Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru

Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292681/bmid_vzestup-islamskeho-statu-pod-cernou-AR3-292681.jpg 5 48 14

Je Islámský stát nepochopená, anebo spíš nepochopitelná organizace? A je to jen parta hrdlořezů? Akty tohoto nejvýraznějšího nestátního ozbrojeného aktéra současnosti jsou nepřehlédnutelné – a jak by také mohly být, když kromě boje se skutečnými zbraněmi se jim daří úspěšně útočit i na mediální sféru a podmaňovat si internet. Přestože jsou však zmínky o bojovnících tzv. Islámského státu téměř všudypřítomné, co o nich vlastně víme a co víme o vzniku skupiny samotné? Islám, Střední východ, sunnité, ší’ité, sektářské násilí. Pro laika jistě věcí nesnadné k pochopení, tato kniha pro něj však může být zdatným průvodcem. Na pomezí žurnalistiky a beletrie totiž přináší čtivé vyprávění, díky němuž se pro vás z exoticky znějících jmen stanou důvěrně známé postavy, jejichž životní osudy velice srozumitelně propojí komplexní pavučinu událostí. Islámský stát „for Dummies“. Základní literatura pro všechny, kteří chtějí vědět, kdo, kdy, kde, proč a jak.... celý text

Literatura faktu Vojenství
Vydáno: , Jota

Black Flags. The Rise of ISIS , 2015

bleekemolen
31.01.2021 5 z 5

Bohaty zdroj informaci o vyvoji situace na Blizkem a Strednim vychode za poslednich 20 let se zvlastnim durazem na osobnost Zarkaviho. Autor prehledne, logicky a zaroven co mozna nejvice nestranne lici udalosti vedouci ke vzniku Daeš.
Knihu nelze hodnotit jinak, nez plnym poctem *. Bohuzel tradicne o poznani hure je na tom preklad, pravopisne chyby stridaji nejednotnost pri prepisu arabskych jmen. Bohuzel nejvetsiho faux pax se prekladateli podarilo dosahnout pri prekladu znameho a zavadejiciho"middle east". Jeste v uvodu upozornuje, ze bude prekladat jako blizky a stredni vychod, protoze popis udalosti v knize pokryva jak uzemi Levanty, tak Irak. Toho se sice drzi cca do poloviny, pak vsak sklouzne do vseobecne ignorace a Syrii oznacuje jako stredni vychod atp. Priste by to chtelo zvysit budget na korekturu.. I presto, pro zajemce je to povinna cetba, uz mam objednanou i originalni verzi a jsem zvedav, jak moc preklad tomuto dilu ublizil.

kyssling
27.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha, moc rád bych si přečetl pokračování o průběhu zničení Islámského státu.Plno zajímavých detailů. Bohužel knihu trochu sráží dost pravopisných chyb, vydavatel si měl trochu víc záležet. Také trochu zbytečné a neuvedené na pravou míru konstatování o tom jak Putin podporoval Asada kvůli jediné námořní základně mimo Rusko je trochu neobjektivní ... Kolik základen mají mimo své území USA a kolik seskupení podporovali oni (Nikaragua, Irán apod), proč ne, ale mělo to být pro objektivitu doplněno.

KejmlP
04.08.2018 5 z 5

Skvěle sepsané dílo. Srozumitelně a zároveň zasvěceně komentuje prapůvodní kořeny Islámského státu, které se jinak ztrácejí v mediálním bahně, a přitom jsou klíčové pro celé pochopení problému.
Kniha ukazuje, kterak katastrofální kroky a naprosto nepromyšlená a arogantní politika USA vyvolává (nejen) na blízkém východě nestabilitu a chaos, z kterého pak mohou těžit různé skupiny radikálů, do jejichž řad se pod tlakem zoufalství přidávají i obyčejní lidé, které k tomu dohání západ se svojí politikou. Chápu, že po bitvě je každý generál, ale přesto jsem s úžasem četl pasáže o tom, jak naivně a hloupě si američané počínali při marném pokusu zavádět v Iráku svoji "demokracii". Kterak osudovými krůčky uvolňovali zrnka písku, která spustily dosud stále nekončící lavinu událostí. Americké nepochopení jiných společností a odlišných částí světa je ostatně pověstné.
Chválím i literární stránku knihy, práci s fakty a objektivitu.
Jedinou poznámku mám ke skoku mezi prvními dvěma částmi knihy, kdy nejprve kniha velmi podrobně sleduje život a myšlenky Abú Musaba Zarkávího, a když dojde k době, kdy vstupuje tato postava na iráckou velkou scénu, náhle se postava jakoby odosobňuje, a stává se jen abstraktním velitelem. Nějak mi tam chybí rozbor přechodu mezi vyšším, přesto řadovým džihádistou, a velitelem a organizátorem Al-Kaidy v Iráku. Byrokratický postup je sice zachycen, ale jak vytvářel struktury či pracoval se svým okolím, to mi, oproti první části knihy, jaksi chybělo. Otázkou samozřejmě je, kolik je o tom možné zjistit.
Celkově knihu hodnotím na výborno. Kdyby takto kriticky dokázal s fakty i názory pracovat aspoň zlomek českých novinářů, byl bych spokojen.

Davidaxik
06.05.2018 5 z 5

Ty vole! Tak z tohoto mi padá huba na držku! Čtivo tak úžasně popsané že se čte úplně samo, tak rychlí! A především...opravdu dobře provedené!

