Z kouře a kamene

Z kouře a kamene https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372030/bmid_z-koure-a-kamene-EBJ-372030.jpg 4 163 56

Morigan – nádherné, ale kruté město. Obyčejní smrtelníci zde žijí po boku nadpřirozených bytostí Šerosvěta a pod přísným dohledem čtyř vládců města. Když se jeden z nich objeví na prahu domu Carys Obelové a zemře jí v náručí, dívka netuší, že tenhle okamžik jí zásadně změní život. Může se totiž stát jeho nástupkyní – nositelkou titulu paní kouře a kamene. Aby titul získala, musí však podstoupit těžkou zkoušku od ostatních pánů města. Obstojí? Dokáže poznat spojence a odhalit nepřátele? Najde sílu a odvahu bojovat s nástrahami, ale i sama se sebou?... celý text

Karolin77
23.01.2021 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale upřímně jsem čekala úplně něco jiného, než jsem dostala...
Podle anotace zní příběh velice slibně ale...
První zásek přišel v ději když jsem si asi po 150 stránkách uvědomila, že tohle nebude akční knížka plná zvratů. Co se autorce ale musí nechat je to, že píše čtivě to mi ale bohužel nestačilo.
Postavy nebyly špatné, ale ani nějak moc výrazné, až bych řekla, že byly poměrně plytké, ale ne nijak moc, přišli mi prostě nemastné neslané :(. I když tam byla jedna vedlejší postava, která mě zajímala a bavila více než naše hlavní hrdinka a to byl druhý kámen úrazu. ( Kniha je vyprávěna z více pohledů, ale já za hlavní hrdinku považuji dívku z anotace ;) )
Romantická linka vlastně ani nebyla romantická. Mezi hlavními hrdiny začalo něco pozvolna a velice velice pomalu vznikat,ale ani to nedostalo prostor aby se to někam posunulo.
A ještě k čemu bych se chtěla vyjádřit bylo to, že mi to přišlo jako mišmaš všeho možného fantasy dokonce jsem tam objevila i něco z anime. Nevadí mi když se věci objevují, navíc je mi jasné, že být originální je pořádně těžký, ale tady mi to nějak nesedlo a úplně mě to bilo do očí.
I když to teď vypadá, že jsem knížku pořádně zhejtila ve skutečnosti se mi docela líbila. Je pravda, že jsem od knížky měla vyšší očekávání,která se bohužel nenaplnila, ale i tak jí dávám 3*/5* . Je to takový průměr, spíše pro mladší čtenáře ( 13,14,15), kteří nemají ještě tolik načteno.
Já se každopádně určitě pustím do další autorčiny knihy, protože autorka má potenciál a mě zajímá kam dále se posune její tvorba. :)

Lionis
25.12.2020 3 z 5

Je znát, že je to jedna z jejích prvních, ne-li první kniha.
Občas se mi zdálo, jako by autorku při psaní napadlo, že tohle by mohl být dobrý nápad, s čím musím většinou souhlasit. Nelíbí se mi však to, že je to tam prostě teď, ale nikdy jindy. Není to nijak objasněné, nijak rozvedené a podobně. Jako by to bylo psané narychlo stylem-napíšu a vydám.
Některé detaily tam jsou prostě nedopracované. Podivoval jsem se například nad vývojem hlavní hrdinky. Jednou je nejistá a ví se o ní málo a na další stránce je odbornice a víme celé její dětství. Najednou se o ní něco zmíní a není to nijak "předpřipravené", najednou se o ní něco dozvíme a není to nijak předpřipravené. Jsou to všechno takové detaily, které se ale čím dál více nashromažďují a ke konci mě jednoduše vadily.
Konec je pro mě hrozně ohraný. Hrdinka si ke konci uvědomí, že někoho miluje, ten si to uvědomí také, ale musí odjet pryč. To vše se stane po velké akci..... Proč?
Kdyby se mě někdo zeptal, jakou YA fantasy bych mu doporučil, tak bych si na Z kouře a kamene nejspíše ani nevzpomněl. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych mu doporučil Z kouře a kamene, tak bych řekl nevím, klidně si to přečti.
Chci si přečíst její novou knihu a budu doufat, že ty detaily budou tentokrát dotažené.

barbb8k
30.11.2020 3 z 5

Od Alžběty Bílkové jsem jako první knihu četla Kosti Mraza a bála jsem se, že se mi tato líbit nebude, protože jsou na ní rozdílné recenze.
Ale autorka nezklamala. Je pravda, že je sice horší než-li právě její nejnovější dílo, ale je přece prvotina. Přesto byla kniha velmi čtivá a měla jsem ji přečteno během pár hodin.

