Zenový kompas

Zenový kompas https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87383/bmid_zenovy-kompas-87383.jpg 5 18 7

Stručný přehled hlavních nauk korejské zenové školy Kwan Um rozšířil její mistr Seung Sahn během let svého působení na Západě řadou komentářů a spoustou historek ze zenové historie i vlastní praxe na obsáhlou a systematickou příručku zenového buddhismu shrnující původní Buddhovo učení, hínajánu, mahájánu i zen v jeho korejské podobě.... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , DharmaGaia

The Compass of Zen , 1997

witiko
26.08.2022 5 z 5

Zen mě provází celý život, v jedné životní etapě jsem se mu věnoval i dost intenzivně. Ze své zkušenosti mohu vřele doporučit tyto tři knihy obdobného zaměření i rozsahu – Zenová mysl, mysl začátečníka (Šúnrjú Suzuki), Uvolnit sevření mysli (Kóšó Učijama) a Zenový kompas (Seung Sahn). Jedna lepší než druhá, druhá lepší než třetí a třetí lepší než první, takže v tom není žádný dualismus :-) Všechny jsou skvělé, každá trochu jiným způsobem, ale ta moudrost je jedna a tatáž.

Silveretta
30.04.2022 2 z 5

Jako u hodně "guruů", i tady jde o krásnou teorii a radám, vedoucím k osvícení. Kniha je to pěkná. Ovšem jak mohu jen trochu respektovat člověka, který po několika letech v USA není schopen zvládnou angličtinu alespoň na základní úrovni? Sledovat jeho videa je trápení, plynnější angličtinu s jasnější výslovností zvládá i český středoškolák, co v cizině nikdy nebyl.

vlastabrouckova
18.04.2021

k nezaplacení!!!!

Shindo
14.08.2018 4 z 5

Naozaj dobre napísaná, čtivá kniha, akási "exkurzia buddhizmom". Nehľadajte v tom encyklopédiu, skôr zbierku prednášok rozdelených do troch okruhov - hinajána (theraváda), mahajána a zen - predovšetkým ten kórejský, ku ktorému Seung Sahn a jeho škola patria. Občas sa ale spomenie aj japonský zen. Na konci knihy je slovníček použitých pojmov, info o Seung Sahnom založenej zenovej škole a kontakt na jej českú vetvu (teda aspoň v najnovšom vydaní knihy).

Prekvapila samostatná kapitola o zene, vždy som si myslel, že patrí pod mahajánu.

Trocha ma sklamal brožovaný formát najnovšieho vydania (z nakladateľstva Maitrea) - kniha má takmer 500 strán a ak ste z tých, ktorí so sebou knihu nosia všade, obálka sa za krátku dobu ohne a nevyzerá to pekne. Taktiež bod dolu za obálku, na ktorej je snáď cez jej tretinu ružový pruh s logom vydavateľstva. Krvácajú z toho oči.

Zedbernik
20.10.2015 5 z 5

Kniha knih.

existence
15.01.2015

další jeho dílo

CruSoe_028
13.11.2012 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Jak mohl Mistr Seung Sahn shrnout celé spektrum učení buddhismu v podstatě na pár stranách, nechápu. Je to zkrátka patriarcha. Naprosto vynikající a velká výzva pro každého.

Seung Sahn
jihokorejská, 1927 - 2004