Zdroj

od:


KoupitKoupit eknihu

Vyplatí se člověku dělat cokoli, co od něj společnost očekává, nebo se má řídit svými racionálními zásadami? Je souhlas ostatních měřítkem správnosti a úspěchu lidského jednání? Dosahuje štěstí člověk, který zradí své vlastní já, aby si získal přízeň svého okolí, nebo ten, který žije pro své vlastní ideály? Slavný bestseller o ideálech. Sama kniha - dvanáctkrát odmítnuta nakladateli - jakoby kopírovala cestu hlavního Hrdiny - architekta Howarda Roarka k jeho ideálům, ze kterých nemíní ani o milimetr ustoupit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/5636/zdroj-5636.jpg 4.5176
Orig. název:

The Fountainhead (1943)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Berlet
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Přidat komentář
rabor
08. ledna

Pět největších literárních milníkú mého života:
1) MÁMA MELE MASO
2) ...a žili spolu šťastně až navěky
3) vrahem byl zahradník
4) "Cenu má pouze cesta. Pouze ona trvá, kdežto cíl je iluze poutníka"
5) Howard Roark

Alex_Jura
21.11.2018

Odpovědnost za vlastní osud, cena, kterou platíme za vystoupení z davu, to, jak je všechno relativní... ke knize jsem se dostala naprostou náhodou, ale svého času jsem jí úplně propadla. Skvělá věc, určitě doporučuji.

Ence
24.03.2018

Knihu chápu jako oslavu člověka - ve smyslu jedince - coby tvůrce, vynálezce a umělce a zároveň jako konflikt individuality se společností a konformitou. Obě úlohy kniha plní a to velmi podmanivě a sugestivně.
Co mi vadilo je, že postavy jsou poměrně černobílé a jsou od začátku do konce stejné, tj. neprodělávají prakticky žádný vývoj i přes to, že se kniha odehrává v bezmála dvaceti letech. Jedinou výjimkou je Waynand, u kterého mi ale jeho tři přerody ("mocichtivý" - "tvůrčí" - "zlomený") nepřišly uvěřitelné, protože v každém přerodu popřel své předchozí já. Ale i tak se pro mě jednalo o nejzajímavější postavu v knize.
Snad ještě víc mi vadí, že tvůrčí génius je stejně jako altruistický parazit líčen vždy pouze jednostranně, tzn. jako génius a jako parazit. Tvůrce svými výtvory produkuje užitek společnosti a altruista ji sráží k zemi. Vždy a za jakýchkoliv okolností. Tak jednoduše vymezené to podle mě není a mnohé pasáže na mě působily jako pamflet zaryté antisocialistky a zapálené obhájkyně kapitalismu. U Roarkovy zmínky o USA coby nejlepší zemi v samotném závěru knihy jsem obracel oči v sloup. Na druhou stranu se vzhledem k době, kdy kniha vznikla není moc čemu podivovat. Divím se tak spíš formě - je jasné, že čtenář bude sympatizovat s tvůrcem, když altruismus zastupuje někdo jako Toohey, který se ke konci knihy stane skoro démonem až satanem v lidské kůži. Mimochodem jeho monolog k Petrovi asi 80 stran před koncem je opravdu brilantní, skoro jsem cítil síru.
Myslím, že kniha obsahuje několik účelových výroků a někdy až zbytečně tlačí na pilu, např. Roarkova poznámka: "Pak si ovšem člověk musí přát, aby druzí trpěli - aby mohl dokázat, že je dobrý," je podle mě až příliš očividný nesmysl hraničící s demagogií. A takových pasáží je v dílu nespočítaně. Mnohokrát mi přišlo, že kniha významově posouvá vybrané abstraktní pojmy. Nevadilo mi to samotné posouvání, ale vadil mi výběr, protože se nejčastěji jedná o pojmy jako např. sobectví a egoismus, ..., tj. slova, která velmi často souvisí s kapitalismem, ale rozhodně v něm nejsou používána v autorkou zmiňovaném kontextu.
Přiznám se, že jsem často nechápal, proč postavy dělají, co dělají. U Dominiky jsem si po čase zvykl, že velmi často udělá přesný opak toho, co vyplývalo z jejího uvažování a co bych udělal já a už asi od druhého dílu jsem se vzdal toho, že bych některé její motivy kdy pochopil. Občas mě podobně nepříjemně překvapovaly i další postavy a sílil ve mně pocit neporozumění a odcizení.
Celkově hodnotím 3,5/5 (hvězdičkově 3/5 kvůli velmi dobrému hodnocení na databázi). Kniha obsahuje velmi mnoho nosných myšlenek, ale přílišná černobílost a snad i prvoplánovost z nich mnoho ubírá a nedovoluje mi hodnotit výše.

