Ze života pařížských bohémů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

S neobyčejným humorem, vervou, duchaplností a originalitou vylíčil zde život pařížských studentů, literátů a umělců, kteří neměli dosud štěstí či talent, aby se domohli uznání a postavení.

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96435/ze-zivota-parizskych-bohemu-96435.JPG 4.225
Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Přítel knihy
Orig. název

Scénes de la vie de bohème, 1851

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Ze života pařížských bohémů

Přidat komentář
RAntikvariat
27.09.2018

Ze záložky:

"Bohéma jsou učňovská léta v životě umělce, Bohéma je předmluva k Akademii, k nemocnici nebo ke krchovu," tolik autor. Vlastí bohému nejsou Čechy, ač jejich latinské jméno Bohemia by tomu nasvědčovalo - leč Paříž. Otcem, či spíše objevitelem, rapsódem tohoto svérázného bratrstva kumštýřů, zhrdajících šosáckým pořádkem a řídících se jen vlastními pravidly a rozmary, je Murger. Jeho hrdinové hudebník Schaunard, básník Rudolf, malíř Marcel a filosof Colline stojí na prahu dvacítky a na prahu kariéry, o které jsou přesvědčeni, že bude oslnivá. Věří v sílu svého nadání a doufají, že brzy, co nejdřív prorazí. Zatím třou bídu s nouzí. Vyrážejí klín klínem. Dluhů mají jako kvítí. Bydlí ve větrem profukovaných mansardách a tiší kručící žaludek slanečky s chlebem. Když se na ně přece jen usměje štěstí v podobě honoráře, promarní zlaťáky s lehkomyslnou granezzou, dřív než se u nich stačily ohřát. Veselou bídu u nich snáší jejich milenky, půvabné a nestálé: bujná Viola, která se později stane vznešenou kurtizánou a nakonec se počestně vdá, a něžná Mimi, která se vrátí do náruče svého milence jenom umřít. Ve volném sledu scén líčí Murger drobné příhody a nehody, radosti a smutky svých postav s vervou plnou humoru, byť občas se slzou v oku: sám po léta host neútulných podnájmů a zakouřených kavárniček Montmartru, vypráví na základě zkušeností přísně autentických.

mrkvivit
08.11.2016

Skutečně povedená a hlavně nadčasová kniha. Je vidět, že Henri Murger dobře věděl o čem píše. Víceméně jde o kaleidoskop drobných velmi autentických epizod, v nichž figuruje skupinka věčných studentů - filozofů. Víc už asi není třeba dodávat. Snad jen že řadu nuzných dní sem tam prozáří jeden nebo dva dny hojnosti, kdy někdo z přátel přijde k penězům a začínají prvé bakchinálie. Kniha ale zdaleka není prvoplánově humoristická. Linie tragiky se prolíná celým příběhem, chvílemi převažuje, chvílemi je sotva patrná, ale pořád je intuitivně cítit.
Kdo studoval nebo se přátelil během studií s adepty libovolné uměnovědy určitě potvrdí, že od dob Henriho Murgera se téměř nic nezměnilo a to dělá Ze života pařížské bohémy stále živou knihu.


Doporučujeme

Achilleova píseň
Achilleova píseň
Claudius bůh a jeho žena Messalina
Claudius bůh a jeho žena Messalina
Vojna a mír I.
Vojna a mír I.
Bídníci
Bídníci

Štítky

19. století Francie

Autor knihy

Henri Murger
francouzská, 1822 - 1861

Kniha Ze života pařížských bohémů je v

Právě čtených1x
Přečtených33x
Knihotéce54x
Chystám se číst19x
Chci si koupit3x
dalších seznamech1x