Děj jako takový se rozjel už na začátku, ale v podstatě se toho tam moc nedělo... Od půlky se toho tam začalo dít opravdu dost, ale prvních sto padesát stran bylo v podstatě o tom, jestli je Carys připravena nebo ne.

Hlavni hrdinka je strašně moc úžasná. Zamilovana jsem si ji už od prvních stran. Chvílemi jsem ji sice nechápala, ale to moc často nebylo.
Druhého (ne úplně) hlavního hrdinu jsem si zamilovala. Roan je tak strašně fantastická postava!

Romantickou linku jsem si zamilovala ❤️

ZapisnikTerky
25.11.2020

Knížka se mi celkem líbila. Věřím, že není pro každého, ale tato prvotina se mi líbila. Není to nacpané akcí, ale je to čtivé a měla jsem to hned "v sobě". Více informací v mojí recenzi :).

Ajax68
23.11.2020 odpad!

Tahle kniha byla strašná! Možná je to jen můj názor. Možná jsem měla moc velké očekávání.
Hlavní hrdinka Carys mi nebyla už od začátku sympatická. Sympatická mi nebyla ani vedlejší postava Mara a spustu dalších hrdinů.
Co se týče děje, ten mi přišel nudný. Nic se tam nedělo, jen se tam řešilo jestli je Carys připravena nebo ne. Ok, potom na nějaké 250 straně se konečně něco dělo, ale ani to nebylo napínavý tak jako autorka očekávala.
Samostatný styl psaní nebyl tak špatný. Od autorky zkusím i Kostimrazu, kde se snad bude něco dít.

farys_books
19.11.2020 4 z 5

V první řadě musím říct, že knížka byla neskutečně čtivá. Začala jsem číst, ani jsem nemrkla a už jsem byla v půlce knížky.
Taky se mi moc líbil svět, respektive město, ve kterém se příběh odehrával a rozhodně bych se nebránila nějaké další navazující knize.
I hlavní hrdinka Carys mi byla sympatická, což ale moc nemůžu říct o druhé postavě, která nám vyprávěla příběh - Maře. Nevím proč, ale zkrátka mi už od začátku nějak nepadla do noty.
Příběh sám o sobě má trošku pomalejší začátek a na můj vkus příliš uspěchaný konec. Co však musím hodně vyzdvihnout je to, jak málo milostných vztahů se tu vyskytovalo. Celkově mám fantasy radši takto bez romantiky, proto mi to velmi padlo do noty.
Celkově jsem příběhem byla velmi příjemně překvapena a opravdu doufám, že se do Moriganu ještě někdy podíváme.

Luccinda
19.10.2020 3 z 5

Na Z kouře a kamene jsem se hodně těšila. Anotace zněla skvěle, ohlasy čtenářů byly vesměs pozitivní, tak jsem si řekla, že už nemá smysl to déle odkládat. Zpočátku jsem byla nadšená! Prolog na mě působil jako dobrý úvod ke kvalitní fantasy a moje očekávání od zbytku knížky tak byla obrovská. Čím déle jsem ale četla, tím víc jsem měla pocit, že je to na mě prostě málo. Málo popsaný svět, málo propracované charaktery postav, málo děje, málo originality. A ve výsledku mě to strašně mrzelo, protože potenciál knížky byl veliký, autorka ho ale bohužel nedokázala naplno využít.

