Zaříkávač koní

Zaříkávač koní https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6733/bmid_zarikavac-koni-SqW-6733.jpg 4 485 120

Pod modrým nebem Montany se setkávají hrdinové příběhu zraněného koně, zmrzačené dívky, ctižádostivé matky a "zaříkávače koní", člověka, který dokáže léčit divoké, neovladatelné koně. Grace je jediné dítě Annie Gravesové, šéfredaktorky prestižního newyorského časopisu, a jejího manžela, právníka Roberta. V okamžiku, kdy si dívka jednoho zimního rána vyjede na svém koni Tulákovi a srazí ji čtyřicetitunový nákladní vůz, se však životy všech členů rodiny obrátí vzhůru nohama. Dívka i kůň nehodu přežijí, ale Grace je těžce postižená a Tulák tak vážně zraněný a především traumatizovaný, že i veterinář, který mu zachránil život, lituje, že ho nezastřelil. Annie však odmítá dát zběsilého koně usmrtit, neboť cítí, že pokud by to udělala, něco by zemřelo i v její dceři. Vydává se tedy s Grace a Tulákem na zoufalou pouť přes půl Ameriky do Montany, kde žije rančer Tom Booker. Tento "zaříkávač koní" je patrně jediným člověkem, který může koně uzdravit. A tam, v kraji plném mimořádné krásy, se odehraje drama, jehož hrdinové hledají lásku, porozumění a naději... Román proslavilo stejnojmenné filmové zpracování s Robertem Redfordem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Příroda, zvířata
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Horse Whisperer , 2002

Luigi1
15.03.2021 5 z 5

Nádherné čtení i super film.Jsem moc rád,že jsou tak dobří spisovatelé.

Kanylka
08.03.2021 3 z 5

Viděla jsem film a pak teprve četla knížku, při čtení se mi vybavovaly úryvky filmu, za mě dobré "romantické" čtení.

ladyfromskye
25.02.2021 3 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem uživatelky mazda333. I pro mě je film Zaříkávač koní jedním z nejmilejších, byl důvodem, proč jsem si před mnoha lety koupila i knížku. Bohužel, ta mě neskutečně zklamala.
Jistěže za to do jisté míry můžou očekávání vyplynuvší z filmu. Jenže, ruku na srdce, otevřít oči kritika, a hned je jasné, že ze Zaříkávače koní fakt, že se jedná o prvotinu, prostě doslova sálá. Vážně by mě zajímalo, jak vypadal surový text, jak hlavní myšlenka, jak hlavní poselství, dokonce i to, jak autor chtěl, aby se knížka jmenovala. Jsem přesvědčená o tom, že by mi to leccos vysvětlilo.
Soudím, že nejsem jediná, kdo si myslí, že jak název knihy, tak i anotace (jejíž znění však bývá v rukou redaktorů, případně markeťáků, což obvykle všechno vysvětluje) by měly odrážet hlavní myšlenku a body celého příběhu. V tomto případě navíc i určovat, kdo bude hlavní postavou, centrem celého dění. Nevím, jak jste to cítili vy, ale za mě se o tuto pozici prakticky rvaly hned tři postavy. A ta, které by podle názvu měla tato pocta patřit, ta boj celou dobu projížděla na plné čáře.
Kdo namítá, že záměrem bylo i to, aby byl a zůstal Tom Booker tak trochu tajemnou a nedosažitelnou postavou, tomu doporučím přečíst si třeba knihu Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho – není nemožné, ale naopak docela snadné být hlavním hrdinou, a přitom o sobě moc neříct.
Další položka ke kritice – stavba příběhu. Tedy, já samozřejmě netvrdím, že nehoda a její následky nebyly důležitou součástí textu. Ale aby byla tak dopodrobna popisovaná? Skončilo to někde na straně 70; jestliže má knížka 296 stran, znamená to, že zabrala téměř čtvrtinu příběhu. Nemluvě o tom, že chvílemi byly popisy tak drasticky detailní, že mi z toho bylo nejen úzko, ale dokonce špatně. Jste-li citlivější povahy, tohle vás nejspíš semele. No a na tu hlavní část, na kterou se určitě všichni čtenáři těší, na práci zaříkávače koní, si počkáte do poloviny knížky. A stejně nemáte vyhráno, protože o "krocení" nemocného koně se moc nedozvíte.
Za to se dozvíte mnohé o Annie. A za mě je to věc, kterou bych si děsně ráda odpustila. I ve filmu vystupuje tato postava jako matka, která nepatří k těm nejlepším. Ale postupně se přerodí a stane se mnohem lepší. Tady? Tady ji prostě musí každý rozumný člověk doslova a do písmene nenávidět. Bože, to byla tak hrozná ženská! Žádná sebereflexe, žádné skutečné nebo uvěřitelné emoce, žádná proměna. Nic. Akorát na sebe strhává veškerou pozornost (a jsme zpět u toho boje o titul hlavní postavy).
No a o nějakém poselství, o tom si taky můžete nechat leda zdát. Oprava, jedno tam je. A je hezké, ale rozhodně není tím tahounem, jakým by mělo být. Proč? Protože jednoduše nedostalo příležitost.
Summa summarum, i když patřím k těm, kdo si zakládají na tom, že znají nejen filmové provedení, ale i knižní předlohu, tady říkám: Vzdejte to. Jestli máte rádi film takový, jaký je, nekažte si dojmy z něj knížkou. Za těch pár naleštěných klenotů, které v textu (možná) objevíte, to nestojí.

