Železná vdova

Železná vdova https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497036/bmid_zelezna-vdova-ljQ-497036.jpg 4 160 48

Železná vdova série

1. díl

Chlapci z Huaxie sní o spárování s dívkami, aby pilotovali Chrysalises, obří transformační roboty, kteří mohou bojovat s mimozemšťany, kteří číhají za Velkou zdí. Nevadí, že dívky často umírají na psychickou zátěž. Ve světě, kde se špičková technologie snoubí s kouzly a tradicemi, Chua-sijská říše po staletí čelí invazi bojových strojů z magického kovu. Jedinou nadějí, jak se ubránit a získat zpět dobyté provincie, jsou kukly, válečné stroje, které v souladu s učením o principech jin a jang dokáže řídit jedině dvojice složená z muže a ženy. Dívky bitvu většinou nepřežijí, a přesto se hrnou z celé říše, aby se obětovaly a přinesly čest a bohatství svým rodinám a slávu pilotům, nebo přežily a staly se vzácnou výjimkou – Železnou princeznou. Wu Ce-tchien, obyčejná holka z chudého pohraničí, na vznešené ideály zvysoka kašle. Vidí, co je za nimi: stovky mrtvých dívek, které jejich rodiny mrzačí pro krásu a prodávají armádě jako dobytek na porážku. Když se sama rozhodne narukovat, má jediný cíl: zabít pilota, který zavraždil její starší sestru, a zemřít spolu s ním. Sama netuší, že existuje třetí možnost: vyjít z bitvy jako Železná vdova.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Iron Widow , 2021

sArKa236
21.05.2023 2 z 5

Asi jsem od toho čekala něco jiného. Jsou zmatenost a zájem si ověřím ve druhém díle.
Má to roboty a polyamorii.

Hels-is-unicorn
16.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Úžasný příběh, který kombinuje prvky sci-fi s asijskými tradicemi a folklorem. Kniha vnáší příjemný svěží a čerstvý vánek do YA, která začíná být už dost omletá a opakující se. Samozřejmě se opět setkáváme se silnou nezávislou ženou, která se snaží změnit svět, ale tím, že přitom jde doslova přes mrtvoly, je jaksi ojedinělá. Možná bych vzhledem k varování na začátku ocenila, kdyby v tomto směru šla kniha ještě do větších detailů a byla ještě grafičtější. Myslím, že k žánru a světu, který autorka ustanovila, by to skvěle pasovalo.
Kdyby to bylo možné, kousíček jedné hvězdičky bych strhla za polyamorii. Sice se taky jedná o celkem nové téma a chápu, že otázky sexuality jsou v poslední době velice moderní, ale jsem na tohle už asi moc konzervativní. Myslím, že když si hrdinka najde ne jednoho, ale hned dva chlapce najednou, neměla by být první věta po otevření knihy "Nevěřím v lásku." :-)
Na závěr (jako vždy) musím pochválit Yoli za skoro bezchybný překlad. Díky tomu mám pocit, že stálo za to do knihy investovat :-)

markej
11.04.2023 4 z 5

Čas od času dostanu chuť na pořádnou fantasy, ale protože jsem na tenhle typ literatury už prostě stará, většinou to mé čtení probíhá následovně: zprvu jsem úplně nadšená, protože se mi líbí, že jsem se přenesla do nějakého jiného, zvláštního světa (samozřejmě když je ta kniha dobrá), pak tak nějak v půlce mé nadšení opadne, protože se ve fantasy vždy řeší dost podobné věci, a pak už ji tedy dočtu, když jsem začala...

Úplně stejný průběh to mělo i u Železné vdovy. Zprvu nadšení, líbilo se mi prostředí, které vychází z čínské mytologie, začala jsem fandit silné ženské hrdince, nastalo i nejedno překvapení, které jsem nečekala. Pak nadšení trochu opadlo, ovšem vzhledem k tomu, že v tomhle románu akce střídá akci, četla jsem s přestávkami dál, jenže jak jsem si dělala přestávky, ke konci už jsem se do všech těch možných hrdinů a druhů energií a válečných strojů tak nějak zamotala, až jsem místy ztrácela ponětí o tom, kdo je kdo a kdo má co za úkol a jak funguje.

