Zimní voják

Zimní voják https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413610/bmid_zimni-vojak-GuR-413610.jpg 4 137 52

Příběh o válce a medicíně, o nalezení lásky, když ji člověk nejméně čeká, příběh o chybách, které děláme a jak se je snažíme odčinit. Vídeň 1914. Luciovi je dvaadvacet a studuje třetí ročník medicíny, když v celé Evropě propukne první světová válka. Uchvácen romantickými příběhy o statečných chirurzích v první linii narukuje jako jeden z mnoha, neboť očekává místo v dobře zajištěné polní nemocnici. Když však dorazí na místo určení, čeká na něj zrekvírovaný kostel zastrčený vysoko v odlehlém údolí Karpat, krutý mráz a pacienti umírající na tyfus. Ostatní lékaři utekli a zůstala jen jediná, ale o to záhadnější řádová sestra Margarete. Avšak Lucius ještě nikdy nedržel v ruce chirurgický skalpel. A zatímco v zimní krajině zuří válka, mladý muž zjišťuje, že stále více propadá kouzlu této ženy, pod jejímž vedením se musí učit surové, provizorní medicíně. Jednoho dne přivezou ze zasněženého průsmyku vojáka v bezvědomí, v jehož vojenském kabátu najdou pod podšívkou prapodivné kresby. Zdá se, že všechny naděje na jeho záchranu jsou marné, dokud Lucius neučiní osudové rozhodnutí, které navždy změní životy doktora, pacienta i sestry. Z pozlacených tanečních sálů císařské Vídně až do zamrzlých lesů východní fronty; z primitivně vybavených operačních sálů na bojiště, která se otřásají pod kopyty kozácké jízdy. Zimní voják je dojemný příběh o válce a lékařství, o rodině, nalezení lásky uprostřed bouřlivých převratů dějin a také o chybách, kterých se dopouštíme, a o vzácných možnostech odčinění.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Jota

The Winter Soldier , 2018

Peršanka
16.06.2020 5 z 5

Tolik krutosti, bídy, smutku a beznaděje... to vše nanáší autor lehkými impresionistickými tahy, prokreslí detail a vám vyvstane děsivý celek. Pokud tedy máte vhodnou představivost.

soukroma
10.05.2020 4 z 5

Dost dobré, ale ne skvělé: první část byla výborná a už už mi na mysl vytanuly velké doktorské a válečné příběhy třeba Bulgakova či Remarqua, svojí syrovostí a hrůzností nejen lékařského "zázemí" na okraji války - poblíž rakousko-ruské hranice v Haliči. Autor je psychiatr, takže není divu, že hlavního hrdinu zajímala hlavně nervová zranění, včetně toho, jak se prožité hrůzy podepíší na psýché dotyčných.
Pěkně popsán byl i návrat do Vídně, která měla být dobrým a klidným zázemím, ale rozhodně jím nebyla uprostřed a zejména s koncem války s přijíždějícími vlaky vojáků, převážně raněných.
Jenže pak se hlavní hrdina upnul k jedinému cíli do budoucna a to jeho příběh táhlo dolů až k neslano-nemastnému konci. Škoda, takto 85%.

"Mám vědět, kde jsou sestry? Vrchní velení nemůže najít celou čtvrtou armádu..."

"V listopadu...ho zastihla zpráva, že císař zemřel. ... Připadalo mu to nepochopitelné: Franz Josef vládl sedm desetiletí a ani jeden z přítomných se nenarodil před jeho nástupem."

svadla1
28.04.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, příběh je plný emocí, zvratů. Přiblížil mi období 1.světové války. Opravdu to byla jatka, a to kniha nelíčí frontu, ale "pouze" lazaret. Jen mě zklamal konec. Nečekala jsem happy end, ale vysvětlení na pouhých posledních dvou stránkách mi přišlo zbytečně stručné. Zbylo tam ještě mnoho otázek na vysvětlení. Kdo vlastně byla ta sestra, jaká byla její minulost, proč se ukryla v hábitu řádové sestry? To mi tam docela chybělo.

Boby17
11.04.2020 4 z 5

(SPOILER) Působivý příběh s těžištěm děje v polním lazaretu v zasněžených Karpatech se mi líbil. Lucia mi ve výsledku bylo líto, manželství z rozumu dopadlo neslavně a se svojí osudovou ženou se znovu setkal příliš pozdě. Ale poslední věty knihy dávají jeho životu do budoucna naději. Dávám 4,4 hvězdy, tedy zaokrouhluji na čtyři.

knihovnička007
07.04.2020 3 z 5

Kdybych měla knihu hodnotit v polovině příběhu, dám všechny hvězdičky a klidně i něco navíc.
Kniha byla velmi čtivá, nepostrádala smutné osudy vojáků první války, šílená zranění, omrzliny, úmrtí a to při medicíně před sto lety. Kdy knihy hovoří o tom, že špatné sny vojáků přejdou, když opustí bojiště. Psychické problémy řeší kokainem a atropinem...
Tato část se mi četla velmi dobře, ač líčení bylo občas velmi syrové.