Příběh by se mi líbil mnohem víc, kdyby byl trošku obsáhlejší. Třeba to, jak hlavní hrdinka Carys trénuje a zlepšuje se v používání magie, nebylo v knížce vůbec popsané, a stejně tak spousta dalších věcí... Bylo to zkrátka příliš stručné a častokrát autorka určité události jen tak letmo zmínila, abychom věděli, že se odehrály, ale neměli jsme možnost je prožít spolu s postavami. Anotace navíc prozrazuje podstatnou část děje a pokud máte v YA fantasy něco načteno, asi si snadno domyslíte konec. Vyprávění z pohledu více postav bylo podle mě spíš na škodu, nedokázala jsem se vcítit ani do jedné z nich. A v neposlední řadě bych uvítala detailnější popis toho, jak v tom světě funguje magie. Nějaké nastínění její podstaty tam bylo, ale opět to bylo prostě málo.

Když to ale vezmu kolem a kolem, tak na to, že je to prvotina, si knížka vedla celkem dobře. Obzvlášť když vezmu v potaz, že v době vydání byla Bětka Bílková jen o rok starší než já. Takže klobouk dolů! Já osobně bych Z kouře a kamene doporučila spíš mladším čtenářům (cca 12 – 14 let), nebo těm, kteří s žánrem fantasy teprve začínají.

Libris_Na_Ex
16.10.2020 4 z 5

Po trošku kostrbatém začátku (cca prvních 50 stránek), kdy se mi příběh úplně nepozdával, se kniha rozjela a začala mě fakt bavit. Kniha je čtivá, příběh odsejpá a děj nestojí na místě.
Nejvíce mě na knize bavil svět. I malá detaily, jako příšera žijící v postranní uličce živící se odpadky, jsem si užívala. Tyhle blbůstky ukazovali, že autorka má svět promyšlený do detailů. A vládci byli samozřejmě taky skvělý.
Mínus byli postavy, které sice měli zajímavý příběh a důvody proč co dělají, ale charakterně prostě nevyčnívaly. K žádné jsem si nenašla vztah.
I tak ale super kniha.

Shizunk
07.08.2020 4 z 5

Chvíli jsem přemýšlel, jak hodnotit. Působí to jako dvě knihy v jedné. První část je pomalé a důkladné představení postav, vztahů, vnitřních pochodů a v menší míře i světa a jeho zákonitostí. Velmi dobře zpracované, až na místy trochu prkenné dialogy mi to dost připomnělo velikány epické fantasy. Kniha mě rychle nadchla, což je poslední dobou těžký úkol i pro velká jména. V půlce jsem začal předpokládat, že to je jen rozvláčný úvod k sérii. Že nás čeká pozvolné posilování hlavní hrdinky, rozplétání záhad a srdceryvné zakončení tak skvěle vykreslených postav. A pak bum prásk, byl konec. Všechny linky se uzavřely, to ano. Jenže tomu stejně něco chybí. Asi tak sto stran navíc. Nebo dvě další knihy. Nakonec jsem byl mírně zklamán. Přesto ale mezi českými fantasy autory tahle kniha dost vyučuje svým zaměřením na postavy namísto děje. A pokud autorka napíše něco dalšího, nebudu ani na chvíli váhat a přečtu si to. Doufejme, že si tentokrát nechá víc prostoru, abychom si mohli vychutnat, co nám naservírovala.

Knizectvi
22.03.2020 4 z 5

U této knihy se nevyhnu porovnávání s Kaziměsty. Obě knihy totiž vzešly z literárních soutěží, (Humbook start nám dal Kaziměsty, a Hvězda inkoustu od Fragmentu tuto knihu)((oprava, byl jsem upozorněn, že Kaziměsti nejsou z Humbook startu. Jenom jsou tedy Humbookem dost propagovani.) obě jsou moje oblíbené urban fantasy a obě jsou od českého autora. Tím však podobnosti končí. Zatimco Kaziměsti mě vůbec nenadchli, Z kouře a kamene je naprostý opak. Je to klasické městské fantasy jaké mám rád, svět je skvěle vymyšlený a propracovaný, myšlenky které se v knize vyskytují jsou dotažené do konce a i když se vlastně tři čtvrtiny knihy jenom připravujeme, že začne opravdová akce a ta se odehraje až na posledních pár stránkách, tak to nijak nesnižuje hodnotu příběhu a nijak mi to nevadilo. Bylo by teda doopravdy super pokud by toto byl jenom první díl a my se dočkali nějaké serie ale o tom nemám žádné informace. Kniha se četla opravdu dobře a stránky mi mizely pod rukama jedna za druhou, přečteno jsem měl v podstatě za den a hned jsem litoval, že toho neni víc. Pro každého kdo má rád tento žánr je to prostě povinnost .
Co říct k ději?
Je to naprosto klasický příběh, s naším světem koexistuje ještě jeden, magický a plný nejrůznějších stvoření. Do tohoto světa je náhle vtažena mladá dívka a rovnou by měla vládnout jedné jeho části. A my sledujeme její cestu, to jak se vypořádá se svým úkolem ale i sama se sebou. Ano je to klišé a spoustakrát mi něco přišlo povědomé ale to přece milujeme na těchto knihách. Ale nebojte se i přes to co jsem teď napsal je knížka originální a skvělá. Proto dávám 4 hvězdy a určitě doporucuji ????
A mě osobně, přečtení této knihy přesvědčilo o dobré urovni literární soutěže Hvězda inkoustu od Fragmentu a určitě se podívám po dalších :)