Všechno tohle je ale spíš moje vina, jednak nejsem cílový čtenář a jednak byla chyba, že jsem četla s přestávkami, pak se mi do příběhu daleko hůř zase naskakovalo. Věřím však, že mladší čtenáře knížka nadchne, stejně jako neutuchající příznivce fantasy bez ohledu na věk. Tohle byl první díl série, já si ty další asi nechám ujít, ale jak říkám, že to pouze mea culpa, mea maxima culpa...

Hodnocení: 4* z 5*

Turlogh
31.03.2023 4 z 5

Velice vydařená sci-fi, fantasy východního typu. Akční, napínavé, strhující. Howgh.

Jaehyun
29.03.2023 5 z 5

Konečně knížka, která splnila to, co jsem od ní čekala. Každá stránka mě bavila, líbily se mi i zmínky o některých čínských "tradicích" např. lotosové nožky, které jsem měla při čtení celou dobu někde na pozadí v hlavě a při některých scénách se mi to připomnělo a ufff...nechápu, jak s tím mohl někdo chodit - a hlavně jak to mohl někdo udělat vlastnímu dítěti, jen aby mu "zvýšil tržní hodnotu" (doporučuji si najít pouze jak vypadají boty, já o tom před lety viděla celý dokument a bylo to dost nechutné).

Hlavní hrdinku Ce-tchien jsem si zamilovala a nejvíce se mi líbila kapitola, kde vystoupila z Liščí kukly. To je scéna, kterou jsem si dokázala živě představit a musela jsem se u ní zasmát (úplně vidím ten maniakální vítězný smích, což mě přivádí k jedné věci, a to že tak v půlce knihy už některé věci hlavní hrdinka trochu přeháněla a ke konci mi přišlo, že úplně zešílela. Tím správným způsobem ovšem.)

Líbil se mi i milostný trojúhelník, který se ale odehrává spíše na pozadí, není to hlavní téma knihy. Jediná postava, která mi nebyla moc sympatická byl I-č. Něco mi na něm zkrátka nesedělo, Le Š-min mi přišel víc zajímavý.

Každopádně skvělá kniha, hrozně se těším na pokračování Heavenly tyrant, které má u nás vyjít na podzim.

Sarah11
14.03.2023 3 z 5

Bavil mě originální svět a prostředí, příjemným osvěžením byla i hlavní hrdinka, která byla skutečně nemilosrdná, šla si za svým cílem a nic (ani láska) ji nemohlo zastavit. Milostný trojúhelník je tu taky uchopený velmi originálně, i když já osobně jsem se s ním úplně neztotožnila.
Přes to všechno si mě ale kniha nezískala tak, jak bych očekávala, a často jsem se přistihla, že mi bylo vlastně jedno, co se s postavami stane, protože jsem si ani jednu z nich nedokázala oblíbit natolik, aby mi na nich záleželo. Závěrečný zvrat jsem částečně odhadla.
Pokračování nejspíš šanci dám, protože mě zajímá, jakým směrem se bude příběh vyvíjet dál, ale asi trochu snížím očekávání.

Iva095
27.02.2023 3 z 5

Tato knížka když vyšla tak měla veliký hype. Asi hlavně z toho důvodu jsem si jí nakonec pořídila. Charakter hlavní hrdinky mě oslovil hned. Ze začátku to vypadalo, že z této knížky budu nadšená. První polovina byla skvělá a moc mě bavila. Ale jak jsem se dostala do druhé půlky tak nadšení z této knížky opadlo a příběh mě prostě přestal bavit. Knížka nebyla špatná, ale nebyla ani tak dobrá jak ze začátku vypadala. Vlastně ani nevím jestli v této sérii budu pokračovat.