Ale pak se vše změnilo a kniha mne celkem přestala bavit a příběh se změnil v hledaní jednoho zamilovaného člověka na pozadí konce války...

Příběh plný smutnu, hledání, naděje a beznaděje.

certik003
31.03.2020 5 z 5

Řekla bych, že začátek je pro odvážné a trpělivé čtenáře, byla tam spousta lékařských termínů a celkově byl takový nezáživný. Kdo ale četl dál, ten byl odměněn. Z celé knížky na mě čišelo utrpení, zoufalství a bolest. Autor vlastně nepopisuje boje, ale úplně stačí popsaná zranění a detailní popis amputací různých částí těla. A líbí se mi, že dává důraz na psychické utrpení vojáků, změny myšlení jednotlivých postav i společnosti během války, ale hlavně i po ní. Protože ukončením války hrůzné zážitky nezmizí. Knížku moc doporučuju.

Kerberos
20.02.2020 5 z 5

Skvěle napsaný historický román z první světové.Medik s najivními představami je po narukování do vojenského lazaretu konfrontován s tvrdou realitou.Vši,mráz a amputace pod vedením řádové sestry Margaret,která má větší zkušenosti a praxi.Na pozadí těchto hrůz se začíná rodit křehký milostný příběh.

alekis
11.02.2020 5 z 5

Co napsat? Pocity, dozvuky z knihy: hluboký sníh, příšerná zima, mráz až praští, bolest, křik, pilka na řezání kostí, krysy, Její Veličenstvo Veš, kanonáda, hlad, tyfus, cholera, bolest... a zase bolest, a především: ztráty, ztráty, ztráty... Ztráty nejdražších, ztráty lidské důstojnosti, částí těla, zdravého rozumu, naděje...
I když vlastně, co to říkám? Naděje umírá přece poslední, a tak i pro Lucia, přestože našel a hned ztratil, co hledal, se po všem, co prožil, otevírá definitivně znovu život. Poselství na úplném konci, nastíněné na velmi malém prostoru, je nepopsatelné.
Takže, abych jen nevolala sláva a zase sláva! Kniha je, ku škodě věci, víceméně prosté vyprávění. Živost totiž dává psanému příběhu přímá řeč, dialogy. Těch je zde pomálu. A další výtka: ačkoliv autor dobře popisuje - když to řeknu bukválně - hrůzy války, něco málo tu chybí. Jakási větší dramatičnost, procítěnost, o mnoha strašných věcech píše tak trochu suchopárně...
Přesto je to vynikající román, barvitý, nabitý dějem. Ještě stále vidím před očima ubohou vesničku v horách, polorozbořený kostelík přeměněný v lazaret, sníh a zase sníh... a mnoho dalšího.
Přečtěte si, stojí to za to!

Rihatama
20.01.2020 5 z 5

Vídeň v roce 1914. Nečekané, hluboké, tajemné, laskavé... Lékařství, lidství a láska. A válka, bez níž by se tento příběh neodehrál. Příběh z 1. světové války? Ano. Vlastně by se mohl odehrávat v kterékoli jiné (starší) válce. Protože spíše než o 1. světové válce čteme o válečných a lékařských útrapách a především milostné romanci studenta medicíny a vojenského Herr Doktora Lucia. První světové válce se romanopisci vyhýbají jako čert kříži, chtělo by se říci. A tak jsem se na Zimního vojáka s nadšením vrhla. Času stráveného s Luciem rozhodně nelituji. Jen si prostě na ten "svůj" příběh z 1. světové a nikoli na pozadí 1. světové, čemuž v Zimním vojákovi odpovídá např. rozdělení společenských vrstev či ranné stádium rozvoje evropské medicíny, ještě hold počkám.

genie
14.01.2020 5 z 5

Pro mě to je nečekaně krásná knížka. I když jde v podstatě o "relativně jednoduchý" příběh situovaný do období první světové války, autor umí podat živě atmosféru (před i poválečnou, vídeňskou i karpatskou) a velmi dobře pracuje s pocity a emocemi hlavního hrdiny (i dalších). Doporučuji.

Zara
11.01.2020 5 z 5

Syžet knihy zavání lacinou brakovou literaturou, z níž se autorovi podařilo vybruslit bravurním a chytrým stylem + neočekávatelným závěrem a zařadit tak dílo do kategorie determinované přívlastky "milostný, historický,čtivý, neotřelý, zajímavý atp." román.

