Past

Past https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117816/bmid_past-qR3-117816.jpg 4 329 54

Zahrada nesmrtelnosti série

Co kdybyste se dozvěděli, kdy – na den přesně – zemřete? Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře. Tento osud čeká i šestnáctiletou Rein Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rein je útěk – chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rein se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty… 1. vydání. -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Wither , 2011

Verína01
22.01.2015

Prostě není co dodat..:))
Romantická, dramatycká, smutná....
Velice mě zaujala, čtení šlo nějak samo, za dva dny byli přečteno:3
Hrozně se mi líbila, nijak bych neměnila..
Doporučuji:)

Elis.
31.12.2014 4 z 5

Už je to nějaký pátek, co jsem knihu četla a musím říct, že na ni ráda vzpomínám. Originální námět na mě zapůsobil velmi kladně a já knihu četla jedním dechem.
Sledovat vztah Gabriella a Rein bylo pro mou romantickou duši velmi uspokojivé, avšak se mi moc nezdálo, jak se rychle jejich vztah rozvíjel.
Hodně mě mrzelo, když jsem se dozvěděla, že třetí díl ani nebude přeložen do češtiny, proto mi druhý díl leží nečtený na poličce a já žiji s vědomím, že Rein spolu s Gabriellem unikli do lepšího života.

Dymen
27.12.2014 3 z 5

Za mě ano i ne. Ano v šestnácti, ne v dvaadvaceti. Většina scén mi přišla osekaná, některé postavy se tam objevovaly jen tak občas, ačkoli pro knížku byly docela důležité. Konec mě dost zklamal, přišlo mi to prostě až moc jednoduché a nereálné, jakoby autorka nevěděla, jak knížku uzavřít, a tak prostě splácala dohromady s prominutím blbosti.
Na druhou stranu námět je skvělý, ale jak říkám, před pár lety bych tu knížku zbožňovala, dnes už mi to nic moc neříká a kdybych si Past nepřečetla, tak asi o nic moc nepřijdu.

barbora5507
02.12.2014 4 z 5

Nejvíce ze všeho mě asi zaujala obálka :) děj knížky už moc ne ale dočetla jsem.

maca5449
06.11.2014 3 z 5

Nápad dobrý, zpracování ujde, ale knize něco chybí. Něco zásadního. Dočetla jsem s obtížemi, některé pasáže mě sice celkem bavily, ale asi to bylo moc rozvleklé. Moc mě to nezaujalo.

Danuscka
28.10.2014 4 z 5

Moc super nápad a knížka se skvěle četla jen jsem doufala, že závěr bude trochu "dramatičtější".

deedulka
25.10.2014 3 z 5

Obálka krásně propracovaná, námět originální a poutavý, ale obsah knihy bohužel moc nezaujal. Začalo to slibně a byla jsem napnutá, ale postupně děj uvadal a nudil. Neustálé procházky, zamýšlení nad nesmrtelností brouka a vzpomínání na to, jaký byl svět dřív. Chtělo to víc šťávy, akce a méně psychologického pitvání. Další co mě zarazilo, byla neobvyklá velikost písmen. Ale aspoň tolik nenamáháte oči při čtení. :) Druhý díl zkusím, jsem zvědavá, kam se Rein dostane ve svém putování a třeba se autorka poučí z prvního dílu a trochu to rozjede.

Rodaw
29.08.2014 5 z 5

Opravdu skvělá kniha! Moc se mi líbila, jedna z nejlepších dystopií, které jsem četla. Druhý díl je taky výborný. Škoda, že u nás v Česku nevyjde třetí, poslední díl :(

Tercik4163
11.08.2014 3 z 5

Kniha mě zaujala hlavně svou obálkou a poté také nápadem, který je skutečně skvělý a originální. Ale ten děj …. no nevím co k tomu říct. Moc se toho v knížce nestalo. A někdy mě udivovalo, jak ten čas rychle letí. Určitě jde poznat, že je to první kniha této autorky.
Rein jsem si celkem oblíbila, ale nic převratného v ní nebylo. Cecily jsem vyloženě nesnášela i ve chvílích kdy by mi jí mělo být líto. Na Lindena mám názor vcelku dobrý, i když ze začátku jsem si myslela že nebudu. Jenna, ta byla velké plus v knížce. Ostatní postavy mi přišli strašně obyčejné, nedodělané …
Kniha je tak na 3,5 hvězdičky, ale i tak stojí za přečtení. A jsem zvědavá na další knihy autorky.

Matys
05.08.2014 4 z 5

Moje hodnocení je tři a půl hvězdiček, kdyby to šlo. Kniha má opravdu nádhernou oblálku, to prostě musím říct, ale děj...