ZoeChaya
26.02.2023 4 z 5

Konečně jsem narazila na fantasy, která mě vtáhla. Sice druhá polovina knihy trošku drhla, některé dějové linky byly jasné od prvních informací, ale i tak ji považuji za výborné dílo. Doufám, že další díl bude tak dobrý jako ten první.

Adelína_čte
21.02.2023 5 z 5

Železná vdova. Wow. Dlouho jsem se nesetkala s takhle čtivým titulem! Celý příběh se odehrává ve světě Chua-sijské říše, kde se ta nejvyspělejší technologie snoubí se zastaralými tradicemi a zvyky. Ve světě, kde narodit se jako žena, rovná se
prokletí.
Ve světě, kde jsou ženy prodávány jako dobytek.
Bez mrknutí oka.
Nikdo už se nad tím nepozastaví. Naopak, dívky se mají těšit z toho, že budou moci říši a mužům posloužit. Ty nejhezčí v posteli, všechny potom v souboji.
Dobytek na porážku.
Jejich rodiny je rády prodají armádě, do chamtivých rukou mocných bojovníků. Každá bitva, svedena s mimozemskými bojovými stroji z magického kovu, v naprosté většině případů znamená jednu zabitou dívku. Ty jsou pro piloty (bojovníky) zásadní. Jen díky nim dokážou využít duální síly
jin a jang.
Jen díky nim zvítězí a jsou zahrnuti bohatstvím, penězi, přepychem, slávou. A dívky? Ty jsou příliš slabé, než aby ono sdílení energií přežily. Piloti je zneužijí pro dobro říše. Pro potěchu...
Jedna z těch
nevinných
mrtvých
byla pro hlavní hrdinku vším. Byla to její sestra.
Teď nadešel čas pomsty.
Pořádně krvavé pomsty.
Pomsty onomu vrahovi, pomsty celému systému.
Nebojí se jít přes mrtvoly. Doslova.
Bude to znamenat i její smrt. S tím ale Ce-tchien počítá. Vlastně se jí uleví. Nemá co ztratit.
O to nejbližší už přišla.

Ach bože, to bylo taaak dobrý! Asi nemusím zmiňovat, jak moc jsem si hlavní hrdinku za-mi-lo-va-la. Nelítostná, krutá, odhodlaná vymanit se z determinujících okovů její společenské role. I ostatním postavám se dostalo potřebného prostoru a nemůžu opomenout – konečně – milostný trojúhelník v tom pravém slova smyslu! Žádný love corner, nene, všechny 3 vrcholy ∆ byly navzájem propojeny. Nicméně romantická linka zde nehrála hlavní roli, spíš tak příjemně doplnila a podkreslila příběh.
Připravte se na velké množství akčních bojových scén, intrik, manipulací a zrady. A prosím, pozor na trigger warnings, najdete je na předposlední fotce.

Autorům Xiran Jay Zhao (they/them) se podařilo vytvořit poutavý originální příběh plný čínské mytologie, boje za rovnoprávnost a pád patriarchátu. A já vám ho můžu jen doporučit

Linki1
18.02.2023 5 z 5

Moje první kniha tohoto žánru a přečteno s obrovskou rychlosti a chutí

knihomolka_68
14.02.2023 3 z 5

Začátek ji přišel hodně dobrý, postupně to ale sláblo. Přeci jen to bylo takové trochu moc černobílé, hlavní hrdinka je vždycky se vším na mě až moc rychle hotová a hlavu si s věcmi láme poněkud méně, než by asi bylo záhodno.

Ale četlo se to dobře.

Tereza137
09.02.2023 5 z 5

Nejlepší fantasy které jsem kdy přečetla?!

Ano! A to z několika důvodů, které uvádím níže!

