Atuánské hrobky

Atuánské hrobky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45254/bmid_atuanske-hrobky-65afd5c6db4f3.jpg 4 299 46

Vzali jí vše: domov, rodinu, dětství… Dali jí jméno Arha, Prozřená, a zasvětili její život starodávným, bezejmenným silám země. A jako velekněžka musela přebývat v Místě hrobek v atuánské poušti. Jednoho dne se do jejího království, nekonečného labyrintu podzemních tmavých chodeb, vkradl zloděj, který pátral po zlomeném prstenu Erretha –⁠⁠⁠⁠⁠ Akbe. Tím zlodějem byl mladý čaroděj Ged…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton

The Tombs of Atuan , 1971

Ran
21.06.2021 5 z 5

Kniha se mi četla výborně a hodně se mi líbil styl psaní a vyprávění. Příběh byl velmi dobře vypointovaný a přišel mi o něco temnější než ten jaký byl v 1. díle.

R47
05.02.2021 3 z 5

Má to atmosféru. Jenom. Působí to jako dílek skládačky. Samo o sobě to neobstojí.

Archie
31.10.2020 4 z 5

Prvni dil Zememori me asi preci jen okouzlil vic. Jednak mi prisel pribehove propracovanejsi a tak nejak vypointovanejsi, druhak me vic bavilo prostredi, kdy na me dychla atmosfera spicatych klobouku, tisovych holi a vousatych carodeju. Nicmene, i Atuanske hrobky maji sve exotictejsi, poustni, zatuchle kouzlo, jednoduchy ale vytecne odvypraveny pribeh, jemne navazujici na prvni dil. Predevsim, je tu stale to magicke cosi, ktere cini ze cteni Zememori neco specialniho. A vlastne se me ten feeling nechce vubec pustit.

zd0981
11.07.2020 5 z 5

Čtivé a překvapivě dobré...

dvojkadvacet
13.03.2020 5 z 5

Skvěle popsaný dogmatismus a zabedněnost. Ale i odvaha a osvícenost.

RyonMathrin
06.01.2020 5 z 5

Pokračování série je překvapivé zejména v tom, kdy až se Ged objeví. Ovšem příběh Arhy je stejně strhující jako již našeho známého čaroděje. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale ve své jednoduchosti neskutečně propracovaný. Sugestivní popis hrobek, temných sil i například dogmatického myšlení kněžek mne dostal.
V rámci žánru pro mladší čtenáře jako hodnocení nemohu dát méně než pět zářících krystalů.

smazenaryba
11.09.2019 5 z 5

Páči sa mi to autorkino pomalé, no plodné rozprávanie, kde každá udalosť, ikeď pri nej nelietajú blesky a nerinčí oceľ, má svoju neodškriepiteľnú váhu.

Vyborný, zo začiatku nejednoznačný príbeh, skvelý Ged a jeho podarený vstup do už rozbehnutého textu a znova tá krásna, neochvejná logika autorkinho sveta bez zbytočných vložiek. Tu niet čo vyčítať.

OUTbrain
29.08.2019 4 z 5

Krátké, hutné. První polovina dost lyrická, ale jako celek skvělé.

annes
16.08.2019 5 z 5

Tohle je jednoznačně můj neoblíbenější díl ze serie :-) nebo alespoň kdysi býval ;-)

Janadvorackova
22.12.2018 2 z 5

Příběh byl jednoduchý, vyvážený. Nechyběla magie, tajemství, dobro a zlo a jejich souboj. Temné chodby bludiště a děvče s osudem a na pochybách.
Ženská hrdinka k sobě dostane patřičně zajímavý mužský protějšek, ale všechno se to odehraje tak jako nenásilně, jasně, odplyne to.
Doposlechla jsem celou knihu, byla poměrně krátká, ale dál v sérii určitě pokračovat nebudu, moc mě to nevzalo.
Vhodnější asi pro mladší čtenáře.
Navíc já z fantastiky dávám přednost spíš sci-fi, ačkoli jsem si řekla, že nějaké ty známé fantazárny bych měla přečíst také.

Miro.slav
21.09.2018 5 z 5

Po objavnom prvom príbehu máme tú česť vydať sa s Gedom na ďalšie dobrodružstvo. Teraz však miznú všetky tie scenérie a zákutia, ktoré nám autorka predstavila v úvodnej knihe. Otvárajú sa pred nami hrobky Atuanu. Svet Zememoria, ktorý dýcha tajomnom a exotikou všetkých tých ostrovov a ostrovčekov sa teraz rozširuje o čaro podzemia, temna a tajomna. Naozaj skvelé pokračovanie.

anmaride
06.05.2018 5 z 5

Začala jsem číst Zeměmoří vlastně jen proto, že jsem s tímto žánrem literatury neměla moc zkušeností. A hle, jsem již u druhého dílu, stejně perfektního jako první. Navazují na sebe opravdu jen volně, ale... Baví mě to. Možná proto, že mám s fantasy málo zkušeností a nebo možná proto, že ten únik do jiných světů je prostě dokonalý. Autorka dokázala popsat vše tak, že jsem to viděla úplně živě. Hned běžím pro třetí díl.

ala.mihalikova
17.11.2017 3 z 5

Docela se mi to líbilo. Bylo to takový oddechový, ale vyloženě mě naštval konec. To jako fakt? Měla jsem pocit, že mi tam prostě musí pár listů chybět. Na to kolik to bylo stránek jsem čekala aspoň nějaký konec.

