Z kasemat spánku

Z kasemat spánku https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88823/bmid_z-kasemat-spanku-WQ8-88823.jpg 4 7 1

Kniha Z kasemat spánku je prvním souborným vydáním literárního a výtvarného díla Jindřicha Heislera (* 1914 v Chrasti u Chrudimi – 1953 v Paříži). Básnické sbírky (Přízraky pouště, Jen poštolky chčí klidně na desatero, Neznámé cíle, Z kasemat spánku, Daleko za frontou, Na jehlách těchto dní, Zase se třídají roční doby), fotografie objektů, fotografiky (cyklus Ze stejného těsta), ostatní výtvarné práce a filmové scénáře (Minulý týden, Volky nevolky, Země snivců) jsou v knize řazeny chronologicky, oddíl samostatných a příležitostních básní (z let 1941–1953) je zařazen za poslední sbírku. Za vlastním Heislerovým básnickým a výtvarným dílem jsou otištěny dvě jeho eseje (O ilustraci, která není ilustrací; Zázračno a 1947) a dopisy z let 1947–1948. Kniha je doplněna doslovem, statěmi Heislerových současníků a interpretů, chronologickým přehledem a bibliografií jeho díla. Obsáhlý soubor všech básní a jiných textů legendárního surrealisty, přítele Toyen. Obahuje též kompletní Heislerovo výtvarné dílo, většinu textů, které o něm kdy byly napsány, a kompletní bibliografii jeho díla. K vydání připravila a ediční poznámku napsala Zuzana Děťátková.... celý text

Acamar
15.09.2021

Jméno surrealistického básníka a výtvarníka Jindřicha Heislera zůstává poněkud ve stínu jeho slavnějších přátel a současníků ... jsem ráda, že (i díky tomuto soubornému dílu) pro mne už ne.

"Pronikne-li světlo do tmavých koutů tak složitého mechanismu ticha, zůstává strnulé nad krásou lhostejnosti, která zblbla v šílenství tohoto věku."

surrealismus

Jindřich Heisler
česká, 1914 - 1953
2000  89%Z kasemat spánku
1945  100%Na jehlách těchto dní
1939  100%Přízraky pouště
1977  0%Aniž by nastal viditelný pohyb

Kniha Z kasemat spánku je v