Na krídlach vetra

Šiesta a pravdepodobne naozaj posledná kniha o svete nazývanom Zememoria. Z Arcimága Geda sa stal obyčajný človek, ktorý žije s Tenar a osvojenou dcérou Tehanu v dome svojho učiteľa Aihala na ostrove Gont a chová kozy, ako keď bol ešte chlapec. Zememoria stále nemajú nového Arcimága a kráľ Lebannen sa musí vysporiadať s novými hrozbami – na Súostrovie zaútočili draky a múr oddeľujúci mŕtvych od živých sa rozpadá...Pri záchrane sveta zohrajú dôležitú úlohu dedinský zaklínač Jelša a dve ženy, ktoré ostávajú posledným spojením medzi ľuďmi a drakmi – Tehanu a Irian....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82582/na-kridlach-vetra-GUn-82582.jpg 4.155

Zeměmoří (5.)

The Other Wind (2001)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Na krídlach vetra

Miro.slav
14.11.2018

Pôvodne trilógia, nakoniec pentalógia. Síce aj to polemicky. Každopádne je dobre, že to nezostalo pri najvzdialenejšom pobreží. Ukončenie ságy stojí naozaj zato. Z tohto dielu mám podobný pocit ako z dielu prvého - závan studenej temnoty. Avšak to vôbec nie je na škodu, naopak.

yerry
30.11.2015

Solídne zakončenie ságy zo Zememoria. Opäť sa tu stretávame so známymi postavami až na to, že Ged je ústrednou postavou už len ako legenda a žiadnym činom tu neprekvapí. Činmi sa tu teda nevyznačuje žiadna postava a žiadna postava tu nevyčnieva nad tie ostatné. Príbehová zložka románu je už trochu hutnejšia od tej minulej, ale stále je to hlavne v rovine myšienok, rozhovorov a fylozofických úvah. Trochu sa tu cestuje, spí a hlavne rozpráva. Žiadne bitky či súboje tu nie sú... Vysvetlený je tu vzťah medzi ľuďmi a drakmi a črtá sa tu vysvetlenie, prečo majú niektorí ľudia v Zememorí magické schopnosti.

Otázky okolo života, smrti a nesmrtelnosti tu autorka uzavrie a vyrieši. Jej myšlienky stoja za zamyslenie. Nie je to naozaj tak aj v skutočnosti, že ľudstvo ako také miesto progresu a vývoja v skutočnosti degraduje na stále nižšiu úroveň? Že ľudia zabudli na niektoré svoje schopnosti a ten zlomok, čo im zostal používajú nesprávne?

Pre toho, kto čítal predchádzajúce diely, je tento diel povinnosť. Sú tu zodpovedané všetky otázky a ukončené linky všetkých postáv. Trochu mi už začala vadiť forma akou bol román pojatý. Menej pátosu a epickosti by nezaškodilo. Hodnotím túto knižku preto len ako dobrú. Autorkine sci-fi romány sú predsa len o čomsi inom a na trochu vyššom levely.

lord-artoo
10.02.2015

Na Jiném větru jsem si uvědomil jednu zajímavou věc: knihy Zeměmoří jen velmi těžko existují jedna bez druhé a to vlivem autorčina minimalizmu, nebo metody ledovce, chcete-li. Myslím, že kdyby někdo četl jen jeden díl ze série, pak by sérii nepochopil - tím spíš, pokud by četl jeden z těch (dle mého) slabších dílů. Knihy Zeměmoří neobstojí jedna bez druhé, jsou jen malými průhledy do významnějších částí obyčejných životů hlavních hrdinů. Obyčejnost a prostota ve fantasy - to je dar paní Uršuly žánru!

Jiný vítr je obyčejný! Ne tolik jako Tehanu, ale dost na to, abyste si po poslední přečtené stránce řekli: "No, a co se tam vlastně za celou dobu stalo?" Paradoxně taková prostota není na škodu, ale spíše ku prospěchu, protože slouží autorce jako prostředí pro dokonalé uzavření všech osudů. Jiný vítr je svorníkem předchozích knih, bez kterého ty ostatní ztrácejí mnoho ze svého smyslu a kouzla. Mohu-li si dovolit určitý (vůči bratrům ze židovství ne-košér) příměr: Skončit u Tehanu a nepřečíst Jiný vítr, je jako přečíst Starý zákon a myslet si, že jsem ho pochopil, aniž bych přečetl Nový.

Rozhodně stojí za přečtení!

JohnCZ
10.07.2014

Parádní završení příběhu nejen hlavních postav předchozích knih, ale i celého světa Zeměmoří. Jiný vítr obsahuje vše, co bylo na této sérii dobré (tedy jistá poetika vyprávění, dobrodružství a minimalistické, leč chytlavé pojetí) a navíc se noří více do podstaty magie a jejího vzniku a celé to na mě působilo velmi imaginativně. Je to snad poprvé, kdy magii postavy řeší více do hloubky. V jiných fantasy bývá hlavními postavami brána jako samozřejmost a nikdo moc neřeší, co to ta magie vlastně je, kde se vzala a proč vlastně existuje. A přesně tohle vysvětlení mě na knize nadchlo. Pokud ale čekáte akci a neustálé napětí, tak Jiný vítr asi nebude zrovna knihou pro vás. Jiný vítr na to jde trošičku jinak, ale rozhodně neméně záživně.

jesuswlasac
06.06.2013

Užasné vyvrcholenie celej ságy zememorí !!! Najlepšia kniha celej ságy a krásne spojenie jednotlivých príbehov. Čakal som podstatne iný koniec, ale tak ako to skončilo malo svoje opodstatnenie a bolo úžasné a velmi emotívne priam až dojemné.
ďakujem autorke za skvelú knihu (knihy)

malazluta
15.03.2013

Tento díl se mi ve srovnání s předchozími knihami o Zeměmoří zdaleka tolik nelíbil , ale nic nemění na tom, že příběhy o Zeměmoří miluju.

Layss
09.02.2012

Krásné zakončení ságy Čaroděje zeměmoří, kdy vlastně zjistíme, co by se správně mělo dít po smrti. Napínavé až do samého konce!