Jako první mě překvapila ta velká písmena. Nic proti takovým knihám nemám, proč ne, tak má velká písmenka, člověk si na to během čtení zvykne... Spíše mě ale zarazil ten děj. Podle anotace jsem čekala opravdu asi příliš mnoho a obálka mé očekávání ještě zvýšila. Jenže udělala jsem chybu, že jsem tolik očekávala.
Když to tak vemu... celý děj knihy se odehrával v jedné budově a zdálo se mi, že to prostě není ono... Vše bylo na mě málo rozvinuté a dalo by se s tím ještě určitě více pracovat.
Přesto ale držím autorce pěsti a věřím, že když bude v psaní pokračovat zlepší se to. :)

Doma mám i druhý díl a nějak se k němu nemůžu dostat. Možná je to ale způsobeno tím, že u nás třetí a zároveň poslední díl nevyjde...

czeliza
31.07.2014 4 z 5

Autorka odvedla dobrou práci. Kniha je poutavá a místy i šokující, jak jsem čekala, když jsem si ji kupovala. Některé postavy jsem sice úplně nechytila (ten Lindenův otec), ale jinak se mi příběh moc líbil. I když nemůžu říct, že bych se nikdy nenudila, místy byly také pasáže, které jsem zhodnotila jako vyloženě odpočinkové. Nejraději jsem měla Gabriela a nedokázala jsem si zformovat názor na Lindena. Asi budu muset počkat do druhého dílu, který mě doufám rovněž nezklame :)
Cecily jsem chvíli solidně nesnášela, chvíli mi jí bylo opravdu líto, zasadila jsem si jí jako takovou tragickou postavu příbehu, jako tu jednu skutečnou oběť. Ačkoliv je tedy znát, že jde o autorčinu prvotinu, mě se to líbilo a dobře se mi to četlo. Na pět hvězdiček to nemá, ale takhle na prázdniny troška toho dramatu...Ideální, podle mě.

Véča
30.07.2014 4 z 5

Mé hodnocení je celkem kladné. Určitě to je dobrý nápad, nic podobného jsem ještě nečetla, ale chvilku mi trvalo než jsem se do té knížky začetla. Ze začátku jsem z toho byla celkem zmatená, protože chvilku psala o bratrovi, pak zase o něčem jiném.. Jinak to bylo ale celkem dobré. Jennu jsem měla hrozně ráda, stejně tak Deidre. Přišlo mi to ale celkem dost smutné, že taková malá holčička musí sloužit. Ještě bych tomu vytkla to, že nějaké věty začínají v budoucnosti, ale pak to hned navazuje v přítomnosti, což mě trošku vadí. "Najde mě ležet v posteli a nese mi teplý čaj." Tato věta tam není, jen jsem to uvedla jako příklad.
Jinak celkem dobré, nějaký příběh to má, teď čtu Horečku, tak jsem zvědavá jak to bude pokračovat. :)

TheB
18.07.2014 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, ale zas to není nic, co by mě nějak extra ohromilo. Jak tu píše hodně lidí, nápad dobrý, ale mohlo to být ještě lepší. Rein (mimochodem, krásný jméno :) mi byla sympatická, oblíbila jsem si ji. Jennu jsem měla taky ráda, no a na konec i Cecily, která je spíš moc mladá než hloupá. Linden mi byl taky docela sympatický, ale na druhou stranu jsem ho trochu nesnášela :D

Lorrainee
25.06.2014 2 z 5

nápad perfektní ale jinak...? to jako myslí vážně?

Nemesis Moriko
14.06.2014 2 z 5

Asi budu opakovat ostatní, ale námět super, zpracování pokulhává. To, že je Past Laureninou prvotinou jde jasně vidět. Možná na to má vliv i překlad..
no, na knize mě hrozně zklamala naprostá plochost postav. Rein jsem si neoblíbila vůbec, Vaugnh či jak se jmenuje mě vůbec neděsil, Gabriel.. tahle postava mi lezla na nervy. Cecily a Linden mi byli celkem jedno, jen si nedokážu představit, že bych JÁ měla za dva roky děcko.. taky jsem ji trochu nechápala, jak furt lezla za Vaughnem s Lindenem.. chováním mi připadá na mentální úrovni mé desetileté sestry..
Bezkonkurenčně nejoblíbenější postava je Jenna. Připadá mi jako nejpropracovanější postava v knize a opravdu jsem litovala její smrti.
Ale nebudu stále vykládat jen o postavách. Dalším minusem podle mně byl nepřehledný děj. Stále jsem se ztrácela v tom, kolik času uběhlo. Reininy myšlenky mně taky moc nezaujaly, zezačátku ano, ale když pak furt omílala to samé dokola, nudilo mě to.
Rovněž mě štval milostný trojúhelník který vlastně nebyl. Gabriel - Rein - Linden. Rein si furt namlouvala že Lindena nesnáší, ale vlastně to nebyla pravda. Navíc mi nepřipadalo logický, že Gabriela znala tak málo a už ho měla ráda bla bla bla..
nedivím se kamarádce která knihu v půlce odložila. Sama hodně uvažuju, zda se mám nutit do dalšího dílu. Nechce se mi, ale je to jediná kniha, kterou mám po ruce, takže mu možná dám šanci..
někomu se tato kniha líbila, pro mne to však bylo obrovské zklamání, a proto dávám 2,5* - tady jenom 2, protože poloviny tu nejdou a ke 3* to má daleko.. ty 2 jsou za nápad, protože je to autorčina prvotina a za poměrně dobrý začátek. Ta polovina je za Jennu.
Howgh.