stanky
09.01.2018

Trochu rozporuplné, lehce depresivní (spíš frustrující), ale rozhodně k zamyšlení. Některé pasáže mi připomínaly červenou knihovnu, ale asi to tak mělo být.

Faith
09.05.2017

Naprosto úchvatná kniha, po které všechny ostatní blednou... Miluju Howarda Roarka a miluju ten pocit bytí tady a teď, který se dostavil při každém čtení. Toužím si ho zachovat navždy:-) Bylo neskutečné, pochopit do hloubky, jak některé věci v lidské společnosti fungují...díky za tuto knihu!:-) Budu číst určitě znovu:-)

Knihožroutová
05.05.2017

Veledílo, které mě neskutečně bavilo. Každá věta měla svůj účel a byla vystavěná s největší pečlivostí. Jasně, povahy jsou vyhnané hodně do extrémů, ale to byl účel Randové, představit svoji filozofii a poukázat na povrchnost společnosti.

negramota
18.04.2017

Ale jo. Šlo to přečíst, i když jsem u toho neskutečně trpěl. Natahované, předvídatelné, ploché. ale určitě inspirativní. Mělo by se o tom víc mluvit.

patactvrtina
28.12.2016

Tato kniha se mě opravdu dotkla. Nikdy na ní nezapomenu.

berila
24.10.2016

Jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Čtu hodně, děj mnoha knih brzy zapomenu, ale na tuto knížku se opravdu zapomenout nedá.

Janek
25.07.2016

Velmi svérázná a provokativní kniha, ze které mám dost rozporuplné pocity. Ale evidentně to za to stálo, když jsem ji dočetla až do konce...

janarzk
25.07.2016

Zvláštní, zajímavé, netradiční, nadčasové, ...! A velmi čtivé.
Pro mě několik málo pasáží (spíše v druhé polovině) zbytečně zdlouhavých, proto dávám "jen" čtyři hvězdy.

Blizzy
29.05.2016

Randová je zajímavá, ale tady hrdinové trpí příliš ostentativně.

Serja
03.04.2016

Opus magnum na který nikdy nezapomenu.
Těšil jsem se na každou stranu, která byla o Howardu Roarkovi.

Ať žije Fountainhead!
S úctou
Gail Wynand

Teron
15.11.2015

Třikrát půjčeno z knihovny, poté koupeno a nakonec umístěno v knihovně na čestném místě těch svazků, které mne skutečně oslovily a ovlivnily. Pokud se plácáte v životě a vaše mysl neví, kudy kam, tohle může být jedna z možností cesty sama k sobě a k vlastnímu já.

momo01
24.08.2015

Vzhledem k roku, kdy byla kniha napsaná, tak klobouk dolů nad její nadčasovostí.

LenysekC
31.05.2015

Trochu mě zklamal ten "patos" v závěru. První soud s Roarkem byl mnohem výmluvnější, než celá jeho závěrečná řeč.
31.1.2016:
Přečteno znovu, a opět zážitek. Líp jsem pochopila jednání postav a zase si z toho něco vzala. I díky tomu, že jsem mezitím přečetla Atlasovku - ve Zdroji autorka nakousla některé myšlenky, které v Atlasovce dokončila.

klarka05
25.03.2015

Kniha se mi líbila, i když pochupit některé myšlenkové pochody některých postav bylo občas docela náročné.

