Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu

Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389174/bmid_zit-s-radosti-ilustrovany-pruvodce--EDr-389174.jpg 4 146 42

Proslulá japonská autorka, která svým Zázračným úklidem strhla bezpočet lidi k tomu, aby si uspořádali veškerý majetek, napsala pokračování své slavné knížky. Nejenže rozšířila rady o ještě konkrétnější návody, jak se vypořádat s jednotlivými kategoriemi toho, co vlastníme, ale navíc zdůrazňuje zásadní kritéria, díky nimž se dokážeme snadno rozhodnout, co si přejeme ponechat pro šťastný život. Knihu doprovázejí inspirativní obrázky, jak máme věci skládat a uchovávat.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Dům a byt
Vydáno: , Pragma

Spark Joy: An Illustrated Master Class on the Art of Organizing and Tidying Up , 2016

lucifess
12.04.2021 3 z 5

Některé myšlenky jsou určitě dobré, ale ne vše je aplikovatelné v naší kultuře. Žijeme prostě jinak. Kdybych všechny věci, které Marie Kondo doporučuje dát do šatní skříně pod oblečení do ní opravdu dávala, tak se rozhodně nevejdu, i kdybych vystěhovala oblečení svého muže :)
Přínosem jsou pro mě proti první knize vizualizace skládání jednotlivých věcí. Podle první knihy jsem ne vše pochopila a tak jsem hledala videa na youtube.

Lucie.kukla
25.01.2021 4 z 5

Tato kniha mne inspirovala. Musim ale přiznat, ze jsem ji četla nadvakrát. Poprvé jsem přečetla jen úklidovou část. Nyní jsem ji vzala od A do Z. Poslední část knihy mě neoslovila. Autorčino nadšení pro denní úklid nesdílím. Ani bych úklid, nechtěla mít jako koníček. Držím se hesla : Uklizený domov je znakem promarněného života. Nicméně od prvního čtení knihy, mám uspořádané oblečení, kosmetiku, kuchyň, spižirnu, svůj hobby pokoj. Stačilo udělat první třídění, věcem najít své místo a po použití je na své místo vrátit. Pravidelně věci propouštím ze svého života, nehromadím je. Takže ano, kniha je velice inspirativní a doporucuji ji všem, kteří mají touhu na změnu a nevědí, jak začít.

LadyCotton
11.01.2021 4 z 5

Pokud jste viděli seriál na Netflixu a chcete si od MK pořídit nějakou knihu, doporučuji tuto. I když slibovaných ilustrací tam zrovna nějak moc extra není. Ale pokud jste četli pouze první díl (Zázračný úklid) ilustrace vám pomohou utřídit/ověřit si fakta a dovednosti, které jste z textu knihy získali. V té první, totiž ilustrace velice chyběli.
Žít s radostí není možná ani tak pokračováním jako spíše rozšířeným vydáním (jde v něm více do hloubky, přidává více praktických rad), prvního dílu. Pravděpodobně nic extra objevného v textu neodhalíte, ale text této knihy je čtivější a srozumitelnější...

LiLinka
26.04.2020 5 z 5

Žít s radostí je první kniha, kterou jsem od Marie Kondo přečetla a musím říct, že jsem nadšená. Zaujal mě systém třídění a ukládání věcí, oceňuji názorné grafické zpracování. Doufám, že se dopracuji do zdárného konce i ve své domácnosti. Doporučuji.

Zania
30.03.2020 5 z 5

Super pokračování :) Tipy na skládání věcí a jak si udělat útulný domov.

