Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův

Frank Miller se vrací do světa starověkého Řecka kultovního komiksu 300 v nové epické historické sáze! Perský král Xerxés, ve snaze pomstít smrt svého otce Dareia, se rozhodne dobýt celý svět a stvořit říši, jakou svět dosud nespatřil... Své impérium Dareiovci neustále dobyvačně rozšiřují, ale jen do chvíle, než se v Řecku zrodí geniální vojevůdce ALEXANDR VELIKÝ. Ponořte se do stránek fantasticky ilustrované literární féerie o nejinspirativnějším období lidských dějin!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457294/xerxes-pad-rodu-dareiova-a-vzestup--FPF-457294.jpg 3.123
Literatura světová, Dobrodružné, Komiksy

Vydáno: , Comics Centrum

Xerxes: The Fall of the House of Darius and the Rise of Alexander, 2019

Kniha Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův

Delphín

Při psaní tohoto komiksu musel Miller prodělat řádnou tvůrčí krizi. Protože mi nejde do hlavy, jak takový autor tolika ikonických komiksů může být schopen vytvořit takovou srajdu s nepěknou kresbou. Už bitva u Maratonu byla odfláklá. To mě mrzelo ale říkal jsem si, že pokud to takto pojede dál, může to být horší komiksový průměr. Ale bohužel. Od druhé kapitoly jde kvalita postupně strmě dolů, Miller si tu hopsá v čase jak sjetej králík s ADHD, něco tu začne ale nedokončí. Postupně vám to celý přestane dávat smysl a na konci si kladete otázku, co přesně chtěl autor tímto dílem říci...

3DD!3

Působivé album nádherných obrazů provázejících čtenáře poměrně dlouhým kusem historie. Miller v podstatě nevypráví příběh jen se na některých místech zastaví, ohromí a zase pádí dál. S filmem to moc společného nemá.

p3tris

Nalejme si čistého vína, Miller není, a nikdy nebyl, nikterak výjimečný scénárista. Ale je geniálním ilustrátorem. A to platí i pro Xerxa. Zkrátka, pokud máte rádi jeho dílo, budete z velkých panelů nadšeni. Berte to tak, že čas strávený nad tímto grafickým románem je spíše návštěvou galerie, než hodinou dějepisu. I když se tak na první pohled může jevit.

Nevimm
23.12.2020

Nemá to koule

DennisMoore
01.12.2020

Frank Miller znovu vstupuje do té krvavé řeky, tedy především co se tématu a jeho provedení týče. Je to zase pastva pro oči, ale příběhově tentokrát opravdu o kus jinde než 300. Ovšem "jinde" neznamená, že mimo. Na rozdíl od kolegy memphisze si totiž nemyslím, že Xerxés není víc než zkratkovitá hodina dějepisu, protože já v něm vidím svéráznou úvahu o smyslu válek, o věčném dobývání světa, o dobyvatelích, kteří se jen střídají na trůnech a které žene vpřed... Co vlastně? To je, myslím, ta otázka, na kterou Miller hledá odpověď.

memphisz
27.11.2020

Návrat do komiksového světa 300 po 20 letech. Kresba je stále velmi originální a millerovsky roztřesená, co ale tentokrát pokulhává, je scénář. Místo pevného děje, hlavního protagonisty nebo zajímavé myšlenky, dostaneme jen průlet okamžiky řecko-perských válek. Takovou zkratkovitou hodinu dějepisu ukazující nejznámější historické zajímavosti z tohoto období Antiky. Nic víc v tom tentokrát bohužel není.