Země krvácí - země kvete

Země krvácí - země kvete https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258476/mid_zeme-krvaci-zeme-kvete-ZOu-258476.png 4 3 2

Epos českého odboje za svobodu - román z doby třicetileté války. Tři díly v jednom svazku: Domov, Krvavý labyrint, Kvetoucí třešeň.

braunerova
07.04.2020 3 z 5

Druhý díl je čtivější. Začíná v roce 1630 vyloděním Švédů na ostrově Usedom a je u toho i Jan z Boskovic. S oddílem českých exulantů se účastní dobytí Frankfurtu, bitvy u Lützenu a dalších událostí až po dobytí Pirny Švédy v roce 1639.
Autor byl velkým obdivovatelem krále Adolfa, o jehož smrti na bitevním poli vzletně napsal:
"Ruce géniů, jež horečně z hrubé materie hnětou nové světy - proč není vám souzeno být nesmrtelnými? A proč váš úděl je dělat vše? Tys vlastníma rukama šel bít se po boku lidu svého, Gustave Adolfe - ani toto dílo krvavých dělníků jsi jim nepřenechal"

Peter Englund ve své úžasné knize Nepokojná léta stejnou událost zaznamenal slovy:
"Žil jako dobyvatel a zemřel jako dobyvatel ... Jeden ze 7000 mrtvých toho dne."

braunerova
17.03.2020 3 z 5

Exulant Jan Hřebík z Boskovic, žijící ve Švédsku, vypráví formou pamětí o svém životě. Vydání z roku 1948 vyšlo ve dvou svazcích. První díl začíná v rudolfinské Praze, kde se malý Jeník učí písařem. Tam zažívá i bouřlivé události let 1618 až 1621. Po staroměstské exekuci odchází za hranice ke Karlovi ze Žerotína a do Švédska. Vypravování často střídají zamyšlení o tápání renesančního člověka, otázky náboženské svobody a útržkovité vzpomínky na různé události. Po pravdě jsem dost stránek přeskočil.
Diplomat Vaněk napsal knihu ve švédském vězení, poté co byl v roce 1942 odsouzen na 3 roky nucených prací za odbojovou činnost proti nacistickému Německu.

třicetiletá válka (1618-1648)

Vladimír Vaněk