josefina_silena
21.03.2020 4 z 5

Hodnotím 4* ne proto, že by se jednalo o nějaký významný literární počin, ale protože kdybych uměla japonsky, byla by autorka moje nejlepší kamarádka. Stejně jako mi přináší velikou radost a uspokojení věci uklízet, třídit, vyhazovat a hledat jim místo, tak i čtení o uklízení mi přinášelo podobné uspokojení. Znám mnoho lidí, kteří by si knihu měli přečíst a zkusit se metodou KonMari řídit, ale to jsou přesně ti, kteří tuto knihu nikdy nevezmou do ruky, což je škoda. Myslím, že kniha osloví především všechny typy ala Monika z Přátel, kteří při čtení budou mít konečně pocit, že jejich spřízněná duše někde existuje, ale nic nového jim nepřinese. Já si ale čtení užila a ke knize se asi budu muset vrátit po každém neúspěšném pokusu naladit manžela na stejnou vlnu :)

elenai
14.03.2020

Bojím se, že to byl pro mě trochu přešlap. Ano, pár tipů bych v knize našla, ale spíš pro zbývající tři členy své rodiny a ti si knihu za a) nikdy nepřečtou a za b) i kdyby přečetli, nebudou zásady KonMari dodržovat, protože mají přece mě. :-D Navíc se v některých návycích my Češi od Japonců lišíme, takže mnoho rádoby dobrých rad je neaplikovatelných. V zásadě si myslím, že by se kniha dala shrnout do několikastránkové brožury a bohatě by to stačilo.

ivana02
05.02.2020 5 z 5

Druhá knížka od Marie Kondo. Tentokrát jsou zde i názorné návody jak ukládat věci do úložných prostorů a jak skládat oblečení. V tomto směru pro mne knížka nebyla objevná, protože na autorku se dívám i na YT a tak její tipy na skládání prádla již delší dobu praktikuji. Některé vychytávky dělám celý život a byla jsem ráda, že jsem se díky autorce ujistila, že nejsem sama. Její filozofii jsem si oblíbila, snažím se stále třídit a nechávat si věci, které mě opravdu těší.

Alena_S
23.01.2020 3 z 5

Uklízecí trhák pokračuje! :-) Doporučila bych ho těm, kdo nečetli první díl, nebo si na jeho konci řekli: Rád bych viděl, jak to s ní dopadne.
Ostatní může stále trápit toto: Ne, kniha nenabízí detaily, kam s tím, co vyhodíme. Jednak o tom není, a jednak v Japonsku to budou stejně dělat jinak (nap. v Čechách když plyšové hračce neuspořádáte pohřeb sami, nikdo to za vás neudělá).
A nikde jinde vám tak dobře neporadí, jak si roztřídit mangu. :-)
Co je použitelné, oprašte a na jaře vezměte na blešák. Čerstvý vzduch vám jistě dá víc radosti než úvaha, jakou barvu popelnice zvolit.
Mě mrzela jedna věc – těšila jsem se právě na to, jak to s ní dopadne, když má teď její domácnost víc členů, včetně dětí. Ale ani nechtějte vědět, kolik prostoru jim v knize věnovala. Oproti tomu, kolik vypisuje pochvalných reakcí na svůj ukládací um... :-(

LenkaGonn
16.01.2020 5 z 5

Mě se tato kniha líbila. První jsem nečetla, ale viděla jsem pořad na NETFLIX. Beru to jako naučnou literaturu, ze které jsem si vzala to co jsem potřebovala. Nejsem ještě zdaleka na konci, ale tato kniha mě bude určitě doprovázet dál. To co jsem udělala podle Marie Kondo vypadá skvěle a je velice funkční. Omáčka kolem mi nevadila. Marie je mi velice sympatická a rozhodně jsem se od ní hodně naučila.

helmiczka
24.09.2019 2 z 5

Som fascinovaný. Som fascinovaný tým, ako môže mať odborníčka na upratovanie také neusporiadané myšlienky. Oproti prvej knihe tu je síce pokrok - je tu viac praktických tipov, je to lepšie organizované, a je to aj ilustrované (pár kresieb). Čo ale čakať od kapitoly nazvanej "Kúzlo, ktoré vám zmení život?" Nešlo by to nazvať menej abstraktne a viac konkrétne? A prečo je tu aj Epilóg aj Slovo na záver?
Každopádne, ak už si od autorky niečo prečítať, tak toto. Menej omáčky.
A občas tá omáčka aj za niečo stojí:
"Teprve když bezpodmínečně přijmeme lidi, jejichž hodnoty se od našich liší, můžeme říct, že jsme s úklidem opravdu hotovi."

