Začátek letopočtu

Začátek letopočtu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125168/zacatek-letopoctu-125168.jpg 4 35 7

Román líčí životní příběh studentky, která se po úspěšném absolvování několika semestrů medicíny stává svobodnou matkou. Byla to velká studentská láska. Markéta by bez problémů dostudovala lékařskou fakultu a z Martina by se po dokončení FAMU stal úspěšný scénárista. Ještě ve III. ročníku fakulty si to mysleli. Nečekaně objevená Martinova nevěra dostává Markétu na cestu, kterou by sama těžko volila. Potká novou lásku, čeká dítě a neví jestli je Martinovo nebo Honzovo, musí hledat byt v Praze a snažit se nevzdat se studia.... celý text

Nofar197
23.04.2023 2 z 5

Student FAMU a budoucí scenárista Martin a medicka Markéta jsou pokládáni za ideální pár. Oba jsou cílevědomí, atraktivní, úspěšní. Jejich vztah však nenapravitelne poznamená Martinova nevěra. Krátce poté se Markéta setkává na maturitním plese jejich bývalého gymnázia se spolužákem Honzou, s nímž prožije krátký, vášnivý románek. Po nějaké době Markéta zjišťuje, že je těhotná. Kdo je ale otcem jejího dítěte? Stane se svobodnou matkou, nebo raději podstoupí interrupci? A s kým spojí svou životní cestu?
Téma je vděčné, bohužel příběh dost kazí styl psaní, který připomíná nepříliš kvalitní reportáž ve zkratce. Ani hlavní postavy nepůsobí příliš sympaticky : Sebestředný Martin, Honza coby hrnek osvěžující limonády v parném létě, ale rozhodně ne zodpovědný partner pro život, a v neposledni řadě Markéta, která obviňuje všechny a všechno kolem , jen ne sebe samotnou. Navíc má sklon vidět ve všem špatnost a faleš. Viz indická restaurace.
"Indická restaurace. Večeře pro dva tady prý stojí jako můj podnájem za měsíc. A ty tři stovky, které mi zbývají na všechno ostatní? Ty se nejspíš nechávají v šatně jako tuzer. Něco pro velkozlodeje, velkouzenare a jejich patolizaly. Jestlipak se stydí, než dojdou ode dveří k autu? "
Šlo o indickou restauraci Mayur ve Štěpánské ulici, kam podobně jako do restaurace čínské nebo do Berjozky bylo třeba objednat stůl měsíc předem. Ale proč by každý, kdo si aspoň jednou v životě tento přepych dopřál, musel patřit k výše, popsaným? Markéta si zkratka hraje na svatou spravedlivou, nebo bezmocnou oběť.

Kačka2006
28.03.2022

Tato kniha je o mladé dívce, která studuje medicínu. Ta se zamiluje do Martina, po nějaké době vztahu se u Martina ukáže nevěra. Po krátké době ukončení vztahu si Markéta našla nového partnera, Honzu, který pro ni ale nebyl ten pravý. V dobu co byla sama zjistila, že je těhotná, ale byl tu velký problém. Nevěděla jestli je dítě Martina nebo Honzy. Rozhodne se dítě si nechat? Dozví se čí miminko je? To se dozvíte v knize.
Kniha se mi líbila, četla jsem po dlouhé době nějaký jiný žánr, než jsem zvyklá a četla se mi docela dobře.

helenah
22.03.2022 5 z 5

Žádná hluboká sonda do dívčí a ženské duše, jen prostý příběh jedné Markéty... hezké, úspěšné, sympatické. Po dlouhých bojích zvládla to,co jí život sám a muži jejího života přichystali. Jak je napsáno v jednom předešlém komentáři,taky jsem jí fandila. A jsem ráda že knihu napsali dva chlapi;-) Případná spisovatelka by si tady možná přečetla něco o zaujatosti vůči mužům....
Docela ráda se k této knížce o Markétě, Magdalence, Martinovi a Honzovi vracím.

lynxir
07.10.2020 2 z 5

Jako když novinář napíše knihu na v dané době aktuální téma s tím, že se bude dobře prodávat. Schematismus, barvotiskové, veskrze ne moc sympatické postavy a literárně žádná sláva.

georginaa
08.07.2020 3 z 5

Dívka se bezhlavě zamiluje do chlapce. Má to ovšem nemalé následky, čeká mimčo a najednou se musí vypořádat, jak s ukončením školy, tak bydlením, s prací. Začínají starosti, které by ještě ani nemusela mít. Bohužel v té době to bylo obvyklé, neinformovanost dětí, jak všemu čelit, co dělat. Dnes je vše otevřenější , informovanost lepší a hlavně mladý se do složitějších vztahů neženou.

Jana283
25.09.2017 5 z 5

Džínový svět - má kniha středoškolská, Začátek letopočtu mne doprovázel na VŠ. I když narozdíl od Markéty jsem nemusela řešit tak složité problémy mladé studující matky, byla mi moc blízka a fandila jí.

niika
01.10.2014 3 z 5

Docela příjemná kniha, i když vzrušení je tam málo. Napsaná takovým klidným stylem. Přece příchod dítěte v době studia a dva potenciální otcové k tomu, to je docela složitá situace, ne?

Autoři knihy

Radek John