Zámky v plamenech: Život dítěte za války

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autorčiny vzpomínky na dětská léta prožitá v době fašismu v Maďarsku a po válce v emigraci v Německu, Paříži a nakonec na Kubě. Vyprávění autorka začíná v březnu 1944, kdy je jí deset let a kdy nacistické Německo obsadí její vlast. Zahájí deportaci židů, nejprve z venkova a od října 1944 i z Budapešti, kde malá Magda s rodinou žije. Její otec emigroval již dříve a zanechal ji s matkou a bratrem osudu. Museli se nejen skrývat, ale každý den tvrdě bojovat o přežití, a právě toto období je osou příběhu. Válka Magdě vzala nejen bratra, ale i další příbuzné. Po válce mnoho lidí z Maďarska utíkalo a pro odchod se rozhodl i zbytek její rodiny. V další části líčí těžkou cestu tzv. toulavých židů poválečnou Evropou, včetně německých běženeckých táborů a krátkého pobytu v Paříži. Odtud se přeplavili na Kubu a zde také autorčino vzpomínání končí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14067/big_zamky-v-plamenech-zivot-ditete-za-v-xFz-14067.jpg 414
Žánr:
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry

Vydáno: , Triton
Originální název:

Castles burning, 1997


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Zámky v plamenech: Život dítěte za války

Magrata15
29.01.2020

Paní Magda vzpomíná na dětství za války ve své židovské rodině.
Nejprve se ukrývali před Němci a poté před Rusy, kteří je přijeli osvobodit, ale k Židům se chovali skoro stejně jako nacisti.

"Jak jsme mohli chovat takové naděje, a pak nedostat nic?
Odkud ty přísliby pocházely a kam zmizely?
Je pro nás na světě vůbec nějaké místo?"

Trošku mi nesedělo, jak dospěle a přemoudřele se chovala a mluvila devítiletá Magduška. Ale kdo ví, válka lidi změní a třeba donutila dítě předčasně dospět. Ty hrůzy, co zažila, jí jistě poznamenaly na celý život.