Lofda
09.01.2020 5 z 5

Páni.. Nejdřív jsem se nemohla začíst, tolik pro mě neznámých lékařských pojmů. A pak se rozvinul úžasný příběh a já jsem četla a měla z vyprávění pocit, že jsem tam s Luciem a.. Najednou se začal blížit konec a já si uvědomila, že se s ním ještě nechci rozloučit a přitom jsem tolik chtěla vědět jak to všechno skončí?! A i když je závěr úplně jiný než jsem čekala a doufala, je nakonec vlastně ještě lepší a já musím dát plný počet hvězdiček, tohle je jeden z těch příběhů co mi ještě dlouho zůstane v hlavě. Děkuji!

dan-sam
06.01.2020 5 z 5

Už je tomu nějaký ten pátek, co jsem naposledy navštívil ukrajinské Karpaty, ale neodolal jsem a do knihy se pustil. Četlo se mi příjemně hned od počátku, občas jsem začínal tušit, co bude následovat, ale stačilo se jen trochu zasnít a cítil jsem voňavé karpatské jehličí i pichlavou zimu.
Nakonec jsem podlehl zcela a zapomněl přemýšlet, jen se nechal unášet příběhem, který spěl ke svému konci tak neodvratně, jako horské léto když poprvé zafouká vítr nesoucí suché listoví. A ano, trochu to čtení bolelo, asi jsem si postavy pustil trochu moc blízko, možná proto, že některé z těch pocitů mi nejsou úplně cizí. Ale ano, i to k tomu patří.
A milý pane Masone: Díky za naději.

Josh
29.12.2019 5 z 5

Knih o 2SV jsou mraky, ale o 1SV až tolik ne, toto byla moje první a jen díky důvěryhodnému doporučení. Obstála, ale! Když opominu první 1/4 plnou lékařské terminologie (autor se nezapře, ale lehce ubrat by nevadilo:o)) tak je víceméně celá pro silnější povahy, protože otevřeně, věrohodně vykresluje utrpení, bolest a neuvěřitelnou ničivost této války. Vydržet ve čtení, a to skutečně do poslední strany pomáhá (nejen omezit představivost) příběh a jeho hrdinové (doslova). Příběh má vše co čtenáři chtějí…. Lucius, velmi mladý muž a tzv. do ledové vody hozený lékař, sestra Margarete a další, kteří čelí této strašné události, jež ovlivňuje jejich životy bez ohledu, zda si zvolili být ve válečné zóně, nebo jsou doma. Války nemají hranice ani omezení, mění stovky tisíc životů. Kéž by si to lidé uvědomili než je započnou… z této se bohužel také nepoučili a za pár let….

pajaroh
27.12.2019 4 z 5

Příběh, který má vše, co má správný román mít - dějová linie se vyvíjí, přináší zajímavý, drsný pohled na válečnou medicínu a poválečnou nouzi (jak zkreslená je představa, že s koncem války končí i utrpení), nepřeslazenou romantiku, rozvinuté postavy a dobrý závěr.
Nevyhledávám často válečnou literaturu a z první světové ještě méně, ale četla jsem od autora Ladiče pian a kvůli němu jsem sáhla i po Zimním vojákovi. A jsem za to ráda.

martina1199
11.12.2019 4 z 5

Tohle se mi moc líbilo. Hodně zajímavý příběh z období první světové války, vyprávěný nedostudovaným lékařem Luciem, který zjišťuje, že medicína za války je spíš řezničinou, a v této těžké době plné hrůz se mění z naivního mladíka v muže. Celou dobu jsem mu držela palce a doufala, že najde svoje štěstí...

klikas
27.11.2019 5 z 5

Věrohodné, barvitě poskládané válečné diorama...
..pro podmanivý příběh. Bych neřekl, že někdy dočtu milostný román... :) a budu smutný, že je konec.

tami1
16.11.2019 4 z 5

Právě začala 1. světová válka a Lucien, který studuje medicínu se nechá dobrovolně naverbovat. Už ho nebaví stále studovat a přitom se nesmět k pacientům ani přiblížit. Je přesvědčen že na frontě bude umístěn ve standardní nemocnici, kde bude moci získat od kolegů lékařů spoustu zkušeností.
Když je poslán na východní frontu do divokých Karpat, je v koncích. Celou nemocnici tvoří zabavený kostel, rázná řádová sestra Margaret, dva invalidní zřízenci a spousta pacientů s tyfem. Díky Margaret se stává zručným chirurgem a snad i chlapem.

Začátek byl trochu suchopárný a popisný, ale pak se kniha četla skvěle.

Capkomi
13.11.2019 3 z 5

Velmi se mi líbilo zasazení příběhu do první světové války, ale samotný příběh mi nepřipadal nějak zajímavý, originální a byl pro mě hodně předvídatelný. Bohužel.

Pietra
01.11.2019 4 z 5

Silný příběh o děsivé etapě historie a lidského života. Zajímavý náhled do nitra Habsburské monarchie a její společnosti.