Čím je užitečný hmyz

Čím je užitečný hmyz https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393941/bmid_cim-je-uzitecny-hmyz-tPS-393941.JPG 4 6 2

JulianaH.
08.05.2021

Tohle byla jediná kniha na chatě, kde jsem trávila víkend. :D A zároveň moje první seznámení s medvídkem Pú, který se mi v dětství jaksi vyhnul. Zvířátka jsou roztomilá a sympatická (hlavně Ijáček), takže nevylučuji, že se v budoucnu dostanu i ke knížce Alexandra Milneho.

Je záslužné vysvětlovat dětem (a někdy i dospělým), že hmyz potřebujeme. Celkově se mi knížka líbí a klidně bych ji nějakému dítěti přečetla. Ale v další diskusi s ním bych se pokusila ještě o jinou rovinu výkladu:
1. Pú a jeho přátelé dospějí k závěru, že hmyz nemohou ze Stokorcového lesa vyhostit, a začnou ho zvát a vítat. Fajn. Jenže hmyz tu byl evolučně dřív a my jsme vlastně zabrali jeho životní prostředí, nikoli on to naše. Nemyslím, že bychom měli právo rozhodovat o tom, jestli tu smí být. :)
2. Jasně, že je pro nás užitečný (byť třeba nepřímo jako potrava jiného hmyzu); ale kdyby nám náhodou neprospíval ani neměl svoje místo v ekosystému, pořád by bylo špatné mu ubližovat, jelikož je živý, cítí bolest a má zárodečné emoce.
Nicméně tahle knížka může být dobrý podnět k rozvíjení etického vztahu ke zvířatům.

EvikU.
29.11.2019 5 z 5

Medvídek Pú je krásná pohádka. A tato knížka moji dceru moc baví.

Walt Disney
americká, 1901 - 1966