Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352748/bmid_zasnoubena-se-smrti-L3G-352748.jpg 4 48 18

Řadou dobových, dosud veřejnosti neznámých či jen zcela výjimečně publikovaných snímků, dokumentů a plakátů bohatě doplněná publikace Zasnoubena se smrtí z pera novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové, je inspirována pohnutými životními osudy první české ženy popravené nacisty Ireny Bernáškové (7. 2. 1904 – 26. 8. 1942) a jejího otce, předního českého grafika Vojtěcha Preissiga (31. 7. 1873 – 11. 6. 1944). Irena Bernášková, známá jako Inka, byla mimořádnou osobností dvacátého století. Rodiči vychována v silném vlasteneckém duchu, obdařena talentem na jazyky, analytickými schopnostmi, obrovskou odvahou, jíž převyšovala i muže té doby, po vzniku protektorátu Čechy a Morava všechny své schopnosti vynaložila na osvobození rodné země – Československa. Její odbojová činnost byla úzce spojena především s vydáváním ilegálního časopisu V BOJ, se získáváním prostředků a techniky na jeho výrobu, ale také s převáděním československých vojáků do zahraničí. Po zatčení podle skromných odhadů při výsleších mlčením zachránila na tři stovky spolupracovníků. Veškerou odbojovou práci brala na sebe. Spolu s Inkou Bernáškovou se vracíme do doby, kdy šlo o bytí či nebytí našeho národa i Československa. Knížka, která je zhmotněním paměti o naší minulosti v té nejtragičtější podobě, je prolnutím literatury faktu s beletrií.... celý text

Jančaz29
13.12.2022

Nádherná kniha, moc za ni autorce děkuju, od teď už si budu Inku a její rodinu pamatovat !!!

iv.ča
13.02.2022 5 z 5

Tuto knížku by měli dát jako povinnou četbu ve školách. A určitě by si jí měl přečíst každý.
Pro mě jedna z našich největších hrdinek, která zaplatila za svoji odbojovou činnost, tu nejvyšší cenu. Za svoje přesvědčení, vzdor, odvahu, statečnost a hrdinství. Čest její památce.

ErikaJ
03.11.2021 4 z 5

Skláním se před nezlomnou odvahou Inky a před její láskou k vlasti, která byla silnější než strach ze smrti.

kozusnice
23.10.2020

Pěkná knížka. Ano psaná čítankově ale proč ne. přečetla jsem jivelmi rychle. Jedním dechem a smekám.. Tehdy byly lidé vlastenci a hlavně měli za co a koho bojovat..

orinka3
15.10.2019 3 z 5

Příliš čítankové, patetické. Řekla bych, že dnešní čtenář ocení spíš ženu z masa a kostí. S chybami.

Kerberos
11.10.2019 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, dojemný příběh přednášený velmi angažovaně.Inka Bernášková byla určitě velmi statečná,ale také si myslím,že si ji autorka trochu idealizuje.

Eigis
09.09.2019 4 z 5

Člověk musí k paní Ince cítit veliký respekt. Autorka to, ale se svým obdivem k ní trochu přehání, popisuje jí příliš zidealizovaně a mě v příběhu chybí takové ty drobnosti, díky kterým si člověk představí paní Inku také jako obyčejného člověka a ne jen jako neutuchající bojovnici a hrdinku.

mayinka
02.03.2019 4 z 5

Diky teto knize jsem si jeste hodne informaci dohledavala. Font a graficke prace jejiho otce jsou perfektni.

francouz
01.03.2019 5 z 5

Je určitě důležité psát o lidech, kteří, proto, abychom my se měli lépe, a hlavně mohli žít ve svobodné zemi, položili na oltář to nejcenější co mají. Ano položili život za svobodu, za svojí zemi.
V tomto případě je to navíc, žena, která musela, tak jak to je, a v té době to bylo určitě ještě silnější, musela všem dokazovat, že na to má. To jak se rozhodla bojovat je opravdu hodné neskutečného obdivu, i to, že nevolila pocit bezpečí, když se smyčka začala stahovat.
Ano je třeba stále ukazovat takové případy, které nám bohužel v této době chybějí, v době, kdy je důležitější mít správný marketing než hlásat a bojovat za pravdu.
Bohužel tato doba je taková, ale já doufám, že tyto příklady nezůstanou opomenuty a budou připomínany.

