Zaměstnanecká sídliště v severních Čechách mezi lety 1918-1938. 1, Státní hornické kolonie https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259882/mid_zamestnanecka-sidliste-v-severnich--259882.png 5 2 2

První díl publikace Zaměstnanecká sídliště v severních Čechách mezi lety 1918–1938 se věnuje hornickým koloniím postaveným československým státem v prostoru severočeské hnědouhelné pánve. Autoři se zaměřili na dosud stále opomíjenou problematiku dělnického bydlení v průmyslových oblastech a detailně zmapovali průběh státní výstavby řízené Ministerstvem veřejných prací. Na té se podílela řada významných českých, ale i německých architektů, za všechny jmenujme Františka Alberta Libru, Jindřicha Freiwalda, Emila Králíčka, Aloise Kubíčka, Otakara Frierlingera nebo Artura Payra. Publikace je rozdělena na dvě základní části, první kapitoly se věnují problematice sociálního bydlení na pozadí proměny malých regionálních měst ve velká průmyslová centra, druhou část knihy tvoří katalog jednotlivých hornických osad, ve kterém jsou poprvé souhrnně představeny jak stávající, tak zaniklé kolonie. Text je dále doplněný obsáhlým obrazovým doprovodem složeným z dosud nepublikovaných historických fotografií a původní plánové dokumentace.... celý text

Dadavidek70
24.12.2018 5 z 5

Doporučuji, jedna se o brožury o dvou dílech, mnoho fotek a detailu ale zároveň pochopíte celek
Já sám jsem podle ni jel do Bíliny a do Zaluzi kde jsem našel hornické kolonie

zuba
31.08.2015 5 z 5

Moc pěkná, přehledná a krásně grficky vyvedená publikace se spoustou zajímavostí. Vřele doporučuji všem, co se o sociální otázku zajímají i milovníkům dějin architektury.

hornictví kolonie dějiny architektury

Autoři knihy

Alena Sellnerová
česká, 1978
Jiří Bureš
česká, 1981
Marta Pavlíková
česká, 1978

Kniha Zaměstnanecká sídliště v severních Čechách mezi lety 1918-1938. 1, Státní hornické kolonie je v