Závislost

Podtitul: Jak jí porozumět a jak ji překonat. Jaké jsou kořeny závislosti? Známý autor Heinz-Peter Röhr je vztahuje k touze po blízkosti, lásce, uznání. Léčba závislosti podle něj vyžaduje upřímné uznání vlastní nemoci, které lze zpracovat jen skrze truchlení. Ve své knize, jež pojednává o různých druzích látkových i nelátkových závislostí, Röhr nezapomíná ani na blízké osoby lidí se závislostí a na rizika tzv. spoluzávislosti a závislých vztahů. Popisuje, jak se se závislostí vypořádávají různé osobnostní struktury (narcistická, hraniční, hysterická, schizoidní atd.). Pojednává o konfliktu mezi autonomií a závislostí. Hledá příčiny recidiv a krizí během terapie. Téma viny a studu, jejichž prožívání je pro osoby se závislostí typické, autor zpracovává na základě podobenství o ztraceném synu. Kniha je výsledkem jeho dlouholeté terapeutické práce se závislými. Heinz-Peter Röhr se přes 30 let zabývá psychoterapií závislostí na odborné klinice v německém Fredeburgu. Při své terapeutické práci i v mnoha knihách, které napsal, využívá léčivé působení pohádek a mýtů. V Portále vyšly jeho knihy Narcismus – vnitřní žalář, Hraniční porucha osobnosti, Hysterie – strach z odmítnutí, Závislé vztahy, Cesty z úzkosti a deprese, Nedostatečný pocit vlastní hodnoty, Zneužití....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289320/zavislost-h5n-289320.png 4.110

Sucht – Hintergründe und Heilung. Abhängigkeit verstehen und überwinden (2008)

Psychologie a pedagogika, Zdravotnictví
Vydáno:, Portál

lucie.8

Hodně poučná kniha - je psaná čtivě a přehledně, takže je vhodná i pro laika. Od tohoto autora si toho rozhodně přečtu více.

PAVEL z BRNA

Kniha se mi velmi líbila neboť informace, které jsem potřeboval, jsem v ní našel. Je fakt, že mohla být obsáhlejší, tedy místo 172 stran mohla mít 400-500 stran, aby závislosti probrala důkladněji, zvláště ty nelátkové.

petaSk
21.07.2016

Dávám tři hvězdičky, ale jen kvůli tomu, že podstatná část knihy shrnuje poruchy osobnosti, které autor probírá v samostatných knihách. Zde jsou však dávány do souvislosti se závislostí. Je tedy logické, že to autor rozebírá i zde. Bohužel na samotnou závislost už pak nezbývá tolik prostoru. Často se pracuje jen se závislostí na návykových látkách a ostatní se přeběhnou letem světem.