 5 z 5

Velmi hezky napsaná kniha, která podává příběh jedné ne úplně obyčejné rodiny v době druhé světové války a nástupu komunismu. Pro mne byla velmi šokující pasáž, která vypovídala o "osvobozování" ruskými vojsky. Válku rodiče před dětmi dokázali utajit, příchod "osvoboditelů" už nikoli. Právě ten zanechal v dětských srdcích poměrně hluboké jizvy.

MMMM
15.04.2016 5 z 5

Příběh Kaprálových je mikrohistorickou sondou do života bohaté podnikatelské rodiny v bouřlivém období 30.-40. let minulého století. Strhující na knize je její autenticita - skutečné postavy prožívají skutečné události své doby – se strachem, slzami, odhodláním, s důvěrou i přemoženi zoufalstvím. Plasticitu vyprávění podtrhují obrazy z míst, která jsou řadě čtenářů známa z vlastní zkušenosti: brněnské ulice, údolí Říčky, modřická továrna Biochema (později Fruta).
Brilantně napsaná kniha (ve spolupráci se Zdeňkem Gerychem) se dočkala i rozhlasového zpracování jednak čtením na pokračování a také v Příbězích XX. století: http://media.rozhlas.cz/_download/2332819.mp3

Komentáře k vydání knihy z roku 1992 lze nalézt zde: http://www.databazeknih.cz/knihy/zitra-bude-lip-kronika-miru-valky-a-exilu-133447.

Bohužel kniha není v běžné distribuci a prodává se pouze na Kaprálově mlýně, tedy přímo na místě dějiště příběhu, který dnes slouží jako skautská základna.

MMMM
15.04.2016 5 z 5

Novější vydání knihy z let 2012 a 2015 je zde: http://www.databazeknih.cz/knihy/zitra-bude-lip-kronika-miru-valky-a-exilu-288637.
Bohužel kniha není v běžné distribuci a prodává se pouze na Kaprálově mlýně, tedy přímo na místě dějiště části příběhu, které dnes slouží jako skautská základna.

reninkap
01.07.2015

Knížku doporučuji. Mile napsané plné vlasteneckého cítění.

daniel6608
17.04.2015

Na Říčkách znám každý kout, cestičku,keř i skalku.Je málo knih, které by mne dojaly jako tato.

Barbucha12
30.10.2014 5 z 5

Paní Zdena Kaprálová vypráví svůj životní příběh a příběh celé své rodiny velice zajímavě, poutavě a dojemně. Je až neuvěřitelné, čím vším si její rodina musela projít a kolik strastí musela postoupit. Jak těžce se vyrovnat s válkou, jak se následně vyrovnat s toužebně očekávaným koncem války a poválečném období ve své milované zemi. Obdivuji paní Zdenku, kolik toho dokázala udělat pro lásku ke svému muži a svým dětem. Co všechno musela postoupit, kolik odvahy v sobě musela najít a jak moc musela ve svém životě riskovat.
Knihu určitě doporučuji ke čtení, moc mě bavila.

anibeni
11.05.2014 5 z 5

Opravdu vynikající knižní záležitost...
Kniha není jen souhrnem událostí týkající se jedné rodiny, je to kniha zachycující velké časové údobí, kniha, která nám přiblíží a ukáže dle mého až neskutečné věci, někdy kruté, někdy dojemné.... Příběh psaný jako vyprávění paní Zdeny je skvěle napsán, zachycuje nejen její rodinu, ale i široké přátele a různá světová místa v době předválečné, válečné i poválečné... každý v něm má své místo a čtenář je pohlcen jejich příběhy...

danit
03.04.2013 5 z 5

Kniha je opravdu kronikou jedné rodiny, která se narodila a žila v republice, v níž byla svoboda vystřídána zoufalstvím, utrpením a v podstatě zápasem o přežití během druhé světové války. Když už se zdá, že po válce se vše vrátí do starých kolejí, nastupují komunisté a rodina se rozhodne přijmout pracovní nabídku a odejít do Indie, kde je svědkem krvavých událostí, které doprovázely rozdělení subkontinentu na Pákistán a Indii. Poté cestují do Austrálie - ač se jim tu líbí, pořád se zde necítí jako doma, navíc manžel není spokojen po pracovní stránce. Do Čech se vrátit nemohou a tak od roku 1957 žijí trvale v USA, kterou si zamilovali a kam toužili jet už z Indie…..
Autorka popisuje historické události, tak jak je zasáhly a prožili oni. Nejde jen o popis života rodiny či jen holá historická fakta. Velmi dobře se čte a nenásilně se tak dovíte (oprášíte) i o průběhu války a osvobozování ruskou armádou.