sonihe
23.02.2015

Nemůžu si pomoct, ale pro knihu mě nenapadá lepší slovo, než vyumělkovaná..postavy, charaktery, rozhovory..Vzhledem k reakcím ostatních uživatelů mě napadá, co je ve mě špatně..ale pak mě zaujalo v předmluvě, jak autorka posuzuje kvalitu příběhu a to zodpovězením na tyto otázky: Chtěla bych tyto postavy potkat a vidět jejich osudy ve skutečném životě? Je tento příběh zkušeností, již stojí za to prožít? Je radost ze sledování těchto postav dostatečným účelem sama o sobě? No a mé odpovědi je ne, Ne a na třetí otázku opravdu NE..prostě mě toto téma míjí, míjí mě černobílý svět, hledání ideálního člověka, naopak mě to irituje..Na druhou stranu knize nelze upřít dobrý myšlenkový koncept, který mi nedovolil knihu odložit.

ziriant
21.12.2014

Nedá mi to, abych nesrovnávala Zdroj s Atlasovou vzpourou - koneckonců jsem knihy četla v závěsu za sebou. Tedy po Atlasově vzpouře byl Zdroj, především zpočátku, docela vítaným oddechem a posunem od obecné filosofie k příběhu jednotlivce. Knihy Ayn Randové jsou opravdu výjimečné a jsem si jistá, že také velmi dobře poznatelné i anonymně. Což hodnotím jako klad, protože spisovatel by především měl být svůj, ale je pravda, že třetí knihu podobného ražení bych nyní už s chutí přečíst nezvládla. O to radši se budu k oběma dílům vracet v letech budoucích. Stejně jako Atlasova vzpoura má v sobě Zdroj spoustu myšlenek, které se i ti egoističtější z nás neodvažovali živit, nebo dokonce poslat na světlo světa. Ale Zdroj je k tomuto velmi dobrá motivace.
Komplikované pro mě jako čtenáře byla nicméně jedna věc: a to pochopit jednání hlavních postav. Přes jejich jednoznačné pohnutky z počátku příběhu jsem měla s uplývajícím časem docela problém odpovídat si na otázku "Proč?". Ke čtení knih by tohle zamyšlení mělo patřit a obvykle mi nedělá problém projít si touto fází už v průběhu čtení, ale zde jsem jej musela odložit na "někdy potom", jinak bych se asi nehnula z místa. Troufám si říci, že postavám z Atlasovy vzpoury, jejich podnětům a jednání jsem rozuměla mnohem více. Nebo jsem se spíše s nimi uměla lépe ztotožnit.
Každopádně musím Ayn Randové poděkovat, protože po dočtení knihy mám z života (a možná i ze sebe) zase euforičtější pocit. Dovolila si říci to, co si někteří z nás pouze myslí, pokud vůbec.

Thessaloniki
06.12.2014

Jak vidno, tato kniha podněcuje většinu zdejších hodnotitelů k psaní rozsáhlých - většinou opěvujících - elaborátů ;)
Souhlasím, nemám moc co dodat.
Snad jen, že Zdroj patří do skupiny jedinečných knih, jaké se v celosvětové literatuře hojně nevyskytují.

Ládja
27.09.2014

„Aby člověk mohl říci miluji tě, musí nejdřív umět říct já.“

Chtěl bych pronést „Já“, dříve jsem to i používal, ale po přečtení této knihy se musím sám sebe ptát, jestli jsem toho vůbec schopen v tom smyslu, v jakém se to myslí. V tom smyslu v jakém by to skutečně mělo být proneseno. Není to jen tuto větou, ale to celou knihou. Postupným proplouváním světem, který se povedlo autorce vytvořit. Světem, který je zajímavý. Světem, který se vůbec, ale vůbec neliší od toho skutečného, až na pár výjimek. Jak říkám sama autorka: „Píšu a čtu kvůli příběhu, posuzuji kvalitu příběhu podle toho, jestli bych chtěla žít s lidmi, nebo aspoň potkat nějakého hlavního hrdinu.“ Osobně, po přečtení, dalo by se i říci, že hned po pár stránkách, jsem si přál, abych mohl Howarda Roarka někde někdy potkat. Nejen jeho, ale i Dominiku a i pana Wynanda. A zároveň se musím ptát, jaký by byl tento svět, kdyby existovalo více Roarků. Více lidí, kteří by šli za svým sen, za svým „egem“ a nikdy by se nenechali strhnou kvůli penězům od velkých obchodních korporací, od mocných lidí, pro pocit vlastnictví peněz. Kdyby existovalo více lidí, kteří by se dokázali postavit svým šéfům a říci jim svůj pravdivý názor a postavit se proti zaběhnuté logice a zaběhnutým pravidlům kvůli tomu, že by si stát za svým a nikdy by se nenechal přeplatit. Ne vymluvit, ne vždy má každý člověk pravdu a jsme jen lidé, takže se občas mýlíme, ale prostě a jednoduše přeplatit. Kdyby existovalo více lidí, kteří by svoji práci dělali proto, aby ji dělali a ne pro zisk, moc a další materiální věci získané díky té práci. Pracovat pro ten okamžik, když pod rukama člověk vidí rostoucí svoji vizi a svůj sen.

