Zázračná madona

Zázračná madona https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476932/bmid_zazracna-madona-8s3-476932.jpg 3 13 2

Romaneto Zázračná madona vyšlo časopisecky roku 1875 v Lumíru, knižně roku 1884. Vypráví příběh sebezničující lásky, v níž hraje tajemnou roli medailon s obrázkem Murillovy Madony. Arbes v něm aktualizuje motiv elixíru mládí a otevírá téma hledání ideálu krásy. Součástí svazku jsou vybrané povídky s poznámkami Karla Poláka.... celý text

Dudák1979
05.12.2023 3 z 5

Netihnuv prilis k archaicke mluve klnul jsem stylu autorove, rozjimaje, zda komlikovanost mluvy jeho nebyla't ulitbou boji za jazyk cesky. A byt pribeh ten sujetovy um autoruv znacil, bylte prilis vzdalen vtahnuti do deje mysli me.
Ale jinak vcelku cool.

kap66
28.01.2023 3 z 5

Romaneto vystavěné tak, jak jsme u autora zvyklí: vypravěčův přítel přibližuje příběh plný tajemství, postav vzájemně podivně propojených, zažívajících zázračné děje; v závěru pak poskytuje „vědecké“ vysvětlení. Oproti např. Newtonovu mozku je to silně romantické - postavy jsou zmítány náhlými hnutími mysli (jimž Arbes věnuje mnoho slov), zatímco pravé tragédie se jich příliš netknou. Navrch silně archaický jazyk (kam se hrabe přítel Neruda) dělá z tohoto dílka - a možná i celého autora – čím dál víc sousto pro fajnšmekry. Já ho občas se zájmem ochutnám, ale přednost dám spíš třeba zrovna Nerudovi.

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  90%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci