Ze života prababiček

Ze života prababiček https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229917/bmid_ze-zivota-prababicek-Wl0-229917.jpg 4 32 12

Víte, jak se oblékaly naše prababičky? Jaká byla secesní móda žen, ale i mužů? Na co se ženy této doby těšily, čím se trápily a o čem snily? Jak prožívaly dny všední i sváteční? Vydejte se s autorkou na městskou promenádu, na kluziště, do lázní i na ples, nahlédněte do tehdejších šatníků, prádelníků i budoárů. Zasvěcený komentář doplněný ukázkami z dobové literatury a unikátní obrazová příloha vytvářejí velmi plastický obraz života v době secese.... celý text

Noisette73
03.10.2022 5 z 5

Toto bylo kouzelné, moc se mi to líbilo.

cori
15.08.2022 3 z 5

Kniha je rozdělena do 22 kapitol, které se věnují dámskému odívání během roku od bruslení a lyžování, k plesům, karnevalům, jarnímu korzu, kloboukům, spodnímu prádlu, svatebním šatům, šatům na výlety a ke sportu (tenis, golf), k cyklistice, šatům na letní byt, do lázní, ke koupacímu oděvu, k šatům do automobilu, do penzionátu či do služby ve městě, do tanečních, k čajům o páté, do divadla a na koncert, k šatům smutečním, ke kožichům a rukávníkům až po nakupování vánočních dárků a k Štědrému dni. Zajímavé jsou úryvky z pera Jana Nerudy, Ignáta Herrmanna, Vlasty Javořické či Vlasty Pitterové. Muselo být únavné stále se převlékat do jiných šatů podle denní doby a stahovat se šněrovačkou na 60 cm v pase.

tittanie
30.04.2021

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně. A protože jsem neměla co číst, tak jsem si ji půjčila. Musím říct, že kniha byla ze začátku fajn, pak mi to přišlo zdlouhavé, ale musím ocenit ilustrace. Ty se mi líbily moc i ukázky z jiných knih.

alnahu
10.02.2018 5 z 5

Oblečení našich prababiček opravdu v nás budí pousmání-jak se mohly v těchto róbách pohybovat, na hlavě nosili obrovské klobouky s peřím i jejich oděvy pro sport byli zvláštní a elegantní a ony se uměli i tak v těchto róbách hýbat.S chutí jsem díky této knize vytáhla fotky mojí babičky a prababičky abych se pokochala tehdejší módou.Jsou to moje nostalgické vzpomínky můj praděda a prababička a i pak děda s babičkou měli v Praze krejčovský salón ve kterém se moji rodiče seznámili.

daza.dt
27.09.2017 5 z 5

100 % souhlasím s bookcase. Dobře a rychle se tato tenká brožura četla.

GabrielleE
15.08.2017 5 z 5

Odpočinková kniha o minulých dobách.Dobře se četla. Jsou v ní zajímavé příběhy ze života a pěkné ilustrace.

Jezinkabezinka
04.07.2017 2 z 5

Kniha je prošpikováná citacemi z dobových románů a novin, po hříchu ale chybí označení odkud je čerpáno. Chápu, že příliš dlouhý poznámkový aparát by byl naobtíž, ale až na výjimky se můžeme jen dohadovat k jakému roku a autoru se daná ukázka váže. Zbytek je doplněn někdy až citově zabarveným textem. Sám název je trochu zkreslující, celá kniha pojednává především o modě a jednotlivých sezónách roku. O praktickém životě prababiček většiny z nás se toho mnoho nedovíte.

bookcase
06.06.2017 4 z 5

Milé, půvabné, i když trošku chaotické vyprávění o časech minulých.

lucie.8
04.02.2017 4 z 5

Moc zajímavá kniha, která mi pomohla alespoň trochu proniknout do světa našich předků. Pro nadšené genealogy bude jistě přínosem. Jedinou věcí, která mě občas iritovala, bylo opakování očividných věcí, např. že v secesi neexistovalo sportovní oblečení, tuší asi každý.

adriane9
07.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha, která vás vtáhne do své doby a ač jsem za dnešní určitý komfort ráda, tahle doba měla něco do sebe a dle mého by to měla být povinná četba pro dnešní rádoby stylisty (základy odívání). Kniha, která má čestné místo v mé knihovně.

Atisa
21.09.2015 4 z 5

Čtení to bylo zajímavé, ale protože v titulu knihy není o módě ani slovo, člověk by čekal, že kniha bude pojednávat o životě našich prababiček v trošku širší oblasti.

JeKa
20.01.2015 5 z 5

Velmi čtivě napsaná knížka, která prismatem dobové módy popisuje svět na počátku 20. století. Autorka k tomu využívá četné citáty z beletrie, které atmosféru doby dokreslují. Škoda jen, že zdroj konkrétní citace uvádí jen občasně, jinak by to totiž byl i velmi dobrý tip na další četbu. Vřele doporučuji!

19.-20. století dějiny odívání

Jana Skarlantová
česká, 1944
2014  83%Ze života prababiček
1979  75%Od krinolíny k džínsům
2005  70%Textilní výtvarné techniky
1977  50%Výrobky dovedných rukou
2017  88%Diskrétní elegance

Kniha Ze života prababiček je v