Nevím, jak v dnešní době, ale za mého študování kniha nebyla v povinné četbě. Na jednu stranu se divím, na tu druhou to naprosto chápu, vždyť ti na vyšších místech nechtějí, aby člověk měl vlastní názor.

I přes docela velký rozsah, jsem v knize objevil jen pár stránek, které mi přišly celkově nezáživnější než ostatní. Ale hned od první stránky jsem čekal a musel jsem číst dál a dál a dočíst životní příběh hlavních hrdinů. Je to jedna z mála knih, u kterých jsem se s postavami jen těžko loučil a mohu směle dodat, že mi budou chybět. Knihu mohu jen doporučit, je škoda, že není více známá a jsem jen rád, že jsem k ní přišel tak jak jsem k ní přišel.

Příjemné čtení a hledání.

Chtěl bych aspoň jednou umět říci „Já“.

hladko
02.09.2014

Jsem nedočkavec . A tak jsem obtěžoval své okolí výkřiky nadšení a to jsem měl za sebou jen něco málo přes stovku stránek. Počet těch nepřečtených, které na mě v tu chvíli teprve čekaly, ve mně vyvolával příjemný euforický pocit podobný tomu, který prožívá klučina, když v prvním týdnu prázdnin dorazí k babičce na venkov. Vidina a předpoklad krásných silných příběhů je spolu se senem, třešněmi a psy, cítit ve vzduchu a konec prázdnin je tak daleko a je tak nepatrný, že není vidět a tudíž nemá smysl se jím trápit. Navíc hned první den narazíte na takového compañera o kterém po první výměně pohledů víte, že tohle nebudou obyčejné prázdniny a že kamarádství, které sice teprve zapouští kořeny, dalece přesáhne horizont jednoho léta. Jako když potkáte svého staršího indiánského bratra, spolubojovníka na válečné stezce, svého průvodce mystikou života a morálního gurua. Jako když potkáte svého Howarda Roarka.
Život se se ke mně natáčí tou stránkou, kterou se právě zaobírám. A pokavaď jsem právě unešen knihou, jejíž leitmotivem je složité prosazování a nepochopení nadprůměrné architektury, pak už je jenom otázkou času, kdy narazím na nějakou současnou paralelu. A tak jsem se televizí dopřepínal až k dokumentu o Janu Kaplickém a jeho nepostaveném Blobu, o snahách a úspěších tehdejších elit o ovlivňování obecného vkusu, o využívání médií k prosazování vlastních názorů a dalších kontextech jakoby obtištěných z fantastické nadčasové knihy napsané ve čtyřicátých letech, které bych snad jen zachoval její originální název – Fountainhead. Uděluju osm hvězd z pěti.

elypsa
23.08.2014

Doporučuji. Zajímavá filozofie a perfektně vypracované postavy, které si budu pamatovat do konce života.

marvan00
04.08.2014

Když si člověk přečte zdejší exaltované kometáře ke knize Zdroj, má pocit, jako by čtenáři komentovali Bibli, nikoli román :) Je to pochopitelné, Zdroj není běžná literatura, ale filosofický román-teze. Těm, kdo vyčítají autorce nízkou literární úroveň, uniká podstata věci. Postavy mluví tak nereálně proto, že se máme nechat okouzlit především krásou myšlenek, nikoli stylu.

orson
07.03.2014

Po dlouhé době zase jedna kniha s velkým K. Ne že bych se vším v ní souhlasil, místy to bylo až moc ideologické a intelektuální (pohnutky některých postav mi přišly opravdu hodně přitažené za vlasy), ale celkově hodně příjemné čtení. Navíc z oblasti architektury (která je pro mne momentálně docela aktuální kvůli rekonstrukci domu), takže o to více jsem se mohl s některými myšlenkami ztotožnit :)

LordBexr
20.10.2013

Jedna z nejlepších knih, které jsem v životě četl. Určitě ji řádím mezi nejlepší 3.

corazon
18.10.2013

Zdroj vyvoláva emócie
otvára oči
povzbudzuje k vlastnému životu.