IvcaK98
14.05.2014 4 z 5

Jak už tady několik čtenářů zmínilo, trošku nevyužití potenciálu. Nápad to má, děj to má, ale plochost hlavních postav to celé pohřbí. Zaujalo mě to natolik, že jsem si přečetla i druhý díl, abych zjistila, že trojka pravděpodobně nevyjde, takže pokud se moje angličtina nezlepší o takových 100%, konec se asi nedozvím. Nejdivnější je, že mě to až tak moc nemrzí.

Kaka.cs
29.04.2014 4 z 5

Knížka měla rozhodně zajímavý nápad, takový ne často používaný. Četla se dobře a líbila se mi. Určitě si do budoucna přečtu i pokračování.

Lea
27.04.2014 4 z 5

Moc jsem tomu nedávala, ale nakonec musím uznat, že to zase tak špatné nebylo. Chystala jsem se na knihu dlouho především kvůli celkem kladným ohlasům. Téma se mi od začátku líbilo, je to zas trochu jiné oproti ostatním dystopiím. Ano, je to autorčina prvotina a poznat to jde snadno - přestože se snaží držet čtenáře v nejistotě, ke komu se nakonec ve vzniklém milostném trojúhelníku hlavní hrdinka přikloní, vše dopadá podle předpokladu. Víte to od prvního setkání. Každopádně mě si autorka udržela, až na pár zbytečně natažených pasáží jsem se nemohla odtrhnout. Bylo to jemné i děsivé, tohle čtu ráda.
Mimochodem, trošku mě mate jméno hlavní hrdinky zde v anotaci. V knížce, kterou jsem si koupila, se jmenovala Rein...(?)

Kakiko
07.04.2014 2 z 5

Vždycky mě naštve, když má kniha obrovský potenciál, ale bohužel ji napíše někdo, komu to zrovna moc nejde...

Sama autorka už je mi dost nesympatická tím, že Americe umožnila přežít katatrofu. To je opravdu NELOGICKÉ! Tak mi tu máme několika tisícové Himaláje a dalších xxx pohoří, ale přežije je to jen Amerika. Hm... A kam se poděly ty tuny kamení? To je ale záhada, že nestoupla hladina oceánu a Ameriku to nespláchlo... Ne, vážně - tohle knize vážně dost ubralo.

V knize se toho celkově moc nestalo. Lauren pořád opakovala jedny a ty samé věci dokola. Myšlenky Lenny na Rowana byly nudné a já se při nich vážně trápila, protože jich v knize bylo hodně a v podstatě jsem se dozvídala pořád to samé.
Ani postavy mi bohužel nepřišli příliš zajímavé. Je mi to líto. Čekala jsem od knihy víc, jak už jsem psala, nápad je to skvělý, ale zpracování pokulhává.

Asi v půlce druhého dílu jsem čtení vzdala.

Hanyuu-hime
23.03.2014 4 z 5

Celý příběh vypráví hlavní hrdinka, vše sledujeme tedy pouze z její perspektivy a máme možnost nahlédnout do jejích myšlenek.
Ve většině případů nejsem zrovna zastáncem ich formy. Působí na mě jaksi neprofesionálně. Je to možná i z toho důvodu, že jsem si na ni zvykla právě u knih tohoto typu, vyprávějících o náctiletých děvčatech, stojících proti celému světu, ale vezmeme-li na vědomí, jaký typ literatury to je, nelze tomu formu vlastně vyčítat - dalo by se totiž říct, že je to pro takové knihy charateristické.

Námět by se samozřejmě dal rozvést mnohem působivěji, kdyby se příběh odehrával v několika liniích a čtenář tak mohl nahlédnout i k činům ostatních postav, což by zapříčinilo odhalení toho, co je kdo zač. Sice by to trochu zazdilo autorčinu snahu nedat hned najevo, kdo je hodný a kdo zlý, neukazovat, co se děje tam, kde hlavní hrdinka zrovna není, ale podle mého názoru by více vynikl celkový námět, dostalo by se více prostoru pro pochopení situace, která svět potkala a hlavně by to poskytlo náhled do životů lidí různých postavení. Ale to jsou jen takové moje úvahy. I tak, jak knížka stojí, je zajímavá. Ne úžasná, bezkonkurenční, ani obdivuhodná, ale přesto zvládne čtenáře alespoň maličko donutit, aby zapřemýšlel nad tím, co by bylo, kdyby se něco takového stalo. Mě to oslovilo už jen z toho důvodu, že bych vlastně dávno hnila pod drnem, což si absolutně nedokážu představit.

Za sebe bych knížku zhodnotila asi tak, že samotný nápad je sice podstatně lepší než zpracování, ale ani tak by kniha pro nikoho neměla být zklamáním. I přese všechny větší či menší nedostatky v sobě totiž stále něco má a čtenáře zkrátka dokáže zasáhnout.