Zbořeno: Zaniklé pražské stavby 1990–2020

Bourání má v Praze bohatou historii a jen za posledních třicet let šly v hlavním městě k zemi desítky budov, některé nevyhovující, jiné ale mimořádně cenné. Obětí posledních pražských demolic byl Aulického Transgas na Vinohradech nebo nárožní, takzvaný Kozákův, dům na Václavském náměstí. Publikace pojednává slovem a obrazem čtyřicet objektů, jejichž ztráta památkový fond výrazněji poškodila. Z těch známějších k nim patří proměna horizontu pražské Hanspaulky po zničení hotelu Praha, estetická degradace Klimentské ulice po zboření Špačkova domu nebo demolice unikátní mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna. Kniha se ale zaměřuje i na stavby, jejichž konec palcové titulky nezaznamenaly, jako například skladový areál Na Třebešíně, továrny Ringhoffer, Walter, Lokomotivka, Pergamenka či Praga v Karlíně. Bohaté obrazové vybavení knihy zahrnuje materiál archivní i novější, pořízený v době před zánikem budov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467112/big_zboreno-zanikle-prazske-stavby-1990-0P6-467112.jpg 4.411

Kniha Zbořeno: Zaniklé pražské stavby 1990–2020

Anchie

Velmi zajímavá knížka, která mě donutila podívat se na mnohá místa novýma očima. Jen škoda, že jsem u toho musela neustále vyhledávat na internetu, jak to kde vypadá teď. Alespoň jednu fotku nové zástavby do každé kapitolky bych opravdu ocenila!

Lucieve
30.06.2021

Zajímavé čtení, jelikož v Praze nežiji dlouho, tak jsem se dozvěděla mnoho nových informací. Jediné, co bych do knihy dodala, jsou fotografie současného stavu. Líbilo by se mi vidět aktuální i minulý stav vedle sebe. Jinak za mě velmi zajímavé a rozhodně doporučuji. Doufám, že žádného dalšího bourání se jen tak nedočkáme a že bouřlivá etapa bourání všeho, co se zdálo málo výnosné, už skončilo.