Vítejte v dystopickém sci-fi románu zasazeném do daleké budoucnosti, který je založen na čínských tradicích, zejména na Jing a Jang. Dále jsou v příběhu ženy viděné jen jako nástroj na "výrobu" dětí, a když její rodina chce peníze? Tak svou dceru prodají na smrt do války jako tzv. Konkubínu, která pomáha mužům s pilotováním obrovských strojů. Jelikož jen s pomocí ženy, mohou aktivovat obrovské transformační stroje, nebo-li kukly - mají různé podoby, které bojují proti mimozemským Chun-tunům.

Jakožto jako milovník asijských mytologii, jsem tuto knihu opravdu musela mít a jelikož jsem měla i možnost ji mít s podpisem, tak jsem absolutně ani ma chvíli nezaváhala! A upřímně říkám, že přesně toto ve fantasy,sci-fi světě chybělo! Neskutečně jsem si tento sci-fi svět užívala a opravdu bych ocenila, kdyby kniha měla klidně o dalších 300 stran více. Milovala jsem Chua-sijskou říši ve které se vše odehrávalo, a ten systém/svět, který autorka vytvořila? Naprosto inteligentní a geniální!

Musím se přiznat, že začátek četby a samotného příběhu byl strašně náročný. Několik věcí jsem si musela přečíst vícekrát, abych vůbec pochopila o co jde. Ale jakmile jsem si zapamatovala zásadní pojmy, tak můžu říct, že jsem knihu přečetla jedním dechem. Neskutečně akční a živý příběh u kterého jsem se nenudila ani minutu.

Hlavní hrdinka Wu Ce-tchien je vážně neskutečná! Je chladná, vtipná, drzá a hlavně si s ničím a nikým neláme hlavu. Co u ní už vůbec nechybí, je sarkasmus a humor, který jsem milovala od začátku!

Co se týče romantiky.... Fuuuu! No, upřímně tady mi nesedla. Nevadí mi LGBT komunita a už vůbec nic proti ní nemám, jenom mi to tady nesedlo a na polyamorní vztahy, či tyto podobné věci prostě a jednoduše nejsem... I když, podle autorky je trojúhelník nejsilnějším geometrickým spojením a spojení tří lidí je nejsilnější.

Konec byl dojemný a samozřejmě otevřený, jelikož tento rok očekáváme i druhý díl na který se už neskutečně těším! Skončilo to tak, že jsem zírala s otevřenou pusou... Opravdu napadli mimozemšťané lidi, či to bylo naopak? Žijí lidé opravdu v takovém světě v jakém si myslí?

"Be their nightmate!"

Sančez
04.02.2023 5 z 5

Takže tenhle žánr nečtu,ale nalákaly mne blogerky na yutubu. Říkala jsem si nejsem cílová skupina jak žánrově tak věkově,ale co zkusím to i ve 47 letech mi fantazie jede na plné obrátky, přinejhorším knihu pošlu dál. ALE TOHLE JAKO VÁŽNĚ? MŮJ BOŽE TOHLE BYLO NESKUTEČNĚ ÚŽASNÉ, KNIHA NEŠLA ODLOŽIT. TEN SVĚT, TA HRDINKA, TA KNIHA ( JE MOJE A NEDÁM JI NIKOMU). Už ať je tady další díl,protože ten konec jako fakt?
Takže milí čtenáři čtěte, protože věk ani žánr nehrají roli pokud je příběh takhle fantastický.

katasokolov
12.01.2023 4 z 5

Nejprve bych chtěla pochválit zajímavý a celkem originální svět, který byl pěkně krutopřísný. Emotivní boj o vymanění se z područí mužské nadvlády i vlastní rodiny.

Postavy byly neméně interesantní, a hlavní hrdinka bažící po pomstě byla přesně dle mého gusta. Oba její mužské protějšky skvěle vybočovali z řady stereotypních knižních hrdinů/alfasamců. Za mě, ale mohla autorka trochu víc milostnou linku rozvinout, byť jako taková byla svým způsobem ojedinělá, místy mi přeci jen přišlo, že některé citové momenty a romantická vzplanutí byly přespříliš uspěchané.