Niccolka
06.09.2019 3 z 5

Nejsme my lidé ale podivní tvorové? Na jedné straně zeměkoule nemají lidé co jíst a na druhé čtou knihy Marie Kondo o tom jak mají vyhazovat a uspořádat stovky/tisíce svých věcí, aby z toho nebyli v depresi. V knize mně chybí ekologický a etický rozměr vyhazování věcí a pořizování si nových, které nám dělají radost (na jak dlouho?) Oceňuji myšlenku, že na radostném životě je potřeba pracovat a pečlivě třídit co si do života pustíme a necháme, bezvyjímky i u materiálních věcí.

pahorkatina
24.08.2019 3 z 5

Zázračný úklid jsem nečetla, ale tato kniha mne zaujala svým systematickým zpracováním a praktickými postupy. Někomu přístup KonMari vyhovovat nemusí, ale já jsem z něj nadšená. Pátou i čtvrtou hvězdičku jsem ubrala za nedostatečné informace o tom, kam přesně s věcmi, které se rozhodneme vyřadit z našeho života. V knize často užívaný výraz vyhodit je dle mého názoru nevhodný, odkazující k popelnici. Věcí se lze zbavit daleko lépe, darovat je na charitu, do bazaru, přátelům... a pokud naše nechtěná věc bude dělat radost jinému člověku, je to skvělý pocit.

Karra
24.04.2019 3 z 5

Pokud jste jako já četli první díl, je pro Vás tato knížka celkem zbytečná. Nic inovativního a převratného jsem v ní nenašla. Dost věcí se opakuje a jak mě první díl docela nakopl ke generálnímu úklidu, i když použitelné pro mě byly jen některé poučky, tak po přečtení této knížky došlo docela na zklamání. Ale pokud jste nečetli první knihu a váháte, tak tento díl asi mohu doporučit.

madem
18.03.2019 1 z 5

Nečetla jsem první díl, pouze tuto knihu a páni… Paní Kondo je velmi šikovná žena, dokázala přesvědčit celý svět, aby uklízel podle ní, aby vyhazoval věci podle ní a hlavně (a o tom je tato kniha) aby celý svět rovnal prádlo podle ní.
Celá kniha by se v pohodě vešla do jednoho článku.

Peťulka3
07.03.2019 5 z 5

Mě se to prostě líbilo.

R.A
20.01.2019 5 z 5

Autorka je trošku blázen, ale inspirativní blázen. Když jsem tu knížku četla, měla jsem chuť vyskakovat a třídit skříně (a taky jsem to dělala. S radostí.)
Není to knížka na čtení před spaním, ale napsaná je dobře.

EDIT: první díl jsem nečetla a asi se na to nechystám. Hluboké filosofie okolo asi číst nepotřebuju, stačila mi tato "strohá" verze.

Daenerys.Tar
08.01.2019 3 z 5

První kniha autorky se mi libila víc, tady se to hodně opakuje. Ale jsou tu i nová témata např. jak si uspořádat kuchyň, koupelnu, co s výkresy dětí atd. Je to zřejmě tím, že se autorka vdala a má vlastní dítě, tak mi to přijde takové víc ze života.

marketa4434
23.12.2018

Kdo cetl zazracny uklid, v knize rozhodne nic noveho nenajde. ilustraci moc neni a jsou na opravdu ,,uzitecne veci" jako je jak slozit triko. Kniha je pouze privydelek autorky, protoze samotna bez prvni knihy nedava smysl a ti co cetli prvni knihu, uz v teto nic noveho nenajdou.

reezy
26.11.2018 2 z 5

Zatím mi připadá, že se hodně opakuje po předchozí knize. Bohužel jsem koupila vadný kus, ve kterém chybí strany, takže s dočtením musím počkat. Možné ke konci knihy změním hodnocení ale zatím mi to nepřipadá jako takové Wow! jako první díl.

domácnost úklid minimalismus

Marie Kondo
japonská, 1985
2015  70%Zázračný úklid - pořádek jednou provždy
2018  72%Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu
2019  82%Kiki a Jax - Příběh o zázračné síle přátelství
2020  74%Radosť z práce

Kniha Žít s radostí – ilustrovaný průvodce uměním třídění a úklidu je v