Sajdeman
15.10.2017 5 z 5

Kniha je psána velice čtivou formou. Myslím, že ji pochopí i člověk, který se v této problematice neorientuje.
Když tak poslouchám lidi kolem sebe, jak je v poslední době každý odborník na ISIS, Islám, uprchlíky, ..... Tak si říkám, že by bylo dobré, aby si tuto knihu přečetl každý rozumbrada ze čtvrté cenové skupiny. Je to prostě takový (hodně dobře napsaný) úvod do problematiky.
A protože je to "jen" úvod, věřte, že vše je ve skutečnosti ještě mnohem složitější, propletenější ....

Bustedka
21.07.2017 4 z 5

Podrobná,čtivá, srozumitelná. IS je pojem, který se ve zprávách objevuje vesměs každou chvíli a zvlášť v poslední době jsou jejich skutky čím dál tím bližší. Kniha chronologicky popisuje to, jak se IS stal IS. Na druhou stranu jsem asi od knížky čekala trochu víc filozofického náhledu, než historický popis událostí

Mergirus
13.06.2017 5 z 5

Ano, velice pěkně čtivá. Z líčení některých událostí mi naskakovala husí kůže. Autor si Pulitzerovu cenu dle mého názoru opravdu zasloužil. Co mě překvapilo, že kniha popisuje události velice nedávné historie, což je skvělé.

pobijecmuch
06.03.2017 5 z 5

Srozumitelně napsaná kniha o vzniku Islámského státu, které porozumí i naprostý laik.

Lena79
26.02.2017 5 z 5

Kniha mi v mnoha věcech ledasco vysvětlila, o politiku se nijak nezajímám, ale o IS slyšíme denně, proto jsem po knize také sáhla. Některé pasáže se mi četly hůř a některé zase líp. Určitě by si ji měl přečíst každý, kdo má nějaké otázky k tématu nebo se o problematiku zajímá.

achilles
25.02.2017 5 z 5

O ISIS toho denně slyšíme hodně. Většinou to nejhorší. Ale ono to je v současné době to nejhorší. Kniha dokumentuje počátky a zárodek ISIS. Proč něco takového vzniklo a vzniklo by nebýt mesiášského pojetí zahraniční politiky, petrodolarů, boje o moc či neznalostí arabské mentality? Je to složité,každopádně tato kniha se snaží velice přehlednou formou najít odpovědi. Bohužel nenachází řešení, ale to v tak velikém a neustále se měnícím světě asi nelze.

Rumplestiltskin
20.11.2016 5 z 5

Knihu jsem se rozhodla přečíst po dočtení "Dívka, která zvítězila nad IS", abych si doplnila některé reálie. Netušila jsem však, že mě to do právě této problematiky tak vtáhne. Pro běžného smrtelníka nepolíbeného podobnými knihami je podání informací ideální. Díky knize mám v této problematice opět o něco urovnanější myšlenky.

Barbara02
27.10.2016 5 z 5

Knizka ktera by v dnesni dobe mela patrit mezi snad i povynnou cetbu. Neuveritelne dobre napsana, urcite v mnohem rozsiruje cloveku obzory. Je to zaklad, ktery vam usnadni cestu porozumet slozitejsim vecem, ktery vas nemuci nejakymi rozsahlymi detaily nebo velkymi slozitostmi.

Finn123
23.10.2016 5 z 5

Skvěle a hlavně přehledně napsaná kniha.Autor se nebojí nejen pojmenovat příčiny vzniku islámského státu,ale i ty,kteří svými chybami tomuto fenoménu napomohli: Americký president Busch,(přes varování analytiků CIA a jordánského krále),jeho administrativa,bohatí saúdové...
1.Americký vpád do Iráku,zdůvodněný jako zneškodnění atomového arsenálu(žádný nebyl) a jako zásah proti nebezpečné teroristické skupině(ta byla stranou dění a nikoho nezajímala)-od té chvíle ji začali hlavně mladí muslimové zbožňovat,vždyť se hrdinně postavila proti velmoci!
2.Po ovládnutí Iráku Američané ze dne na den propustili tisíce úředníků s tím,že se nesmí podílet na vládě-bez důchodu,bez prostředků se i s rodinami ocitli doslova na dlažbě.
3. Američané také rozpustili iráckou armádu.
Tyto zákroky přímo oživily nábor do jednotek budoucího islámského státu...
4.Potom pronikly do světa záběry,jak americké vojákyně sexuálně mučí nahé zajatce s psími obojky na krku(tím se ztratila i podpora umírněných muslimů).
A bohatí saúdové začali teroristům posílat finanční prostředky(pak se divili, na jaké krutosti je islámisté použili)...Po Iráku přišla Sýrie...
Samozřejmě je vše trochu složitější,ale to už se dočtete v tomto vynikajícím díle.Ne nadarmo je autor nositel Pulitzerovy ceny.
Velmi se mi líbí v knize popisovaný přístup jordánského krále. Je vidět,že i malá země může být statečná a nemusí kývat tomu,kdo nemá pravdu.

McBerny
10.08.2016 4 z 5

V podlední době se z vcelku pochopitelných důvodů vyrojila řada knih více či méně hodnotných a podtitulu "dějiny ISIS" hodných děl. Kromě autenticity si tato kniha zaslouží pozornost nejméně ze tří dalších důvodů:
1.čtivost
2.přehlednost
3.ideální rozsah
Kdo chce znát pravdu o vzniku a rozmachu fenoménu ISIS, měl by po ní bez delšího rozmýšlení sáhnout.

Pulitzerova cena hnutí Islámský stát

Autorovy knížky

Joby Warrick
americká
2016  91%Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru

Kniha Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru je v