Zimní voják

Příběh o válce a medicíně, o nalezení lásky, když ji člověk nejméně čeká, příběh o chybách, které děláme a jak se je snažíme odčinit. Vídeň 1914. Luciovi je dvaadvacet a studuje třetí ročník medicíny, když v celé Evropě propukne první světová válka. Uchvácen romantickými příběhy o statečných chirurzích v první linii narukuje jako jeden z mnoha, neboť očekává místo v dobře zajištěné polní nemocnici. Když však dorazí na místo určení, čeká na něj zrekvírovaný kostel zastrčený vysoko v odlehlém údolí Karpat, krutý mráz a pacienti umírající na tyfus. Ostatní lékaři utekli a zůstala jen jediná, ale o to záhadnější řádová sestra Margarete. Avšak Lucius ještě nikdy nedržel v ruce chirurgický skalpel. A zatímco v zimní krajině zuří válka, mladý muž zjišťuje, že stále více propadá kouzlu této ženy, pod jejímž vedením se musí učit surové, provizorní medicíně. Jednoho dne přivezou ze zasněženého průsmyku vojáka v bezvědomí, v jehož vojenském kabátu najdou pod podšívkou prapodivné kresby. Zdá se, že všechny naděje na jeho záchranu jsou marné, dokud Lucius neučiní osudové rozhodnutí, které navždy změní životy doktora, pacienta i sestry. Z pozlacených tanečních sálů císařské Vídně až do zamrzlých lesů východní fronty; z primitivně vybavených operačních sálů na bojiště, která se otřásají pod kopyty kozácké jízdy. Zimní voják je dojemný příběh o válce a lékařství, o rodině, nalezení lásky uprostřed bouřlivých převratů dějin a také o chybách, kterých se dopouštíme, a o vzácných možnostech odčinění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413610/zimni-vojak-GuR-413610.jpg 4.180
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Jota

The Winter Soldier, 2018

Kniha Zimní voják

Tammy11
27.11.2020

Doba coronaviru nebyl ten správný čas na tuto knihu.... Nedočteno. Příliš depresivní v danou chvíli...

esma
16.11.2020

Výseč vojenského dění byla popsána přes optiku lékaře, konec překvapivý až neuvěřitelný. Postava Luciuse Krzelewskeho ale ve mně moc nerezonovala. Mnohem bližší mi byl ladič pian Edgar Drake. Obě postavy svíraly válečné konflikty, obě postavy hledaly opěrné body, ale jenom Edgara, přestože pro něho nebyla záchrana, se dotkla poetická až magická vize světa.

ANDY28
02.08.2020

Dočteno, uf! Tak dlouho jsem nelouskala knížku ani nepamatuji, ale vydržet stálo za to.

tittanie
18.07.2020

Od téhle knížky jsem čekala více. Bylo to velice zajímavé a dozvěděla jsem se věci, které jsem nevěděla, ale bylo to moc zdlouhavé.

Peršanka
16.06.2020

Tolik krutosti, bídy, smutku a beznaděje... to vše nanáší autor lehkými impresionistickými tahy, prokreslí detail a vám vyvstane děsivý celek. Pokud tedy máte vhodnou představivost.

soukroma
10.05.2020

Dost dobré, ale ne skvělé: první část byla výborná a už už mi na mysl vytanuly velké doktorské a válečné příběhy třeba Bulgakova či Remarqua, svojí syrovostí a hrůzností nejen lékařského "zázemí" na okraji války - poblíž rakousko-ruské hranice v Haliči. Autor je psychiatr, takže není divu, že hlavního hrdinu zajímala hlavně nervová zranění, včetně toho, jak se prožité hrůzy podepíší na psýché dotyčných.
Pěkně popsán byl i návrat do Vídně, která měla být dobrým a klidným zázemím, ale rozhodně jím nebyla uprostřed a zejména s koncem války s přijíždějícími vlaky vojáků, převážně raněných.
Jenže pak se hlavní hrdina upnul k jedinému cíli do budoucna a to jeho příběh táhlo dolů až k neslano-nemastnému konci. Škoda, takto 85%.

"Mám vědět, kde jsou sestry? Vrchní velení nemůže najít celou čtvrtou armádu..."

"V listopadu...ho zastihla zpráva, že císař zemřel. ... Připadalo mu to nepochopitelné: Franz Josef vládl sedm desetiletí a ani jeden z přítomných se nenarodil před jeho nástupem."

svadla1
28.04.2020

Kniha se mi líbila, příběh je plný emocí, zvratů. Přiblížil mi období 1.světové války. Opravdu to byla jatka, a to kniha nelíčí frontu, ale "pouze" lazaret. Jen mě zklamal konec. Nečekala jsem happy end, ale vysvětlení na pouhých posledních dvou stránkách mi přišlo zbytečně stručné. Zbylo tam ještě mnoho otázek na vysvětlení. Kdo vlastně byla ta sestra, jaká byla její minulost, proč se ukryla v hábitu řádové sestry? To mi tam docela chybělo.

Boby17
11.04.2020

(+ SPOILER) Působivý příběh s těžištěm děje v polním lazaretu v zasněžených Karpatech se mi líbil. Lucia mi ve výsledku bylo líto, manželství z rozumu dopadlo neslavně a se svojí osudovou ženou se znovu setkal příliš pozdě. Ale poslední věty knihy dávají jeho životu do budoucna naději. Dávám 4,4 hvězdy, tedy zaokrouhluji na čtyři.