Za časů odvahy

Za časů odvahy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495490/bmid_za-casu-odvahy-S9h-495490.jpg 4 60 60

Cornwall, rok 1944. Láskou zaslepená Vivienne Hamiltonová utekla do Paříže s nacistickým válečným zajatcem. Od té chvíle ji už nikdo nespatřil. Jelikož tím pošpinila dobré jméno celé rodiny, celých sedmdesát pět let se o Vivienne nikdo ani jediným slovem nezmínil. Londýn, současnost. Když Sophie Hamiltonová objeví fotku své pratety Vivienne z období druhé světové války, vyvede ji to z míry. Na fotografii je totiž budova, která souvisela s londýnskou špionskou organizací, a navíc byl tento snímek pořízen těsně předtím, než Vivienne zmizela. Sophie začíná postupně odhalovat příběh ženy, která riskovala všechno pro člověka, jehož milovala ze všech nejvíc…... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

When We Were Brave , 2020

ydnac
05.10.2022 4 z 5

ŠPIONKA NEBO NACISTKA ?

Dnes velice oblíbené retrospektivní vyprávění příběhu :-)
Minulost patří Vivienne - odvážné dívce, která pracovala pro SOE.
V budoucnosti její neteř pátrá, jestli Vivienne opravdu pomáhala své vlasti a byla hrdinkou nebo zrádkyní...

Jídlo, povídání si, snění a touha po knihách... tak skromné věci, ale přesto těžko říct, jestli kterákoli z těchto tužeb bude v budoucnu možná.

Kniha opět ukazuje, že lidé se nevzdávali, bojovali v odbojích, pomáhali spojencům a ukrývali je. Člověk by si měl vážit všeho co má a prvotně svobody a zdraví.
Příběh byl napínavý a čtivý.
Nechybí trocha romantiky, ztráty a smíření.
Odvaha, obětování se, nesobeckost.
Četla jsem sice i lepší knihy v tomto žánru (např. Kód růže), ale i tak si myslím, že stojí tato kniha za přečtení :-)

Fidibus
30.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Další z řady populárních knih ve stylu pátrání po rodinné minulosti. Sám válečný příběh je zajímavý, i když smutný, včetně dilema hrdinky Vivi, jestli na to má, poté výčitky, že zklamala. Přesto dokázala za své ideály zemřít, navíc jak... A přitom její rodina stále trpí tím, že byla zrádkyní.
Současná linka je historička Sophie, která se stále vyrovnává se smrtí blízkých a opustí ji přítel. Odreagovává se právě při pátrání, při němž dojde až do konce, tedy očištění pověsti Vivi, a zároveň potká Alexe, příbuzného Marcuse. Marcus byl právě právě důvodem Vivienniny 'zrady'. A i Alex žije s tímto stigmatem.
Občas mi přišlo zbytečné děj vidět i z druhé strany, de facto se opakoval. Asi bych to trochu zkrátila. Ale sám příběh stojí za to.

eva3992
19.09.2022 3 z 5

Příběh nás zavede do Londýna, kde Sophie náhodou objeví fotografii někoho, kdo vypadá jako její matka, ale ta to být nemůže. Zjišťuje, že je to její teta Vivienne, o které nikdy neslyšela. Začíná odhalovat rodinné tajemství, proč se o tetě nemluví. A to má jeden prostý důvod. Vivienne za války utekla do Paříže s nacistickým válečným zajatcem. Pošpinila jméno celé rodiny a nikdo o ní neslyšel ani o ní nemluvil. Sophii se tento příběh moc nezdá, a proto se pouští do pátrání, aby očistila rodinné jméno.

Už se Vám někdy stalo, že jste četli knížku ve špatnou dobu? Knížku, o které jste věděli, že se Vám bude líbit, ale při čtení Vám nesedla? Pro mě to byla tato kniha, ale jsem si jistá, že kdybych si ji přečetla v jiném rozpoložení, byla bych nadšená. Takto je to za mě lepší průměr…

Od autorky jsem četla její předchozí knížku Výhled přes střechy a z té jsem byla unešená. Možná i proto jsem tentokrát měla vysoká očekávání. V knize se střídá vyprávění ze současnosti a minulosti, pomalu tak odhalujeme tajemství Vivienne i Sophie a skládáme si obrázek o celé rodině. Kapitoly se krásně doplňují a navazují na sebe.

Autorka používá krátké věty, které rozhodně přidávají na čtivosti. Tajemství, které obě ženy mají nás nutí číst dál a dál a chceme poznat pravdu. Kromě Londýna a Cornwallu se podíváme i do Paříže a tam se já v knihách vypravím vždy ráda.

Co mi v knize vadilo, tak to, že kolikrát to bylo více love story než historický příběh. Někdy to bylo až pohádkové, neuvěřitelné a nereálné. A některá fakta mi také moc nepasovala do určité doby.

Pro všechny milovníky příběhů z druhé světové války je tato kniha jako stvořená. Nedávno jsem četla knihu Byt nad Seinou, a musím říct, že si obě knihy byly podobné, tak pokud se někomu Byt nad Seinou líbil, určitě si přečtěte i Za časů odvahy.

Moc se mi líbil doslov autorky, kdy popisuje, jak na celé téma přišla, proč ho chtěla zpracovat. Tyto informace jsou pro mě vždy třešničkou na pomyslném dortu.

3,5*/5*

zdehan
13.09.2022 5 z 5

Moc pěkná i když smutná kniha ale stojí za přečteni