Za co musím hodnocení trochu snížit, jsou někdy až moc zmatené popisy bojových scén. Myslím, že by tady asi nebylo od věci, kdyby byla kniha proložena ilustracemi kukel a jejich proměn. FanArty byly v tomto ohledu nedostačujícím zdrojem fantazie ;-).

Co mi kniha místy připomněla:

- Divergenci - to zejména duchovní krajiny a mentální aspekt knihy
- Hunger Games - propojení mediálního obrazu a bojů
- Bohové Egypta - proměny kukel a jejich transformace
- Závěr druhého dílu Půlměsíčního města - celá výsledná pointa příběhů a odhalení největších padouchů

zuzak82
10.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá směsice více YA žánrů, od sci-fi, fantasy přes romanci, okořeněné prvky čínské kultury nebo feminismu. Bavilo mě to od začátku do konce.
Překvapil mě zde milostný trojúhelník, který je svým pojetím trochu originálnější než bývá u YA zvykem.
Hlavní hrdinka Wu-Ce-tchien byla zajímavá. Ale srdcovkou je pro mě Li Š'-min, čím ten si musel projít... A to je asi i kámen úrazu, že třetí v tomto trojúhelníku I-či mi přišel oproti těma dvěma málo zajímavý a někdy až nudný, přitom si myslím, že potencionál tato postava měla velký.

Kniha obsahuje zmínky nebo popisy mučení, vražd, zneužívání... jo tenhle svět je hnusný a krutý. Ale bohužel inspirovaný skutečným světem.

KatChiss
09.01.2023 5 z 5

Na Železnou vdovu jsem viděla spoustu nadšených ohlasů u zahraničních bookstagramerů. Těšila jsem se, až konečně vyjde i u nás. Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala ve světě a jeho fungování, ale když se tak stalo, naprosto jsem se do příběhu ponořila a nedokázala přestat číst. Otáčela jsem jednu stránku za druhou a hltala každé slovo.
“Když si někoho vážíš proto, jak je skvělý, nevyrveš ho přece z kořenů, jen aby ses díval, jak ti uvadá v rukách. Pomůžeš mu rozkvést, aby byl právě tak úžasný, jak mu bylo souzeno.”
Již zmíněný svět mi přišel originální. Alespoň jsem o ničem takovém ještě nečetla. Líbilo se mi zahrnutí síly jing a jang, která je pro děj důležitá. Velmi jsem ocenila rovnoprávnost, která byla pro hlavní hrdinku velmi důležitá. Už na začátku příběhu je cítit, že bude Ce-tchien jiná. Sálá z ní vzdor, smysl pro spravedlnost a rovnoprávnost a nevyčerpatelná energie. Je velice bystrá a tvrdohlavá. Nechce přijmout fakt, že by měla sloužit mužům a to se mi na ní tak líbilo.
“Hanba a ponížení jsou pocity, které vycházejí z nás samotných, a já jsem se právě teď rozhodla, že už nic takového cítit nebudu.”
Myslela jsem si, že jsem odhadla romantickou linku už na začátku, že je naprosto předvídatelná. Ale spletla jsem se. Konečně jsem objevila milostný trojúhelník, který mi nelezl na nervy. Nechci nic spoilerovat, ale jestli jste viděli nějaké fan-arty, tak vám to jistě došlo.

