Zero - Oni to vědí

Zero - Oni to vědí https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353105/bmid_zero-oni-to-vedi-1E7-353105.jpg 4 373 373

Vědí, co děláte... Pohybujete se v síti, z níž není úniku... Londýn. Při honičce je zastřelen mladý chlapec. Novinářka Cynthia Bonsant pátrá po příčině jeho smrti a dostává se na stopu proslulé internetová platformy Freemee. Tato síť shromažďuje a analyzuje data - a milionům uživatelů slibuje lepší život a úspěch. Pouze jeden člověk před Freemee varuje: ZERO – nejhledanější internetový aktivista na světě. Jak se Cynthia začíná blížit pravdě, stává se sama kořistí. Ale ve světě smartphonů a kamer na každém kroku je velmi těžké se skrýt...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Zero. Sie wissen, was du tust , 2014

Mahuleno
29.01.2019 5 z 5

Četl jsem nedávno Blackout, teď Zero, nedá mi, abych nesrovnával. Ne knihy jako takové, pro mne byly obě výborné, ale témata. Blackout - totální výpadek elektřiny je určitě fatální záležitost s dramatickým a drastickým dopadem do všech oblastí lidského života. To každý ví a dovede si to představit. Právě proto se mi zdá děsivější fikce o vlivu či působení nových technologií na náš život. Protože to je nenápadná a plíživá záležitost, jejíž dopady si mnozí z nás ani neuvědomují. Tím samozřejmě nemyslím technologie, které prokazatelně přinášejí užitek a jsou přínosem (asi by se za všechny dalo uvést zdravotnictví). Nemám na mysli ani tzv sledovací technologie, nýbrž právě takové, o kterých je Zero.  Které se nenápadně vkrádají do mozku a jeho masivní a permanentní masáží ovlivňují naše chování. Vkrádají...mnohdy jsou tam ochotně a dobrovolně přijímány, tak jako románové Freemee - viz některé komentáře tady "já bych takové aplikace používal". A takových ""dobrovolníků" bude samozřejmě přibývat a je to celkem logické. Dovolím si toto tvrzení podpořit citátem z autorova doslovu:
Kdo teď z tvrdí, že on nikdy takové technologie používat nebude, tomu připomínám jeho "já ne" při příchodu prvních počítačů, mobilních telefonů, internetu s dalších novinek, které jsou dnes samozřejmou součástí našeho všedního dne.
Mnoho u užívaných technologií bylo anticipováno v utopických románech uplynulých let a desetiletí - jenže mnoho z těch utopií mezitím stalo realitou. V Zerovi zažíváme možný scénář.
Už dnes je zarážející, co všechno o sobě dobrovolně pouštíme do prostoru a co dokáží vytěžit různé aplikace z dalších informací, které pokládáme za nevýznamné a nepodstatné.  V tom případě už teď částečně končí fikce.
Doporučuji k přečtení!

Jane333
29.01.2019 4 z 5

Čtivé, aktuální téma, ale takový nijaký konec

RichardvonT.
25.01.2019

Skvělá kniha, mírná fikce na velmi reálných základech.
Rychlé vtažení do děje, skoro jako u S. Kinga. Postav mohlo být méně, to je pravda a rád bych se dočkal (kvalitního) zfilmování:-)

Soda14
21.01.2019 5 z 5

Já jsem spokojen, po Blackoutu, který byl vynikající, jsem dostal další skvělou knížku, která má smysl, dobrý děj. Tohle téma sledování údajů přes elektroniku mě velmi zajímá, takže jsem byl ve svém živlu. Trošičku jsem se občas ztrácel ve jménech kdo je kdo a mrzelo mě, jak velmi dlouhá byla každá kapitola, a (za to ale autor nemůže) na chyby v překladu, hlavně u názvu kapitol. Ale jinak kniha super a kdo má trošku zájem o tyhle věci, určitě to bude něco pro něj.

Apocalypse
21.01.2019

Velké množství postav a rychlé střídání dějových linií působí trochu zmatečně, ale kniha je velmi čtivá a opravdu nutí k zamyšlení. Sama jsem u některých věcí opravdu přemýšlela, zda je potřebuju mít online, nebo postačí papírová podoba... Doporučuji

roso.mak
17.01.2019 3 z 5

Že by to byla taková bomba... Námět je stejný jako u knihy Zrcátko, ale nemá to její odpich. Autor se hrabe v technických podrobnostech, kromě hlavních klaďasů jsem měla až do konce trochu zmatek v postavách a děj nijak zvlášť neodsýpá. Viditelně je za tou knihou spousta práce, ale nevím, zda to dokážu docenit.

terezaki
15.01.2019

Kniha, která vás už od 9. stránky donutí k zamyšlení, jestli se opravdu chcete ještě přihlásit na sociální sítě. Tato kniha je čtivá, napínavá a pravděpodobně si i vás získají hlavní hrdinové. Mě si tato kniha získala. A už se těším na autorovu další tvorbu.

