Základní formy strachu

Typy lidské osobnosti, jejich vznik, charakteristiky a formy vztahů. Opětovné vydání psychoanalytické typologie F. Riemanna, jež byla sepsána téměř před čtyřiceti lety, dnes patří ke klasickým dílům, jež si našla v oblasti psychologie své pevné místo. Studie podává vymezení čtyř základních osobnostních typů, rozlišitelných v normě i v psychopatologii různého stupně. Základ typologie tvoří čtyři potřeby či tendence člověka - potřeba samostatnosti, sounáležitosti, stálosti a změny. Osobnostní typy se pak liší tím, která z těchto tendencí je převládajícím zdrojem úzkosti a strachu v životě člověka. Popis doplňují četné kasuistiky, výklad vzniku a povahové zvláštnosti typů či formy interakcí jednotlivých typů s druhými lidmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49768/big_zakladni-formy-strachu-uz8-49768.png 4.442
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

Grundformen der Angst, 1961

Kniha Základní formy strachu

hu_87
23.11.2020

Srozumitelně a čtivě napsané. Pojednává se zde o strachu a jak formuje různé osobnostní vzorce, tendence a tak dále.
Zaobírá se různými strukturami a rozebírá jejich tendence, sklony, strachy. Trošku se to v něčem podobná charakterovým typům (Johnson). Schizoidní, depresivní, hysterické osobnosti a další.
Kniha bohužel není v papírové podobě k dostání, maximálně snad jen v antikvariátech.

Jinak nejlepší věta z knížky je, že v dnešní době se vlaky rozjíždějí potichu, že to ani nepoznáme :))

Agave
04.05.2020

Kniha stručně, jasně vysvětluje principy a druhy strachu.
Kniha nenabízí řešení, nabízí však si uvědomit, kdo jsme a kdo jsou druzí.
Každý člověk se najde v plné kráse strachu.

Martina1725
03.02.2019

Odborná kniha, kde jsem se dozvěděla vše, co jsem potřebovala, ovšem moc mě nebavila a musela jsem se docela do čtení nutit.

Jacck
15.08.2017

Obvykle se vyhýbám čtení psychologických knih, protože mají tendenci mít nízkou informační hustotu a bývají spekulativní. Toto je však dobrá kniha, která už se v Německu od svého vydání dočkala asi 40-ti vydání. Klasifikuje lidské osobnosti podle dominantních strachů, kteří řídí život těch osobností. Jsou zde čtyři základní osy: potřeba samostatnosti, sounáležitosti, stálosti a změny. A každá osa má 2 poly. Tj jsou lidi, co mají strach ze samostatnosti, a naopak jsou lidí, co mají strach se citově vázat. Jsou lidi co se bojí změny a jsou lidi co nevydrží stálost atd. Kniha je opravdu dobře napsaná a čitelná.

Ashi
11.07.2017

Dobře napsaná, ale i mě přišla místy příliš zjednodušená a nenabízí tak úplně cestu k tomu jak problémy řešit, ale je možné si je díky knize uvědomit :)

InaPražáková
23.06.2017

Čtivá a srozumitelná, ale až příliš zjednodušující, poněkud líbivá publikace. Dobrá pro seznámení se základními tendencemi osobnosti, v předkládání jednoznačných závěrů, že z určitého typu výchovy vzniká konkrétní typ, zavádějící.

Miro.slav
28.07.2016

Riemann podáva síce zjednodušujúcu, ale jasnú a prehľadnú klasifikáciu typov ľudskej osoby a z toho plynúceho strachu. Najviac asi zaujme schizoidná a depresívna osobnosť, ktorá sa prejavuje vo vzťahu k samému sebe či ostatným. Na oboch týchto typoch je možné badať posun v rámci reflektovania ľudskej osamelosti, keď v dnešnej dobe sa človek oveľa viac bojí osamelosti (podobne ako depresívna osobnosť) než v minulosti (schizoidná osobnosť svoju osamelosť vyhľadáva).

lenka70
13.03.2016

kniha je jasně srozumitelně napsaná a pomáhá i laiku vyznat se jak sám v sobě tak i v ostatních lidech