Záhádky
Komentáře knihy Záhádky
Přidat komentář
Jedná se o knihu poezie pro děti, která se ale zavděčí kdejakému dospělému. Petr Nikl totiž vsází na hravost, jazykovou i obrazovou. P. Nikl je grafik, což se podepsalo i do podoby tohoto díla, můžeme v něm nalézt mnoho nádherných ilustrací. Typické jsou jednoduché, většinou oblé tvary a stínování. Ve středové části knihy, ve které si čtenář může sám sestavit příběh a zároveň i kresbu roztodivného zvířete, je několik po sobě jdoucích stran rozstříháno na tři stejné části. Podle mě tím P. Nikl klade důraz na hravost, kdy člověk může objevovat stále nové a nové možnosti, což ve čtenáři vzbuzuje radost ze čtení a dychtivost po nových příbězích.
Dále se uvnitř knihy nachází různé literární útvary, kromě básní jsou to například jazykolamy nebo hádanky. Myslím, že Zá Hádky nejvíc vystihují následující slova: nonsens, hravost, zvukomalba, neotřelost a propracovanost. Tím posledním myslím i na krásný zevnějšek knihy, jelikož je vázaná, nikoli lepená. Prostě nádherný kousek do knihovničky. :)
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
Petr Nikl také napsal(a)
| 2007 | Záhádky |
| 2015 | Lingvistické pohádky |
| 2008 | Pohádka o Rybitince |
| 2008 | Jělěňovití |
| 2002 | O Rybabě a Mořské duši |
Externí recenze
U této knihy zatím nejsou externí recenze.
Přidejte recenzi

85 %
70 %
45 %
Záhádky
Poezie nonsensu je mimo můj běžný záběr, takže jsem se ke knize dostala jen skrze čtenářskou výzvu (v roce 2008 získala hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera). Na jednu stranu vlastně souhlasím s předchozími komentáři. Malebné a obrazotvorné. Na druhou stranu mám s poezií tohoto typu ten problém, že mi z ní nic neutkví déle než pár dní. Kdybych ale Zá Hádky opakovaně četla malému dítěti, časem by se v knize našly kousky, které bych si zapamatovala a oblíbila.