Jara.v
13.02.2021 3 z 5

Knihu jsem měla trochu problém číst, kvůli přílišnému rozepisování. Na druhou stranu si ale člověk dokázal představit daně místo i postavy aniž by si pod nimi představil herce z filmu. Vlastně je celá kniha o hledání svého místa na tomto světě a pochopení sebe sama. Ten konec byl docela drastický a smutný, ale jiné východisko asi opravdu nebylo. Celkově kniha dobrá, ale znovu už ji číst nebudu.

Sabča817
20.12.2020 3 z 5

Film jsem viděla asi 2krát, ale moc si ho nepamatuji, proto mě tak šokoval ten konec. Jinak kniha zase není takový zázrak. Začátek mi dělal problém rozečíst a Annie mi byla silně nesympatická.

EvikU.
07.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Tohle je prostě dokonalý. Po celou dobu čtení jsem byla plná emocí. Je to moc smutný. Na konci jsem brečela jak želva. Zároveň je to i úžasný, co s tím koněm a vlastně i s hlavní hrdinkou dokázal. Že se na něj znovu posadila.

Jen ten konec je teda jiný než ve filmu a já bohužel nejdříve viděla film. Obojí hezký, ale štve mě když to má jiný konec. Určitě doporučuju. Hlavně pro milovníky koní nebo zvířat obecně.

Kukinka1981
01.11.2020 4 z 5

Velmi čtivá knížka. Autor dokáže výborně popsat vnější charakteristiku osob, ale ještě více se mu to daří u vnitřního stavu duše. A povedlo se mu to i u koně Tuláka. Od knížky jsem čekala trochu více stránek o práci Toma s Tulákem. Závěr knihy mě zklamal. Je zcela odlišný od filmu. Čekala jsem něco jiného. I přesto se mi knížka líbila.

ArwenEvenstar
30.10.2020 5 z 5

Nádherné propojení příběhu s popisem přírody. Kniha není zajímavá pouze svým dějem a tím, co se skrývá mezi řádky, ale i formou vypravování. Na celý příběh je totiž nahlíženo očima více postav.

Každý z hlavních hrdinů, včetně koně Tuláka, má nějaké vnitřní zranění a my jsme svědky toho, jak se svým trápením bojují a vyrovnávají se s ním. Některé rány jsou ale příliš hluboké a je potřeba pomoci jiné osoby, aby se člověk i zvíře pohnuli z místa, překročili komfortní zónu, s nepříjemnými skutečnostmi se smířili a začali zvonu naplno žít.

georginaa
05.10.2020 5 z 5

Nicholas Evans umí pěkně prolnout přírodu s příběhem koní. Když se jednou kůň splaší s třináctiletou dívkou, oba skončí psychicky na dně. Dívka přijde o nohu a kůň nesnáší kohokoliv u sebe. Dokud matka dívky nepřijde na to jak jim pomoct. Musí najít zaříkávače koní , který jim pomůže společně zase nalézt cestu k sobě. Viděla jsem i film, ale kniha byla lepší.

Jarka_rybář
04.10.2020 5 z 5

Já mám tuhle knihu ráda. Je romantická, dramatická a také smutná. Paráda.

Laf
24.09.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla náhodou a nelituji. Sice je to velmi dojemný příběh, ale je dobře zpracovaný a hlavně čtivý. Úplně jsem se do knihy ponořila. Jen mne mrzel ten konec. Za přečtení to opravdu stojí :)

maja2712
17.09.2020 5 z 5

Před mnoha lety jsem viděla film a zůstalo mi něco... nedovysvětleneho bych asi řekla. A kniha slibuje vždycky víc. Moc hezky příběh to byl. Takový, co umí přenést z města do přírody, mezi zvířata a obyčejný farmářský život, což se také projeví v mezilidských vztazích, které jsou srdecnejsi, uvolnenejsi a uprimnejsi. Tak jsem to cítila nebo možná cítit chci ????

Abroš
08.05.2020 5 z 5

Pěkná kniha,která se dobře čte.

Jakub.T.
10.04.2020

Miluju ten film, takže jsem sáhl po knize. Krása krajiny se nedá popsat, ale krásně se to četlo, romantika, život - to mě baví.

pavlinka0250
14.03.2020 5 z 5

Krásná kniha, opravdu krásná. Nemám co vytknout.
*****

Abroš
06.03.2020 5 z 5

Hezký,ikdyž trochu smutný příběh z krásného prostředí

LunaL.
03.03.2020 5 z 5

Hezky psaná kniha s moc hezkým, i když smutným příběhem.
Divila jsem se, jak se film řídil knihou, to moc nebývá zvykem. Jen konec pozměnili, proto kniha překvapí i ty, kteří viděli nejdřív film.

lucka1998
22.02.2020 5 z 5

Podle mého názoru výborná kniha, která má skvělý děj. Klidně bych této knize dala 7 hvězdiček.

Fannibal180
12.02.2020 3 z 5

Knihu jsem četla v anglickém jazyce. A upřímně to není nic pro mně. Ale určitě to není špatná kniha.

VasnivaCtenarka
20.11.2019 5 z 5

Kdo by neznal stejně jmenovaný film, že? A kdo by ten film neměl rád, že? :) Na tuto knihu jsem se chystala opravdu dlouho. Když jsem ji někde na internetu našla za velmi dobrou cenu, okamžitě jsem po ni lapla a hned se pustila do čtení.
Musím uznat, že kniha je stejně kouzelná jako film. Konec mě ale úplně překvapil. Doslova. Vůbec jsem nečekala, že kniha bude mít jiný konec než film. Jste zvědaví? Tak si knihu přečtěte :)