NemmamSlov
18.10.2017 5 z 5

Dalsi diel z krajiny Zememori. Teraz neviem, ktory diel bol lepsi, ci zaciatocni pribeh Geda, alebo pribeh Arhy, ktora poznava s nasim carodejom. Zvlast musim pochvalit skvelu spojitost medzi pribehmi. Zo zaciatku mozno trosku nudne ale aj tento diel si zasluzi 5/5. Nie je to scifi, ktore preferujem, ale je to z jedna mnohych fantasy, ktore smelo odprucujam. Dalsi spisovatel, ktory si dokazal vytvorit genialny svet ako pan Tolkien. Tesim sa na dalsie casti.

yerry
15.11.2015 5 z 5

Kvalitatívne ešte lepší príbeh ako Čaroděj Zeměmoří. Odohráva sa síce iba na jednom mieste, teda klasický koncept fantasy – putovanie z miesta A do miesta B tu odpadá, ale hrobky, podzemie, chodby a labyrint na ostrove Atuán tento aspekt úplne nahrádzajú.

Stret temnoty a svetla v podobe postavy kňažky temných bezejmenných a čarodejníka Geda mohol skĺznuť do banálneho príbehu. Autorka to však uhrala výborne. Ursula sa vyznačuje schopnosťou, keď na malom priestore dokáže vyjadriť to, na čo iní autori potrebujú aj niekoľko stoviek strán. Svojmu čitateľovi nevnucuje jednotlivé obrazy krajiny, netlčie mu do hlavy trojkilovou bichľou, čo má vidieť, necháva to na ňom, na jeho fantázii, a napodiv to funguje. Pri čítaní mi obraz Atuánu a podzemných chodieb vytanul veľmi reálne, malebne a plasticky.

Ešte než som sa pustil do autorkinej fantasy tvorby, mal som tak trochu obavy. Touto knižkou sa úplne rozplynuli. Jej romány sú klasikou, vyznačujú sa však originalitou s fylozofickým podtextom, ktorý ale nikomu nevnucuje. Vždy nechá priestor aj svojmu čitateľovi. Už som si zvykol aj na jej ukončenia príbehov. Tie nie sú melodramatické. Čakáš ešte niekoľko strán textu v závere? Budeš márne listovať, autorka to ukončí pár vetami ako punkový song a teba nechá v zajatí svojich vlastných dojmov.

Veľmi kvalitné čítanie neveľkého rozsahu za všetky hviezdy.

Hanz97
16.09.2015 4 z 5

Perfektní pokračování ságy o Gedovi, které mě velice mile překvapilo. Kniha je ušetřena od nudného cestování po Zeměmoří, které trápilo první díl a dost mu ubíralo na kvalitě. Tento příběh je zasazen do jednoho místa, které je hezky promyšlené, postavy jedinečné a celkově je kniha hodně originální a velice se liší od "klasických" fantasy, což považuji za veliké pozitivum. Jedinou výtku si dovolím, a to fakt, že v prvním díle byl Ged vynášen do nebes jako úchvatný a neporazitelný čaroděj a tady byl přitom značně dehonestovaný, ale i tak druhý díl rozhodně lepší než první.

Vlčice.N
31.07.2015 5 z 5

Skvělá kniha, atmosférou i dějem se mi líbila mnohem víc než díl první. Jsem zvědavá na další, jestli Atuán předčí či nikoliv.

lord-artoo
01.05.2014 3 z 5

Paní Uršula má úžasný styl, který dokáže zachránit mnohé - kdyby ho nebylo, nikdo by se za knihou ani neotočil. Tak jako u Čaroděje Zeměmoří je i zde hlavní myšlenkou díla rozloučení duše se silami temnot: první díl řeší osobní hřích hlavního hrdiny, druhý díl spíše nezaviněné spolčení. Gedovo hledání klidu však působí velkolepěji a je i myšlenkově bohatší. Atuán rozhodně není špatný, nicméně se jeví o dost plošší. Dle mého názoru je to dáno tím, že zde chybí osobní tragédie a hledání vlastního vykoupení, jaké nacházíme v prvním díle, a také proto, že se nejedná o "road story", která vždy působí lépe než příběh odehrávající se na jednom místě. I tak je to ovšem příběh hodný zamyšlení s ne tolik patrnou symbolickou bází.

Belatris
21.07.2013 2 z 5

Na rozdíl od prvního dílu série mě hrobky nezaujaly. Do čtení jsem se musela nutit. V Čaroději Zeměmoří mě bavilo i objevování celého toho světa a jeho zákonitostí, což u Hrobek nezafungovalo.

Bublushka
19.05.2013 5 z 5

Opravdu moc pěkná kniha. Nežně se tam tvoří láska a příběh je správně Guinovsky čtivý a popisný, ale ne přehaně dlouhý.

hrdinská fantasy

Ursula K. Le Guin