Zámožnost všem

Zámožnost všem https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297518/mid_zamoznost-vsem-AJ0-297518.png 4 11 2

Vydáno ve Zlíně v roce 2016 (2015) ve spolupráci s Klubem ABŠ k výročí 140 let narození Tomáše Bati. Tomáš Baťa v této knize vysvětluje základ a podstatu svého podnikatelského systému. Kniha byla původně určená jeho spolupracovníkům. Odkaz do katalogu NK: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002791898&local_base=NKC

Janadvorackova
23.04.2023 4 z 5

Skvělé myšlenky na "tehdy." Dneska nereálné.

Klidně bych zaměstnavatelům svěřila nějaké svoje úspory ve snaze "abychom si všichni na svoje přišli," ale v téhle době ani náhodou.

Ani chování zaměstnavatelů dnes nehledí na blaho zaměstnanců, byť vlastně na jejich práci závisí i pokrok zaměstnavatele. Dnes je snazší zastrašovat, buzerovat, ponižovat... Asi důsledek persekucí ve dvacátém století?
Nakonec Baťa se druhé války nedožil. Kdo ví, co by pak na proměnu společnosti řekl...

Možná si dnešní "šéfové," pkud tuhle knihu četli, nebo pokud jim funguje mozek obchodně správně myslí, že takový způsob chování by dnes nešel. Ale proč ne?
Protože když se nechce, je to horší, než když se nemůže. Dneska založí firmu každej jouda, potom to podle toho vypadá.

A to desetiprocentní úročení by se mi hrozně líbilo :). Komu ne?

Vincenzoci
01.04.2018 4 z 5

Tuto knihu jsme dostali v práci a já si ji s velkým zájmem přečetl. Má spoustu kladů, ale i nějaký ten zápor.

Klady:
1) Upřímnost a otevřenost Bati, nic neskrýval a jednal otevřeně.
2) Motivace a podpora zaměstnanců (dnes nevídaný úkaz).
3) Učil lidi hospodařit, dokonce i ty mladé u rodičů (dnes nevídáno a neslýcháno).
4) Čím více vědomostí člověk měl a nebo získal, tím měl vyšší mzdu.
5) Čím lépe je postaráno o zaměstnance, tím je prospěšnější pro závod (vzhledem k dnešní situaci - raději bez komentáře).

Zápory:
1) Každé oddělení/dílna jako obchodník (nějak si to nedokážu představit - třeba s účetnictvím).
2) Vše v knize mohlo fungovat opravdu jen za Tomáše Bati, v dnešní době je to prostě NEREÁLNÉ!

Zlín (Gottwaldov) projevy manažerská etika řízení a správa podniku

Tomáš Baťa
česká, 1876 - 1932