Zimní voják

Příběh o válce a medicíně, o nalezení lásky, když ji člověk nejméně čeká, příběh o chybách, které děláme a jak se je snažíme odčinit. Vídeň 1914. Luciovi je dvaadvacet a studuje třetí ročník medicíny, když v celé Evropě propukne první světová válka. Uchvácen romantickými příběhy o statečných chirurzích v první linii narukuje jako jeden z mnoha, neboť očekává místo v dobře zajištěné polní nemocnici. Když však dorazí na místo určení, čeká na něj zrekvírovaný kostel zastrčený vysoko v odlehlém údolí Karpat, krutý mráz a pacienti umírající na tyfus. Ostatní lékaři utekli a zůstala jen jediná, ale o to záhadnější řádová sestra Margarete. Avšak Lucius ještě nikdy nedržel v ruce chirurgický skalpel. A zatímco v zimní krajině zuří válka, mladý muž zjišťuje, že stále více propadá kouzlu této ženy, pod jejímž vedením se musí učit surové, provizorní medicíně. Jednoho dne přivezou ze zasněženého průsmyku vojáka v bezvědomí, v jehož vojenském kabátu najdou pod podšívkou prapodivné kresby. Zdá se, že všechny naděje na jeho záchranu jsou marné, dokud Lucius neučiní osudové rozhodnutí, které navždy změní životy doktora, pacienta i sestry. Z pozlacených tanečních sálů císařské Vídně až do zamrzlých lesů východní fronty; z primitivně vybavených operačních sálů na bojiště, která se otřásají pod kopyty kozácké jízdy. Zimní voják je dojemný příběh o válce a lékařství, o rodině, nalezení lásky uprostřed bouřlivých převratů dějin a také o chybách, kterých se dopouštíme, a o vzácných možnostech odčinění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413610/big_zimni-vojak-GuR-413610.jpg 4.2112
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Jota

The Winter Soldier, 2018

Kniha Zimní voják

Šárka_D

Příběh z války, který není typickým válečným příběhem. Nenajdeme tu (až na jednu výjimku) scény z bojiště ani zákopů, autor se věnuje událostem a prožitkům mladého lékaře v polní nemocnici zastrčené kdesi v horách poblíž frontové linie. Romantická linka je moc pěkná, bez kýče. Autor nechal některá tajemství neobjasněná, zajímalo by mě, zda to byl záměr. Konec překvapil.

Arev122

Příběh mě vtáhl do děje. Mladý, naivní a trochu zakomlexovaný medik se ocitne uprostřed první světové války místo v nemocnici ve vojenském lazaretu zřízeném v kostele nedaleko první linie. Samozřejmě je tu i trochu romantiky , ale román nutí i k zamyšlení nad nesmyslností války a jejím dopadu na psychiku člověka.

ddkk

Pro mne velké překvapení - příběh, který se odehrává během 1. světové války hlavně v Haliči, ale i jinde ve střední Evropě. Příběh, který napsal Američan, jenž říká, že byl pouze jednou ve Vídni a jinak má načteno - no, klobouk dolů.

Mladý budoucí lékař je odeslán do bohem zapomenuté vesnice v Haliči, aby tam v polním lazaretu, ve který se proměnil místní kostel, ošetřoval zraněné a nemocné vojáky. Vůbec to nemá lehké a nebýt místní zkušené ošetřovatelky - jeptišky Margarety, asi by moc neuspěl. Jenže, kdo vlastně je Margareta, kde se tu vzala a je vůbec skutečná jeptiška? Lucien se těžce potýká s hrůzyplnými zážitky i ztrátami, jeho psychika zažívá vážné otřesy a sám neví co se sebou...

Příběh je opravdu silný, velkou roli v něm hraje příroda Karpat i historické okolnosti, samozřejmě válka sama o sobě. A také chladné a neosobní rodinné vztahy. I tak se Lucien postupně dokáže oprostit od všeho negativního i přesto nebo právě proto, že najde to, co tak dlouho hledá a současně to i ztrácí...

Stejně jako broskev28 jsem si uvědomila, že autor není žádný botanik a že párkrát píše o něčem, co sám moc nezná (hlavně ten jarní zlatobýl a sléz), ale to vůbec nevadí. Je to jen taková drobnůstka, protože kniha je jinak napsaná s velkou znalostí místa i jeho historie a Lucienův příběh je úžasný a napínavý.

Za mne určitě plný počet a doporučuji.

JanaDor

Zimní voják mě absolutně překvapil a já jsem z knihy nadšená. Autor je skvělý vypravěč a vtáhl mě do příběhu od začátku do konce. Ano, byly tam i popisy toho, co se děje ve válce, ale bylo to vykresleno z pozice lékaře, který chce pomoci, takže mi to moc nevadilo. I když i vyhrocené nehezké scény tam byly, ale v souběhu s příběhem jsem to respektovala.
Dobře jsou zde popsány situace, okolí, popisy postav a případy, kdy na člověku není vidět fyzická újma, ale ta psychická. Ve válce je viděno mnoho hrůz a tehdy se často stávalo, že ještě nedoléčený pacient byl poslán znovu na frontu.
Již těď vím, že si knihu za pár let přečtu ráda znovu. Pochopila jsem, že vše má svůj čas. Nyní jsem ocenila popis té doby. Prostě vylíčení příběhu medika Luciana, který se ocitl ve válce a zachraňoval v nelidských podmínkách za podpory jedné sestry, stojí za to si přečíst.

packlik

Moc se mi líbil námět, líbil se mi přerod mladého studenta medicíny v lékaře v Haliči za Velké války. Při čtení jsem ale měla dojem, že jsou tam hluché pasáže, jakoby o ničem. A trochu mě zklamal závěr, přišel mi uspěchaný a možná trochu přehnaný, to je ale otázka vkusu.
Jinak pěkné čtení.

Belanna
22.09.2021

Velmi poutavý příběh z období 1. sv. války, útrapy a příkoří očima mladého lékaře. Autor je dokonalý vypravěč a to nejen v opisování přírody, ale také války jako takové, vykreslení postav a atmosféry dění. Vše je prostoupené hlubokými emocemi ze ztrát, ale také z lásky a naděje.

katallinka
12.08.2021

Většinou čtu pouze knihy z 2. světové války, takže tento příběh byl něčím novým a originálním. Dozvěděla jsem se hodně zajímavých informací o medicíně v době války. Nicméně příběh byl skvěle napsaný. Nikdy nešel příliš do hloubky, autor pouze nahazoval události. Přesto mě hlavní hrdinové velmi zasáhli a určitě mi tato kniha uvízne v paměti.

bubblebut
02.08.2021

Kniha mě zaujala množstvím popisných scén, autor dokázal moc hezky vystihnout jak atmosféru jednotlivých pasáží, tak i veškeré boční příběhy. Občas mi ale právě tato detailnost přišla zbytečná. První polovina knihy pro mě byla spíše popisem než vyprávěním, v druhé půlce už to dostalo jakýsi spád a u samotného konce se mi líbila jeho neočekávanost a překvapivost.
Ne že by se mi kniha nelíbila, ale po celou dobu čtení mi v příběhu chyběla jakási jiskra a větší poutavost.