Indigo857
02.01.2020 4 z 5

Příběh se zajímavě vystavěnou zápletkou z pohledů více postav a originálním prostředím, který okouzlí a vybízí čtenáře k neukojitelné touze po pokračování. Opravdu povedený debut začínající autorky!

KaMal
14.12.2019 3 z 5

Skvělý nápad, který ale nebyl plně využit. Za mě velmi pomalé tempo, spíš rozprava plná myšlenek než akce. Závěr byl povedený, ale to už bylo pozdě...

Damonka12
22.11.2019 2 z 5

Kniha mi přišla, že je dějem naprosto nezajímavá, zajímavé byli jen útržky.

Katte192
19.10.2019 4 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOJLERY!
Čtivé, opravdu ano. Nápad s trhem emocí je perfektní. Představa že kolem nás pobíhají "příšerky" a kradou nám z těla štěstí, lásku, radost a nám potom logicky chybí, trápíme se a umíráme. Tento nápad mě prostě zaujal (a jak jsem koukala na jiné komentáře, nejsem sama!) svět mi přišel vymyšlený dobře :) spojení Harryho Pottera a Divergence řekla bych... ALE! Vše už někdy bylo napsáno a vše nám může něco připomínat, to že na mne Šerosvět tak působí neznamená nic špatného, ba naopak! Neskutečně se mi líbil a víc než ráda bych se do něj vrátila... ALE. Měla jsem docela potíž vyznat se v postavách a dost dobře si představit atmosféru místa a postav. Jediná postava, kterou si opravdu umím představit je Mara a Adriana. Ani nevím proč. Měly nádech, který mi u zbylé většiny chyběl. Škoda hlavně Cary, což je, nebo má být, naše hlavní hrdinka. Nějak pořád nechápu proč si Cael jako svou nástupkyni vybral zrovna Caru? Do teď to nějak nechápu. Že "Vrána" král Moriganu kterého kdysi svrhli a zavrhli se nějak dostal (tedy jeho duch) do těla otce od Cary? Proto si ji vybral? Taky mi vrtá hlavou jaký význam měla ona zkouška? Musela projít místnosti až do té poslední a pak mluvila s někým o něčem a zkrátka se dostala ven? (Mám dojem že mluvila se svým otcem Obelem, pletu se?) další věc... Pro mne osobně nastal neskutečný chaos ve jménech. Obel je její otec? Dorian je... Někdo kdo kdo zmizel na dva roky, byl závislý na tekutých emocích a byl to bratr Ninette? Říkám to dobře? A chtěl krále dostat k moci proč že to? Prostě chtěl? A Roan pomáhal Carys hlavně proto že se chtěl dostat z města, se kterým ho jeho otec spoutal... Aha... Možná mi tam chyběla větší motivace postav. Nějaká hlubší. Proč dělají co dělají. Tedy... Proč 4*? Páni byla to jízda tak jako tak, přečteno za dva dny a nápadů je tam mraky. Úžasný svět a vládci a trh a klobouk dolů vymyslet tolik postav a linek. Není to totiž vůbec prdel vážení přátelé. Autorce patří můj respekt a zbožné přání ať nepřestává psát. Ať se nadechne, dá si víc času (a knih!) a rozepíše své myšlenky a příběhy víc do hloubky a vůbec se nebojí knih o více stránkách! A závěrem? Pokud máme mezi sebou autory, mladé autory jako je Alžběta, máme se na co těšit, věřte mi :)

