Žhář

Ve východočeském pohraničním městečku řádí v noci žhář. Vylepuje výhružné plakáty, děsí jimi pokojné obyvatele a vzápětí své hrozby splňuje. Je hledán četnictvem a vystrašenými občany, a zatímco se všichni dohadují o jeho podobě a jménu a hlavně o pohnutkách jeho zločinů, uniká, jako by byl neviditelný.

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33848/zhar-f5L-33848.jpg 4124
Detektivky, krimi, Romány, Literatura česká
Vydáno, Melantrich

Kniha Žhář

druzickaster
02.09.2019

Do třetice pan Hostovský a dotřetice prima čtení. Krásná atmosféra malého města. Jeden vidí do talíře druhému. Šuškanda, hlavně aby nebyla o mě... Výborně popsaná psychologie rodiny hostinského Simona. Napětí, nevyjasněné vztahy rodičů a dětí a nakonec do toho všeho požáry. Deketivní zápletka je spíše okrajová a přesto je čtenář překvapen rozuzlením a nakonec může spíš tušit, než vědět.
Knihu můžu jen doporučit.

Aerine
17.12.2018

Rozhodně bych nedefinovala dílo jako detektivku, pátrání po žháři je jen velmi okrajovou záležitostí. Novela je psychologická - ale něco je na ní "špatně" - žádná z postav nemá zdravé vztahy - s nikým: ani jednotliví hosté v hospodě. Každý z rodiny hlavního "hrdiny" má na zřeteli jen sám sebe. Ani vyhrocená situace (žhářství) k oživení vztahů nepomůže. Co je špatného v této podivné pohraniční vesnici?

Bokattyna
10.07.2018

Zvláštní dílo, ale skvěle napsané. Celý příběh je napínavý až do konce je napínavý, kdy vám konec otevře naprosto ústa dokořán (nečekáte to). Vzhledem k tomu, že zbožňuji detektivky, tak jsem se i těšila, že to bude mít něco společného s tímto žánrem. A opravdu ano. Detektivní i psychologické prvky mě naprosto oslnily. Doporučuji přečíst. Hostovský má něco do sebe. Navíc to není nijak složitě napsané.

ArthasKarfa
30.01.2018

Existencionalismus v intencích, které jsou mi blízké a které mě nenaplňují melancholií. Prostředí románu je krásně vykresleno a popsáno, tíha událostí, které dosednou na malou vesničku kousek od hranic, při čtení dopadnou i na vás. budete přímo účastni příběhu i nekalostem, se zatajeným dechem si budete číst s mírnou nedůvěrou, jestli někdo neobchází váš dům a nechce ho zapálit. Žhář - 2017

CyrusSmith
15.07.2017

Kdybych měl hodnotit jedním slovem, tak bych řekl "zvláštní". Od použitého jazyka až po hlavní myšlenku, kdy člověk zjistí, že není vlastně důležité, kdo je žhářem.

Iwíček
07.12.2016

Kniha se mi velice líbila. Byla napsána čtivým způsobem a ukazovala na sociální problémy společnosti přelomu 19. a 20. století.

Evikju
26.06.2016

Vzhledem k tomu, že jsem tuto knihu měla povinnou, tak jsem od ní moc nečekala. Opak je, ale pravdou. Hostovský mě chytl a už nepustil. Psychologická proza s nádechem detektivky, kde jsou krásně vylíčené problémy komunikace, osamělosti i pomluvy. Hostovský se zabýval tématem uzavřeného prostoru z kterého se člověk snaží vymanit a v tomto díle, je to krásně vidět.

trudyy
05.01.2016

První dílo, které jsem od Hostovského četla. Lehčí a trochu méně náročnější než jeho tvorba exilová (alespoň pro mě), přesto s jiskrou, se spoustou naznačeného a o něco méně vyřčeného. Psychologie rodiny i města, o lidech těžce hledajících cestu k sobě, o snaze vymezit se ve světě dospělých, o touze po mateřské lásce a revoltě po jejím nenaplnění, přesto s dobrým koncem...

Kroky vraha
Kroky vraha