Waldštejnův tábor

Waldštejnův tábor https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422041/bmid_waldstejnuv-tabor-ZwR-422041.jpg 5 2 1

Příběh hlavního hrdiny Sobíše Tambora se proplétá s životními osudy Albrechta Eusebia Valdštejna až do jeho zavraždění v Chebu.

braunerova
22.09.2019 5 z 5

Životní osudy Valdštejnovi začínají jeho sňatkem s vdovou Lukrécií v roce 1609. Výhodou beletrie je možnost dát velikánům dějin lidskou tvář. A tak mladý Albrecht Eusebius najde na Vsetínsku svou životní lásku. Navíc J.F.K. přímo srší vtipem:

"Jednou jsme chytili pod Vácovem takového mlaďoučkého agu, to nám tehdá pan Valdštejn velel. Turek naříkal, že má doma starou matku, tři ženy a krdel malých dětí. Valdštejnovi rejtharské boty líbal, ale náš kápo ani nehnul brvou, zasyčel: ubijte ho. A my tedy agu zbili karabáči, holemi a hodili do kalného Dunaje. Svázaného. Plav, umíš-li.
A plaval?
Ano, ale utopený."

Fakta jsem si ověřoval v biografii Valdštejn od J.Janáčka a narazil jsem jen na drobné nepřesnosti. Zálety mladého Eusebia jsou ovšem jen autorovou fantazií. J.F.K. je jako vždy silně protikatolický a román je ze začátku dost rozvláčný, teprve v druhé polovině naberou události spád.