Žena, která si šla lehnout a rok nevstala

Žena, která si šla lehnout a rok nevstala https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229737/mid_zena-ktera-si-sla-sednout-a-rok-nev-229737.jpg 3 86 86

Co je příčinou Eviny krize, která ji přiměla schovávat se pod peřinou? Možná pověstných stokrát nic… Počínaje matčinými a učitelčinými drobnými, "dobře míněnými" radami a poznámkami v době dospívání, schopnými navždy podkopat tolik potřebné sebevědomí. Přes manželovo samozřejmé přijímání vzorné péče o chod domu a domácnosti. Konče čím? Nevděkem vlastních dětí? Nedostatkem "času na sebe"? Nedostatkem lásky? Nedostatkem obyčejné lidskosti? Román britské autorky, proslavené především humornou ságou o nesnadném dospívání Adriana Molea, není vůbec lacině feministický. Ani v příběhu ženy, která odmítala vstát z postele, jí nechybí břitká ironie, tentokrát je ovšem zaměřena méně politicky. O to více se týká "obyčejných" lidských vztahů.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Mladá fronta

Woman who went to bed for a year , 2012

candie254
16.07.2014 2 z 5

Někde mezi 2* nebo 3*. Knížku jsem četla anglicky a ještě že tak, protože ty české překlady příjmení jsou fakt něco strašného. Střední část knihy měla poměrně spád, ale konec byl vážně zabijácký... Podle mě tkví hlavní problém v samotných postavách, např. Eva - chytrá, poměrně racionální žena, si vleze do postele a nechce vstát. To vede k miliardě situací na facku, které by šly vyřešit, kdyby Eva vstala z postele. Např. Eva si řekla, že už nebude nikdy chystat Vánoce, protože jí nikdy nikdo s něčím nepomohl. To asi nebyla její chyba, že nikdy nikomu neřekla a nebo nepožádala o pomoc, že? Místo toho, radši potrestám všechny tím, že nebudu dělat vůbec nic, ani se s nimi v podstatě bavit.
Na jednu stranu to bylo poměrně smutné čtení, ale spíš bych to označila slovem: DIVNÉ! a ne zrovna výchovné...

Diorissimmo
01.05.2014 3 z 5

Zvláštní. Co k tomu říct. V knize byly zajímavé a občas i vtipné momenty, ale celkově působí beznadějně a depresivně. Tohle se autorce moc nepovedlo, kniha neměla spád, občas jsem se ztrácela v ději, musela jsem se nutit, abych ji dočetla. Po vtipných knihách o Adrianovi už asi Sue Townsendové dochází dech.
Hlavní hrdince Evě Bobrové došel dech evidentně také, jednoho dne odpoledne ulehne do postele a rok z ní nevstane. Ukrývá se před světem a životní krizi se pokusí překonat v posteli. Bohužel když po roce vstane, zjistí, že tím vlastně nic nevyřešila. Také souhlasím s tím, že překlad všech příjmení do češtiny mi vadilo. Zdravotní sestra Pichlavá, strážník Krahujec, Brian Bobr, Titánie Polesná apod...v celkovém kontextu knihy mi to přišlo poněkud zvláštní.

Neri
06.01.2014 2 z 5

To tedy bylo smutné čtení! Moc jsem se snažila vnímat jednání hrdinky jako určitou nadsázku, ale s každou další stránkou to bylo jen horší. Smutné a beznadějné. Každý z nás má určité hranice, které jsou někdy hodně křehké a stačí pak jen drobný impuls a už tak chatrné základy se bortí jako domeček z karet, Přesto, jednání hlavní hrdinky a nakonec i ostatních postav bylo zcela mimo mé chápání a po celou dobu čtení jsem nebyla schopná vykřesat ani náznak sympatií ke kterékoliv z nich.

magnolia
23.11.2013 3 z 5

Tak kniha to byla zvláštní, ale vlastně mi připomněla Coventry na útěku. Je to takové docela dost šílené, ale současně dojemné, veselé i smutné čtení. Nemohla jsem se nějak smířit s tím hrdinčiným nápadem zůstat v posteli, ale zvykla jsem si (je to román, ne skutečnost, přece). Postavy byly zajímavě pestré a současné. Dala bych 3,5. Nejvíc mě při čtení vadily české podoby příjmení všech, přitom si myslím, že to nemělo žádný význam psát je takto. Jsem zvědavá na názory dalších.