Hoře zapomenuté pevnosti, svazek 2

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román z dob kavkazských válek Velkého Imana Šamila proti Rusům. Je to sice historický román, ale čtenáři se zdá, že autor ho přenáší do Pohádky z tisíce a jedné noci.

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447799/big_hore-zapomenute-pevnosti-svazek-2-0YO-447799.jpg 41
Série:

Zapomenutá pevnost 4.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Osvětový odbor Družiny dobrovolců čsl. zahraničního vojska
Originální název:

Горе забытой крепости, 1902


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Hoře zapomenuté pevnosti, svazek 2

braunerova
27.09.2020

Na celé tetralogii je znát, že autor zná události jen v idealizované podobě z vyprávění svého otce. Některé části, jako třeba osvobozovací expedice, jsou popsané celkem reálně, samotné obléhání patři spíše do dobrodružné literatury pro mládež. Zajímavá byla fakta o průběhu kavkazských válek a výstavba Tiflisu, dnešního Tbilisi, guvernérem Voroncovem. Dančenko je sice ruský nacionalista, krása kavkazské přírody a hrdí Lezginci mu ale učarovali.

"Podrob se, kníže, Rusové jsou silní.
Pak ať opustí naše hory a odejdou domů. My je nevolali.
Po právu dobyvatele a prolité krve vládnou jimi.
Krev vyvolává krev, to víš. Na krví zbrocené zemi vyrůstají mstitelé. A ať jsem kdekoliv, vždy uslyším jejich volání."

Ruská kolonizace Kavkazu probíhala ve stejné době jako osidlování západu USA bílými přistěhovalci. O útlaku Indiánů se točí filmy, vydávají knihy a čtenáři píší rozhořčené komentáře. Počet obětí kavkazské genocidy se odhaduje až na 8 milionů lidí, tedy zhruba polovinu tehdejší populace. Rusové se nikdy neomluvili a miliony obětí etnických čistek jsou všem ukradení. Sám autor k tomu napsal:

"Sentimentální způsoby mírnosti, tak okouzlující v petrohradských salonech, ukazovaly se zde jako nevhodné. Bylo třeba šířit strach a ukázat svoji sílu. Slitování podle mínění horala znamenalo slabost. ... Ruská expedice se pohybovala jako cyklon, jako smršť. Vše při setkání s ní hynulo a za ní zůstávala poušť."