...a dozvedela som sa, že "talent není nic víc než vrozená vada"...

Akana
26.09.2013

Je to impozantní román. Tradiční formou, ale nekompromisní svým poselstvím. Čte se to báječně, délka tu není problém. Problém je v tom, že po jeho přečtení (i během něho) má člověk pocit, že se právě o životě dozvěděl něco zcela zásadního, nevyvratitelného, univerzálního, ale ten pocit neroste sám od sebe, ale je promyšleně a účelově budovaný autorkou.
S její životní filozofií můžete souhlasit nebo ne. Spousta myšlenek zde nastolených mi mluvila z duše (definice bulváru, str.463 nahoře), s jinými bych polemizoval, některé odmítám, záleží na úhlu pohledu. Ayn Rand ale podřizuje svému úhlu pohledu fungování všehomíra s přehnanou sebejistotou. Zápas jednotlivec versus kolektiv má v jejím podání naprosto jasně vymezené role a morální hodnocení. Ve světle jejího výkladu je všechno kolektivistické ve společnosti nanejvýš opovrženíhodné a vůle jednotlivce naopak tím božským Zdrojem. Jenže o to právě jde: Rand si všechno nasvěcuje právě tak, aby jí vyšel kýžený výsledek, aby její filozofický systém neměl ani trhlinku. V proslovech hlavních postav se to hemží kategorickými soudy. Závěrečná obhajoba Howarda Roarka obsahuje takové množství slov jako "nikdo", "žádný", "jediný", "všechno", "nic", že to skeptik ve mně prostě nesežere. Takhle jednoznačně polarizovaný, takhle černobílý svět není. Americký patos (s příznačnou totální absencí humoru) je tady představený ještě ve své relativně nevyprázdněné, hrdinské formě, ale je tam, a s ním jsem se nikdy neztotožnil.
Ale budiž, názory jsou různé, nemusím se vším souhlasit, aby se mi román mohl líbit. A Zdroj se mi líbil a přes všechny ideové výhrady bych ho mohl ohodnotit nejvyšší známkou. Ale co mi v tom brání, je způsob jakým autorka svůj světonázor do díla hustí. Urputně a pod tlakem, takže se z něho stává spíš manifest. Hlavní postavy se svojí vševědoucí empatií se stávají nereálnými nadlidmi, i když je to, pravda, nezbavuje sympatií nebo odporu. Všechno míří neochvějně za svým cílem, a cokoli by mohlo ten cíl zamlžit nebo relativizovat, je pomíjeno.
Z předchozího by mohl vzniknout dojem, že mě Zdroj odpuzuje. Vůbec ne. Málokterá kniha ve mně zanechá tolik semínek ke klíčení, tolik návodů k zamyšlení. Hodně věcí si budu ještě dlouho v hlavě přemílat a něco mě snad i ovlivní, a román, který zanechá takovou stopu, stálo za to přečíst. Jen se prostě snažím myslet vlastní hlavou (tak jak to po mně Ayn Rand chce) a o vznešenosti (a obecné platnosti) velkých slov si myslím svoje.

Sherilyn
15.08.2013

Překvapivé, úžasné a šíleně čtivé, něco mě pořád popohánělo dopředu, jen abych věděla, co bude dál.

Capulet
19.07.2013

Příliš knih na mě neudělalo takový dojem, jako Zdroj. Asi si budu v životě přát přiblížit se hodnotám a principům, které bych měl cítit nejspíš jako velmi přirozené odjakživa. Bohužel, nad některými "věcmi" se člověk začne zamýšlet, až když mu je někdo naservíruje, jako to udělala Ayn Rand.
To, že studuji architekturu, je už jen nepatrný detail, díky kterému mu kniha dala možná ještě o něco víc.

Dlouho jsem nečetl takhle velký román.
Bude se mi po Vás stýskat Howarde Roarku, Dominiko Franconová a Gaile Wynande.