“Můj vzhled je iluze, která upoutá jejich pozornost. Moje zpustlost je vějička, která rozdmýchá jejich rozhorlení. Moje dokonalé partnerství je lež, která bude živit jejich posedlost.”

michaela_books
09.01.2023 4 z 5

Železná vdova má neskutečné hodnocení co se týče samotných recenzí a bála jsem se, že budu od příběhu opravdu až moc očekávat… no ale tohle byla teda zběsilá jízda!
Máme tady čínskou mytologii, jejich tradice a kulturu, která se odehrává ve sci-fi prostředí s válečnými stroji tzv. kukly bojující proti mimozemšťanům. Tyto potvory ale dokážou pracovat pouze v určité rovnováze jing a jang. Ze začátku jsem měla strach, že se autorka vydá v rámci celkové zápletce úplně jiným směrem, nakonec jsem ale až takový nadupaný vývoj a plno akce opravdu nečekala. Četlo se to neuvěřitelně samo a jo… něco tak originálního tady dlouho nebylo... Yoli opět zazářilo, co se týče vydávání knížek s důležitými tématy a už se těším na pokračování!

Turante
29.12.2022 5 z 5

Ano, ano, ano, tahle kniha za to opravdu stojí! Skvělý děj, skvělé prostředí, svět i hrdinové. A konec je opravdu WTF! Kdy že bude další díl?!

Vampucha
28.12.2022 5 z 5

Někdy je to prostě tak, že knihy, které se k vám dostanou úplnou náhodou, patří k těm nejlepším.
Když jsem začala číst Železnou vdovu měla jsem jisté obavy, protože recenze a hodnocení byla (a jsou) všude skvělá. A já se znám, já jdu často proti proudu. Takže jsem si říkala, budeme se mi to taky líbit? A odpověď je rozhodně ano!

Dostáváme se do světa, kde dívky jsou převážně pouze zboží. Slouží jako prostředek, díky kterému chudé rodiny mohou získat aspoň nějaké peníze. Prodávají je armádě.
Příběh se odehrává kousek od Velké zdi, za kterou chlapci a dívky bojují s mimozemšťani, kteří zabrali část jejich provincie. Hlavní zbraní jsou obří roboti, které vyrábějí ze zvláštního mimozemského materiálu a ovládají je a transformují vlastní myslí.
Ačkoli je příběh sci-fi, je zasazen velmi nenásilnou formou do čínského prostředí a čerpá z čínské mytologie. Velmi jsem ocenila, že postav není mnoho a jména se v příběhu často opakují, takže se dají snadno zapamatovat a nepletou se. Ačkoli scény nejsou explicitně popsány, kniha je velmi brutální, takovým zvláštně syrovým způsobem, řekla bych.
Obecně nemám moc ráda hlavní postavy ženy. Nevím čím to je, většinou se prostě chovají jako krávy, pardon. Ale tady jsem si tu dívku oblíbila. Byla hodně svá, nebrala si servítky a neparála se s nikým a ničím. Nemá totiž co ztratit.
Příběh má od začátku hodně velký spád a v podstatě se neustále něco děje. I přesto množství smrti a násilí v knize najdete milostnou linku, která se celou knihou zajímavě vine.
Měla jsem spoustu otázek, hlavně na mimozemšťany, kteří nejsou moc vysvětlení. V závěru jsem dostala klackem po hlavě a místo odpovědí vyvstalo ještě více otázek. Tak snad se odpovědí dočkáme v pokračování, které u nás vyjde v roce 2023.

UslintanýVlk
10.12.2022 5 z 5

Je to přesně ten typ knihy, která vás chytne a nepustí do poslední stránky, a kterou zároveň nechcete dočíst, protože to znamená čekání na další díl. Doufám, že vyjde už brzy...
Žánrově mi trochu zapadá i do sci-fi i do fantasy. Rozhodně od této knihy nečekejte žádnou sladkou puberťáckou romantiku. Vztahová linka je komplikovaná, ale výborná. Absolutně jsem nečekala jakým směrem se budou některé události vyvíjet.

Zároveň musím vyzdvihnout narážky na některé staré čínské tradice. Nad některými zůstává rozum stát, ale když trochu pátráte v dějinách, dozvíte se, že tomu není tak dávno od dob kdy se tyto věci běžně praktikovaly.

Čína mimozemšťané pro děti od 15 let dark fantasy hrdinská fantasy

Xiran Jay Zhao