Knihomolka97
02.10.2019 4 z 5

Docela dlouho jsem knihu odkládala, teď si sypu popel na hlavu. :-D
Neměla jsem vysoká očekávání, ale jsem opravdu příjemně překvapená. Děj rychle ubíhal, i proto, že tam bylo docela velké písmo. Četlo se to dobře a přečetla jsem na dva razy.
Příběh zasazený do dnešní moderní doby ale ve fantasy světě. Výborný nápad.
Vyprávěno er-formou, ale z pohledu více postav. 4 a půl *.

nikolthestrange
18.09.2019 3 z 5

Anotace mě nadchla, prolog uchvátil, začátek příběhu vypadal slibně... Jenže promyšlenost a propracovanost postupně klesaly. Některé aspekty hodnotím jako originální a nápadité (např. tituly a schopnosti vládců města, trh s emocemi), avšak kdo není čtenář-laik musí poznat, že celý onen knižní svět je pouze přetvořený koncept fae. Mám také problém s tím, že hlavní hrdinka vůbec nepůsobí jako ústřední postava, nevnímám ji jako zajímavou či výjimečnou a ta její zkouška byla jedna velká fraška. Ve spoustě částí jsem děj předvídala (jo, teď ji zachrání... jo, tenhle zradí) a LGBT prvky dle mého názoru byly do díla zakomponovány velmi nevkusně - už jen slova "homofobní" nebo "lesbička" dokážou ve fantasy zničit atmosféru. Bohužel i takových pár drobností dovede degradovat (jinak nadějný) debut o kategorii níž :( A co bych na knize pochválila? Její čtivost. Též se mi líbil hořkosladký konec s lehce otevřenými vrátky pro případné pokračování. Autorka má zajisté talent - a pokud vyjde i druhý díl, určitě si ho přečtu.

Lunox
13.09.2019 4 z 5

O této knize nemůžu říct, že by mě hrozně moc bavila, nebo že bych se od ní nemohla odpoutat. Nicméně když jsem to pak udělala, hlavou mi vrtalo, co bude dál? Jak to dopadne? A co se v Šerosvětě u všech všudy děje?! A tak jsem se dala znovu do čtení...takhle to šlo ani ne dva dny a kniha byla přečtená. Nic podobného se mi ještě u žádné knihy nestalo, a trochu mne to i teď překvapuje...
Konečný souboj byl mne naopak opravdu pohltil a závěr knihy samotný, byl pln zvratů a nečekaných událostí.... Avšak v na úplném konci knihy mne rozesmutnil fakt, že autorka se nedrží YA klišé a všechno nedopadlo úplně dobře. Nicméně předpokládám, že Z kouře a kamene bude mít pokračování, jelikož se nevyřešili úplně všechny trable a já si ho nejspíš s radostí přečtu.

Celkově knihu hodnotím jako vydařenou fantasy :D

AnnieMarie
29.07.2019 4 z 5

Tuhle knížku jsem si s sebou vzala na dovolenou a bavila mě natolik, že jsem pomalu ani nechtěla dělat nic jiného, než číst. Od příběhu jsem se nemohla odtrhnout, přečetla jsem ji jedním dechem.

Po špatné zkušenosti s českými autory mi tato kniha změnila názor. Povedená, spíše ale oddechová kniha.

Dani3
10.06.2019 5 z 5

Příběh ze Šerosvěta mě bavil od začátku až do konce. Sice mi druhá dějová linka přišla ze začátku trochu zmatená, ale postupem času čtenář dostane více informací a všechno se pěkně propojí dohromady.

Oceňuji nápad komodity na černém trhu Šerosvěta, to bylo opravdu originální. Velmi se mi líbilo vykreslení postav jednotlivých vládců, úplně jsem je viděla v živých barvách. Jen škoda, že došlo na pouhý popis a nedostali sami více prostoru.

LadinSt
29.05.2019 5 z 5

Na tak mladou autorku překvapivě dobré, bavil mě její styl psaní. Ne že by to nemělo mezery, ale přesto!

městská (urban) fantasy

Alžběta Bílková