Annkag
11.01.2019 3 z 5

Pri čtení tejto knihy som cízila husí kůži a pociťovala strach čo všetko o mne môžu iný ludia skutočne vedieť.
Avšak jedno viem určite.Proti aplikácii podobnej Fremee by som protestovala.Aby mi nejaká aplikácia radila čo mám kedy čo robiť alebo komu čo povedať.Prišla by som o zvyšok svojej osobnosti a ani netušila kedy k tomu skutočne došlo.Realistická fantasmagória,ktorá nás cez naše smartphony,mobily,tablety a počítače môže dostať do svojej pavúčej siete a len tak nás nepustiť.

gretl74
11.01.2019 4 z 5

Svižné, čtivé, napínavé, ale Blackout byl reálnější, temnější a zanechal víc dojmů.

jirimatejka
31.12.2018 4 z 5

Dobře napsané, napínavý děj, technologické detaily zmáknuté, i když trochu přehnané. Každopádně doporučuji.

ferda16
18.12.2018 5 z 5

Výborná knížka. Má první od tohoto autora.
Obecně se děsím pokroku v tomto směru, protože mu vůbec nerozumím, takže téma se mi moc líbilo a ztotožnila jsem se s hlavní postavou :-)
Musím si přečíst i Blackout....

Irsaf
06.12.2018 4 z 5

Líbilo se mi to, ale hodně mi to připomínalo Zrcatko, které jsem četla v listopadu...

DendousSKS
03.12.2018 4 z 5

„Zvědavost lidí je očividně větší než jejich strach ze ztráty soukromí."

petra5588
27.11.2018 4 z 5

Stejně jako Blackout naprostá pecka, i když souhlasím, že to rozuzlení bylo trochu moc snadné a celku to ubírá na kráse. V probouzení paranoie je ale Elsberg jednička :D

Poetika_slov
22.11.2018

Výborná kniha, která opět vyzdvihuje problémy moderní doby. Tentokrát se autor zaměřuje na hrozby z jedné z největších závislostí dnešní doby, sociální sítě. Každý z nás dnes sdílí nepřeberné množství informací, ať už se jedná o sociální život nebo o dodržování zdravého života pomocí fitbitu či smarthodinek. Nicméně si nikdo neuvědomuje, kolik informací a dat o sobě dobrovolně poskytujeme, a jaké hrozby se s tím pojí. Autor tímto perfektně poukazuje na potenciální hrozby přílišného sdílení informací na sociálních sítích, a také apeluje na používání kritického myšlení.

veverrka11
08.11.2018 4 z 5

ve srovnání s Blackoutem je jiná, o trochu méně napínavá, ale pořád stejně zneklidňující. Kniha věrně popisuje nebezpečí moderních technologií, pokud je má pod kontrolou nesprávný člověk...

cetriolo
05.11.2018 4 z 5

SPOILER!
O něco lepší než BlackOut i když zde jsem se nemohl úplně ztotožnit s tím, že FreeMee je tak úplně špatné (ano jasně zabíjet lidi kvůli utajení je špatné, ale já bych jejich služeb využíval) :)

Stejně jako u BlackOutu byl konec takový uspěchaný a nedotažený a spousta otázek zůstala otevřených...

Harmonika_one
28.10.2018 4 z 5

Znepokojivé až děsivé čtení, po kterém budete mít tendenci z telefonu odstranit nepoužívané aplikace. Možná se zamyslíte, kolik toho o sobě sdělujeme... Autor znovu výborně ukazuje na nebezpečí naší doby. Přesto si myslím, že Blackout osloví širší skupinu čtenářů, protože každý jsme zažili, jaké je to být pár hodin bez elektřiny, důsledky jsou pro nás víc představitelné, hmatatelnější. Mně osobně kniha Zero bavila zhruba do poloviny... v závěru už pro mě kniha neměla takové kouzlo, možná proto, že jsem (ale to už by byl spoiler).

Evelyn2
22.10.2018 4 z 5

Skvělý téma a navíc mililuju jeho styl ale na Black out to nemá. Něco malého tam prostě chybělo....navíc odkazovat se na vlastní knihu mi přijde trošku sebestředný ????

raidmnoid
21.10.2018 3 z 5

Po přečtení Blackoutu jsem od knihy očekával podobný zážitek, ale ten se pro mě nedostavil. V první části knihy jsem nevěděl, jestli hlavní hrdince je více jak sto let, nebo žila po většinu života v pustině, která si myslí, že jedině papírové noviny jsou správné, protože po přečtení je můžete použít i na ... Žena po čtyřicítce, která při zmínce o jakékoli "nové technologii" se děsí a chce skákat z okna a kritizuje ji, protože omezuje osobní tajemství a zároveň si nevidí do huby a jako investigativní novinářka se se..re lidem do životů, co na to říct.

Na druhou stranu kniha krásně popisuje nové technologie a jak postupně nahrazují osobní interakci osob. A také jak postupně lidé téměř bezmězně věří těmto novým trendům (na druhou stranu si vždy vzpomenu na mou babičku, která říkala, že to je pravda, protože to psali v novinách, či dávali v televizi - a to bylo v pořádku).