Z Buzuluku do Prahy

Autor vzpomíná na bojovou cestu čs. východních jednotek od Buzuluku do Prahy. Kniha je sepsána v prokomunistickém duchu, proto je třeba komentáře politického charakteru přijímat se značnou rezervou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100194/z-buzuluku-do-prahy-100194.jpg 3.735
Válečné, Literatura česká, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Z Buzuluku do Prahy

xvladv
03.09.2018

Pana generála L.Svobodu pamatuji,když byl zvolen prezidentem a pak když už jako generál ve výslužbě přijel k našemu útvaru a setkání s vojáky končil slovy,lehko svobodu ztratíme,ale těžko ji získáváme zpět.Ve své knize popisuje celou cestu z Buzuluku do Prahy,boje těžké,kdy jednotka ztrácela mnoho vojáků,když bojovali proti fašistům.Dnešní generace to nezná a vůbec by to nevydrželi,veškeré útrapy bojů a strádání.Mám tyto knihy dvě,obě vydané v jiném roce.Tato kniha je zlatý fond knih.

jan6775
25.07.2018

kniha se nechá číst a samozřejmě největší hrdinové byli komunisti. Popis bojů a celá válečná mašinérie je prožitá i když některé věci překroucené pro tu dobu. Přesto musím uznat že projít takovou zkouškou muselo být horší než prezidentovat.

Damato
13.11.2017

Celý život jsem se téhle knize vyhýbala, jako čert kříži. Až o víkendu jsem na ni u rodičů znovu zavadila, tak nějak nejsem člověk, který by se uměl zbavovat knih jiným způsobem, než je darovat, nebo přemístit k sobě domů. Tak jsem do ni zlehka nahlédla s tím, že ji dáme do naší městské knihovny, oni už vědí, co se starými nečtenými knihami. Ale nějak jsem nahlédla hloub a ač jsem člověk, který vojenská témata nevyhledává, docela mě čtení chytlo. Pozastavovala jsem se hodně u Švermy. Ač jsem chodila do základky , která nesla jeho jméno, nějak moc jsem ho nevnímala. Ale knížka se dala číst, musíte si z toho dost odmyslet , ty soudružské debaty jsou někdy nejen k pláči, ale i k zoufalství, když si uvědomíte, čeho pak ti stateční a bodří soudruzi byli schopni....

01.03.2017

Stojí za to si ji přečíst.Nevěřím, že by mladí muži byli něčeho podobného v současné době schopni.

hlavin
24.03.2016

Skvělý, vynikající dokument člověka, který vše prožil. Jsou to fakta, takže je těžko někdo rozumný může nazvat propagandou. Dnes tzv. mladí lidé ani neví, kdo to vůbec Ludvík Svoboda byl. Ale kritizovat ho dovedou, na to jsou machři.
Tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý, a také se nad ní zamyslet.
Prezidenta Svobody si nesmírně vážím.

Stufa
16.07.2015

Knihu by měli číst jenom Ti, kteří již o problematice bojů čs. vojáků na východní frontě něco vědí - kniha je plná komunistické propagandy, lží a upravených polopravd.

děda1951
29.04.2015

Mám po svém otci knihu Z Buzuluku do Prahy, která je vydaná v roce 1949 !! Je to úplně jiná kniha než ta která byla vydaná v roce 1960 a je uváděná jako 1 vydání. Zřejmě ta, kterou mám doma nevyhovovala ideově a tak byla v roce 1960 nahrazena novým vydáním, které se uvádělo jako originální vydání. Je zajímavé, že jsem nikde na internetu nenašel ani zmínku o tom vydání z roku 1949 !!! To se jim snad podařilo tuto edici z roku 1949 zničit?

pupak13
31.03.2015

Vždycky jsem toužil si tuto knihu přečíst - už ve škole jsme ji měli jako povinnou četbu, ale až teď jsem se k tomu dostal. Věděl jsem, že je zde komunistická propaganda na prvním místě, ale až tak moc - to mě doslova vyrazilo dech. Když k tomu přidám nepřesnosti nebo záměrné překrucování historických faktů, tak je tato kniha doslova propadák. Je vidět, že Svoboda byl spíše voják než spisovatel (je to psáno jako pohádka), některé pasáže jsou psány naprosto jiným slohem, až jsem nabýval dojmu, že některé kapitoly ani nepsal sám Svoboda.
Jen pár zajímavostí:
- Svoboda se podivuje, že Němci byli opilí a píše "Němci s opilým řevem útočili - nervy sovětských pluků zůstaly neotřeseny, kdežto vlny grenadýrů klesaly v tratolištích krve". V knize M. Glantz - Charkov 1942 se také píše "rusové útočí ve světle tisíců světlic zavěšeni do sebe, jsou pod vlivem vodky - odkud mají tihle ubožáci brát odvahu a vrhat se do náruči smrti? Ve válce zkrátka pili všichni.
- Svoboda píše "brigáda je před bojem v dokonalé bojové pohotovosti, pevně stmelená, morálně a politicky připravená, což je výsledkem politické práce desítek komunistů". Bez nich to prostě nešlo.
- Svoboda píše "v Ševčenko-Korsuňské operaci zemřelo 55 000 němců a 18 200 jich bylo zajato". P. Carell ve své knize Spálená země udává, že v celém kotli bylo 56 000 němců, a z toho uniklo 35 000.

No a tak by se dalo pokračovat - Svoboda znal z celé výzbroje němců jen samohybná děla Ferdinand, šestihlavňové minomety a Tigry - nic jiného asi němci neměli.