Zera nad Pacifikem

Zera nad Pacifikem

Nejúspěšnější japonský stíhací pilot druhé světové války Saburo Sakai je skvělým vypravěčem. Válku popisuje ze svého úhlu pohledu - jako supereso japonského námořniho letectva, jako samuraj. Vypráví o svých vítětstvích a vítětstvích příslušníků námořních stíhacích perutí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26093/zera-nad-pacifikem-26093.jpg 4.219

Samurai

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Naše vojsko

Hellboy
28.08.2017

Saburo Sakai líčí druhou světovou válku, tak jak jsem ji doposud nepoznal: z pohledu "záporáka", letce Japonského námořnictva. Je prokázáno, že některé události v knize jsou lehce "přibarveny" či úplně vymyšleny, což dobře dokumentuje už jen počet sestřelených letadel - Sakai v knize udává, že dosáhl počtu 64 vítězství, oficiální japonské statistiky ale hovoří pouze o 28. Na tom však vůbec nezáleží. Tohle je věrohodný vhled do psychiky japonského pilota, který nikdy nezpochybní jediný císařův rozkaz, ať by byl sebetvrdší - jako například příkazy ke Kamikaze útokům, které přišly v roce 1944. Díky líčení této knihy lze najednou pochopit, jak se piloti cítili, a proč se k sebevražedným útokům dobrovolně hlásili. Sám Sakai navíc pocházel ze starého samurajského rodu (ostatně originální název knihy zní Samurai!), a vždy se řídil podle kodexu Bušido, který nedovoluje se vzdát, či pochybovat o pravdě nadřízeného. S tímto vědomím najednou působí použití atomových bomb proti Japonsku odůvodněně. Vojáci, jako Sakai, by se nikdy nevzdali. Válka by se táhla mnoho dalších měsíců. Statisíce dalších životů by byly ztraceny na obou stranách. Bylo potřeba to utnout.

Tclaw
23.04.2017

Pro někoho přehnané vyprávění (japonci prý měli ty tendence), pro mě nádherné čtení. Saburo Sakai byl chtě nechtě vynikající pilot. A i když si možná něco trochu poupravil, něco pospojoval a dejme tomu něco špatně pamatoval, pořád je to jedna z mála knížek, která může přiblížit boje na pacifickém nebi z pohledu pilota/vojáka. Takže za mě jedině plný počet v hodnocení.