i_vanička
25.02.2019 5 z 5

Hluboce se klaním před statečností lidí jako byla Inka Bernášková. Kniha mě přiměla zamyslet se nad rozhodnutími, které pak nezvratně utváří naše životy a nad vlastní statečností. A nebo snad zbabělostí?

olga8832
26.09.2018 5 z 5

Skvělý příběh

cmelda26
09.06.2018 1 z 5

Styl knihy se mi vůbec nelíbil.

grillica
21.04.2018 5 z 5

Dle názvu jsem se trochu obávala snahy o senzaci, ovšem kniha Jany Vrzalové překonala všechna má očekávání. Stylistika, slovní zásoba a krásná čeština jak za první republiky, historická fakta spolu s uvěřitelnými dialogy, ale zejména osud Inky mě naprosto pohltil.

Inka. Inteligentní, moudrá, statečná a rovná žena, pravá dcera svého otce. Vlastenka, odvážná, silnější než lecjaký chlap, pomáhala otci Vojtěchu Preissigovi v protinacistickém odboji s vydáváním ilegálního časopisu V Boj, s nasazením vlastního života pomohla převádět lidi přes hranice. Při krutých výsleších gestapem vzala vinu jen a jen na sebe, neudala nikoho z rodiny, nevyzradila jediného spolupracovníka a uchránila tak desítky lidí před perzekucemi. Do poslední chvíle neztratila odvahu a víru, že válka skončí a bude dobře. Odvaha a vnitřní síla, kterou prokázala před německým tribunálem by neměla zůstat zapomenuta!

cori
19.04.2018 4 z 5

Kniha líčí životní příběh Ireny Bernáškové, která díky vlastenecké výchově od otce Vojtěcha Preissiga a nešťastnému bezdětnému manželství věnovala všechny své síly boji proti okupantům (tvorba ilegálního časopisu a převádění lidí přes Slovácko a Slovensko do Maďarska).Autorka se věnuje nejen její ilegální činnosti, ale i dětství a mládí prožitým v USA.
Epizody z Inčina života jsou prokládány informacemi z velké politiky. Mně, protože znám historii, přišly někdy až moc zdlouhavé a nudné (např. popis telefonátů Franka s Hitlerem), ale chápu, že čtenáři neznalí historie potřebují osvětlit souvislosti. Nejvíc na mě zapůsobil konec knihy, v němž autorka líčí Inčino odvážné vystupování před soudem i její poslední chvíle.
Doporučuji přečíst si i vzpomínky její spolupracovnice a spoluodsouzenkyně malířky Milady Marešové - Waldheimská idyla.

petr.trep
17.01.2018 2 z 5

Jsem rád, že někdo zmapoval osud statečné Inky Bernáškové, které si velmi vážím. Děkuji i autorce.
Bohužel však pro mě je kniha velmi nudná, špatně se mi čte. Škoda...

8130
11.01.2018 5 z 5

I Vám Inko Bernášková, dlužíme... dík Janě Vrzalové,je ten dluh menší...

Akula
06.01.2018 5 z 5

Naprosto zapomenutá část historie odboje. Alespoň pro mne. Po přečtení této knihy se za to skoro stydím, že jsem o panu Preissigovi a jeho dceři nevěděl. Takovíto lidé nesmějí být zapomenuti. Ze začátku jsem si chvilku zvykal na autorčin styl, pak mě kniha pohltila. Nelze dát jiné hodnocení. 100%.

evasamankova
09.12.2017 5 z 5

Zvláštní kombinace literatury faktu a krásné literatury. Několik stran mi trvalo, než jsem si na tento styl zvykla. Ovšem pak jsem knihu nemohla odložit.
Irena Bernášková byla neskutečně statečná a odvážná žena. A Jana Vrzalová podala její osud velmi působivě.

první republika, 1918-1938 osudy žen protifašistický odboj Protektorát Čechy a Morava český odboj meziválečné období

Jana Vrzalová
česká, 1951
2017  76%Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty
2016  80%Můj život byl... : Průřez tvorbou Marie Uchytilové
2020  70%Fatty & Lili - Humor a moudra z gauče a cvičáku

Kniha Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty je v